Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Tire Araç Kiralama - Tire Rent A Car | Gezgin 7/24

Tire Gezilecek Yerler

İzmir ili tarihi ve kültürel bakımdan Türkiye’nin en önemli illeri arasında yer almaktadır. Denizi, ilçeleri ve kültürel özellikleri ile dikkat çeken ilde gezip görülecek çeşitli yerler bulunmaktadır. İzmir’in güzel ilçeleri arasında yer alan Tire ilçesi de tarihi açıdan önemli yapılara sahip olan bir ilçedir. Tire gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. İlçe tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzelliği ile de öne çıkmaktadır. İlçede birçok yeşil alan bulunmaktadır. İlçe doğasıyla ve yeşil yapısı ile Yeşil Tire unvanını almıştır.

Çok eski dönemlerden beri yerleşim alanı olarak kullanılan Tire ilçesinde çeşitli kültürlere ait kalıntılar bulunmaktadır. Hitit, Roma ve Bizans gibi uygarlıkların hakim olduğu ilçenin tarihi çok geçmiş yıllara dayanmaktadır. İlçede doğal güzelliği ile ünlü lokantalar bulunmaktadır. Bu lokantalara giderek hem doğa manzarasının keyfini çıkarmak hem de sosyal etkinliklere katılmak mümkündür. Ege mutfağına ait önemli lezzetleri de Tire ilçesinde tadılabilmektedir. İlçe genelinde Tire araç kiralama faaliyetleri yapılmaktadır.

Tire Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Tire ilçesi, İzmir iline bağlı olan ilçeler arasında yer almaktadır. Bölgenin en köklü geçmişe sahip olan ilçeleri arasında yer alan Tire ilçesine Lidyalılar, Persler ve Osmanlılar gibi birçok devlet sahip olmuştur. İlçenin İzmir merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 80 kilometre civarındadır. İlçenin yüz ölçümü ise yaklaşık 800 kilometre kare olarak bilinmektedir. İlçeye bağlı olan çok sayıda köy bulunmaktadır. Ayrıca Gökçen isimli bir belde de Tire ilçesine bağlıdır.

Tire ilçesinin doğu konumunda Ödemiş bulunmaktadır. Kuzey tarafında Bayındır ilçesi bulunan ilçeye Torbalı ilçesi de yakın konumda bulunmaktadır. Batı tarafında ise Selçuk ilçesi olan Tire, birçok il merkezine yakın konumdadır. İlçe düz bir ovalık üzerine kurulmuştur. Deniz seviyesine yakın olan ilçe Menderes Ovası ve çevresinde bulunmaktadır. İlçeye çeşitli şekillerde ulaşım sağlamak mümkündür. Tire araba kiralama ile özel araç kiralanabilmektedir.

tire-araba-kiralama.png

Tire Geçim Kaynakları

İlçenin iklimi Akdeniz iklimi özellikleri taşımaktadır. Yazları oldukça sıcak geçen bölgede tarım faaliyetleri yapılmaktadır. Yağış miktarının uygun olması nedeniyle çeşitli tarım ürünlerinden verim alan ilçe halkının geçim kaynakları arasında tarım sektörü önemli bir yer tutmaktadır. Tarım dışında çeşitli hizmet kollarında ve hayvancılık faaliyetlerinde çalışan nüfus bulunmaktadır.  Son sayımlara göre toplan nüfus 82 bin civarında olup nüfusun yarısı merkez bölgesinde yaşamaktadır. İlçe merkezinde çeşitli hizmetler gelişmiştir. Tire oto kiralama yapılabilmektedir. 

Tire Kaplan Köyü

Doğal güzellikleri ile ünlü olan ilçenin en dikkat çeken bölgeleri arasında Kaplan Köyü yer almaktadır. Bölgenin ilçeye olan uzaklığı yaklaşık olarak 5 kilometredir. Köyde birçok tür ağaç bulunmaktadır. Doğa manzarasının yoğun olduğu bölge en sık ziyaret edilen yerler arasındadır. Köy ve çevresinde su kaynakları bulunmasından dolayı Tire ilçesinin su ihtiyacı bu bölgeden karşılanmaktadır. Köy sınırları içerisinde bölgenin lezzetlerini doğa eşliğinde tatma imkanına sahip olunabilecek lokanta bulunmaktadır. Bu bölge İzmir ve Tire gezisi yapan turistler tarafından mutlaka ziyaret edilmektedir. Hem yemek yenilen hem de gezilen bu yeri daha rahat gezebilmek için Tire kiralık araç hizmetlerine başvurulabilmektedir.

tire-araç-kiralama.png

Tire Dere Kahve Tarihi 

Dere Kahvesi, bölgenin yüksek konumda bulunan yerleri arasındadır. Doğal güzellikler arasında bulunan bu yer ilçeye hakim bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Yeşil bir doğanın içinden akan su, güzel bir manzara oluşturmaktadır. Derenin çevresine çeşitli sosyal alanlar yapılmıştır. İlçenin en sık ziyaret edilen alanları arasında bulunan dereyi ziyaret etmek için izmir araç kiralama hizmetleri ile özel araç kiralanabilmektedir.

Tire Necip Paşa Kütüphanesi

İlçenin tarihi bakımdan önemli yerleri arasında bulunan kütüphanenin Osmanlı Döneminde yapıldığı bilinmektedir. Necip Paşa tarafından yapıldığı için bu ismi alan yapının mimarisi de önemlidir. Osmanlı mimari özellikleri kullanılarak yapılan kütüphanenin sekizgen kubbesi bulunmaktadır. Kütüphane içerisinde 12 bin farklı kitap bulunmaktadır. Osmanlılardan kalan eserlerinde bulunduğu kütüphane hem İzmir ilinde yaşayan hem de ili ziyaret eden kişiler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir. Gezi ve araştırma amacı ile kütüphaneye gitmek isteyen kişiler Tire rent a car ile özel araç kiralayabilmektedir.

Tire Hanları Nerededir?

Geçmiş zamanlarda kervanların güzergahı üzerinde bulunan hanlar, tarihi açıdan önemli bir yere sahiptir. Tire ilçesi ve çevre bölgelerde birçok han bulunmaktadır. Bu hanların arasında Bakır, Kutu ve Emir Ali gibi hanlar bulunmaktadır. Bu hanlardan bazıları günümüzde de kullanılmaktadır. Hanların kültürel özeliği ve mimarisi oldukça önemlidir. Bölgede hanlara giderek hem güzel vakit geçirip hem de tarihi hakkında bilgi alınabilmektedir. İzmir Tire araç kiralama hizmetleri ile bölgeyi rahat bir şekilde gezebilmek mümkündür.

tire-rent-a-car.png

Tire Gezi Turu Nasıl Gerçekleştirilir?

İzmir’in incisi olarak adlandırılan Tire ilçesine gezi turu düzenleyecek olan kişilerin gezip görebileceği çok fazla yer bulunmaktadır. Günü birlik gezmenin zor olduğu bölgeyi konaklama hizmetlerinden yararlanarak gezmek daha doğru olacaktır. İlçede konaklama ve ulaşım hizmetleri gelişmiştir. İlçe ve bölge içi ulaşım toplu taşıma araçları ile sağlanabilmektedir. Ayrıca Tire kurumsal araç kiralama seçenekleri de mevcuttur.