Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Karşıyaka Araç Kiralama - Karşıyaka Rent A Car | Gezgin 7/24

Karşıyaka

Kuzeyinde Menemen, güneyinde İzmir Körfezi, doğusunda Bornova ve Konak, batısında Çiğli yer alan şirin bir İzmir ilçesi olan Karşıyaka"nın eski adı Kordelyo"dur. 3. Haçlı seferi sırasında Karşıyaka"da konaklayan Arslan Yürekli Richard"ın adı olan Cordelion adını vermişlerdir. Coeur de Lion zamanla Karşıyaka"ya dönüşmüştür. Hala Karşıyaka gezilecek yerler arasında Kordelya adında pek çok yer bulunur. Gediz nehri 1870"li yıllarda kadar Karşıyaka"dan denize dökülmüştür. Zaman içerisinde nehir yatağının yönü değiştirilince ilçe yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanmıştır. 

Karşıyaka İlçesinin Kısa Tarihi

1876"da ilçeye demiryolunun gelmesi ile yamaç köylerde yaşayanlar, demiryolu çevresine yerleşerek burada kalmışlardır. Vapur seferlerinin düzenli olarak yapılması ile tamamen yerleşik düzene geçilmiştir. 1919"da Yunan işgalinde de uğrayan ilçe, 1922"de kurtarılmıştır. Tarım arazilerinin %38"i zeytin alanı olarak dikilir. İlçede üretilen sebzeler arasında domates başı çeker. Armut, erik ve mandalina başlıca yetişen meyveler arasındadır. Köylerde küçükbaş hayvancılık yapılır. Ayrıca kovanlar ile bal üretimi de yapılan ilçede, küçükbaş hayvancılıktan dolayı süt de önemli bir geçim kaynağıdır. Lidyalılar, Persler, Makedonyalılar, Roma ve Bizans"ın hüküm sürdüğü alanlar olarak tarihte yer alan Karşıyaka, Malazgirt Savaşı ile birlikte Türkmenler ‘in yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yıldırım Beyazıt zamanında Osmanlı topraklarına dahil edilen Karşıyaka, Timur tarafından tekrar alınmıştır. 

karşıyaka-araç-kiralama.png

Karşıyaka’da Bulunan Tarihi Köşkler

1426’da Türk toprağı olarak ilan edilen Karşıyaka, oldukça farklı kültürleri bünyesinde barındırır. Levantenler dolayısıyla ilçede çok sayıda yalı ve köşk mevcuttur. Uşşakizade Latife Hanım köşkü de bu tarihi yapılar arasındadır. Atatürk"ün eşi Latife Hanım’a ait olan bu köşkte, Ata"nın annesi Zübeyde Hanım"ın hastalık dönemi geçmiştir. Latife hanım anı evi olarak ziyarete açık olan köşk Karşıyaka araç kiralama ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konumdadır. İzmirli Alyottiler tarafından inşa edilen bir diğer köşk, Durmuş Yaşar Köşkü’dür. Türk dostu Van Der Zee tarafından yaptırılan köşk, günümüzde kafe olarak Karşıyakalılar hizmetine açılmıştır. Karşıyaka"nın meşhur İtalyan ailelerinden olan Penettiler tarafından yaptırılan Penetti köşkü, Venedik’teki bir sarayın minyatür şekli olarak yapılmıştır. Bu köşk Karşıyaka ucuz araç kiralama araçları ile ziyaret edilir. Bombacı Ali Çavuş Heykeli, Menemen ve Karşıyaka"nın düşman işgalinden kurtarılması için çaba harcayan Ali Çavuş anısına yaptırılmış olan bir yapıdır. Ali Çavuş, Karşıyaka"ya ilk sancağı diken kişi olarak bilinir. Löhner Köşkü, Alman Löhner tarafından yaptırılmıştır. Restorasyonu yapılan köşke ulaşım için Karşıyaka kiralık araç seçenekleri ile yapılır. Zübeyde Hanım Kabri ve Parkı, Karşıyaka"nın sembolü olan bir yapıdır, Zübeyde Hanım"ın kabri, Ferik Osman Paşa Cami avlusunda yer alır. Mezarın yerini Atatürk kendisi belirlemiştir. 1940 yılında İzmir belediyesi tarafından Anıt mezar olarak düzenlenen alanda park da yer alır. Ziyarete açık olan parka izmir oto kiralama firmasının donanımlı araçları ile gidebilirsiniz. 

karşıyaka-rent-a-car.png

Karşıyaka’nın Tarihsel ve Dini Yapıları

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi, Türkiye"nin en fazla fotoğraf makinesinin yer aldığı müze olarak dikkat çeker. Zamanda kısa bir yolculuk yapmak isteyen ziyaretçiler için oldukça harika bir mekandır. St. Helen Katolik kilisesi Karşıyaka"da yapılan ilk Katolik kilisesi olma özelliğini taşır. Hiçbir yenileme işlemi yapılmayan kilise, ilk günkü orijinal halini koruyarak günümüze kadar gelmiştir. Mezaket Arabim havrası Karşıyaka"nın dinsel profil çeşitliliğini ortaya koyan bir eserdir. Yahudi cemaatine mensup kişiler tarafından kullanılan havra çeşitli dine mensup kişilerin Karşıyaka"da harmanlanmasının bir örneğidir. İzmir"e 6 kilometre uzaklıkta olan Karşıyaka oto kiralama olanakları ile ulaşımı oldukça kolaydır. 

Karşıyaka’da Doğa Aktiviteleri

Karagöl mesire alanı, Yamanlar dağında 35 hektarlık bir krater Gölü"nün çevresinde oluşan doğal güzellik olarak göze çarpar. Fotoğraf çekmek isteyenleri kucaklayan park eşsiz güzellikleri ile büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Yamanlar Dağı mesire yerinde, kamp yapanlar için alanlar mevcuttur. İzmir"e 25 kilometre olan alana Karşıyaka araç kiralama imkanları ile ulaşım sağlanabilir. İzmir"in antik çağda kuruluş yeri olan Tepekule örenyeri, Karşıyaka ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Balçova tepesi ve Yamanlar Dağı, amatör dağcılar için oldukça ideal bir tırmanma alanı sunar. Dağa çıkmak için Karşıyaka rent a car araçlarını tercih edebilirsiniz. 7"den 77"ye herkesin bisiklet kullandığı bir şehir olan Karşıyaka"da Ata"ya Saygı Koşusu da bir diğer aktivite olarak öne çıkar.

Karşıyaka’nın Yemek Kültürü ve Meşhur Lezzetleri

Karşıyaka"nın meşhur lezzeti Kumru yemeden dönülmemesi gereken bir yiyecektir. Asma yaprağında barbunya, kirde kebabı, priştine tavası ve balık köftesi de tadına bakılması gereken yiyecekler arasındadır. Ege"nin muhteşem kahvaltı ritüelini Karşıyaka"da da görüyoruz. Puf puf pişiler, karadut reçelleri, çeşit çeşit omletler ile güzel bir grup kahvaltı keyfi için Karşıyaka kurumsal araç kiralama ile tercih edilebilecek mekanlar oldukça fazladır. Ayrıca kokoreç ve İzmir usulü midye de farklı lezzet arayanların tercihi olur. Bütün belirttiğimiz gezi rotanızı Karşıyaka araç kiralama ile yapmanız mümkündür. Nefis mezgit balığının tadına Karşıyaka"da varmak ayrı bir zevktir. Ciğeri sevmeyenlere bile sevdiren İzmir ciğerinin tadı, neredeyse Urfa ile yarışır durumda. Ayrıca ciğerin yanında sunulan künefe ile de meşhur Urfa lezzetlerini yakalamak mümkündür.
karşıyaka-oto-kiralama.png