Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Elbistan Araç Kiralama - Elbistan Oto Kiralama

 

Elbistan Araç Kiralama

Kahramanmaraş ilçesi olmasına rağmen Malatya iline daha yakın bir konumda olan Elbistan; ülkemiz sınırlarında bulunan en büyük ilçelerden biri olma niteliği de taşımaktadır. Yüz bini geçen nüfusu ve ekonomik yapısıyla insana Gezgin 724 Elbistan araç kiralama ile bu ilçeye geldiğinde adeta başka bir olduğu havasını yaşatmaktadır. 

Tarih sürecinde bu metropoliten ilçemizin ilk olarak Luvi ve Hititlilerde akan su anlamını taşıyan Ablasta ismini almıştır.  Bu ismi almasının nedeni büyük bir olasılıkla ilçenin Ceyhan Nehrine yakın bir bölgede kurulmasına dayanmaktadır. Nehre yakın konumundan dolayı Elbistan uzun seneler boyu akan su alamın taşıyan Ablasta olarak bilinmekteydi. 

Tarih sürecinde Hititler, Asuriler, Sümerler, Makedonyalılar, İranlılar, Bizanslılar, Osmanlılar, Selçuklular gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmış bulunan Elbistan ilçesi; Gezgin 724 Elbistan oto kiralama ile il merkezine yüz atmış iki kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 

Ülkemiz sınırları içinde üç büyük ırmağın suladığı dördüncü büyük ovamızda bulunan Elbistan ilçesinin etrafında dağlar yer almaktadır. İlçe merkezi ise aynı zamanda Sırdağ eteklerinde yer almaktadır. İlçenin en önemli akarsuyu ise Ceyhan olmaktadır. 

Elbistan Gezilecek Yerler

Elbistan ilçesi her karışı tarih kokmakta olan bir açık hava müzesini andırmaktadır. Kahramanmaraş Elbistan araç kiralama bu ilçeyi keşfederken kapsamında bulunan geniş araç filolarıyla yanınızda olacaktır. 

Kiralamış olduğunuz arabanızla Kahramanmaraş iline bağlı olan Elbistan ilçesine geldiğinizde; gezilecek yerleri keşfetmeye başlamadan önce bir mola vererek Pınarbaşı bölgesine gidip yöreye has lezzet olan Elbistan tavayı yiyerek dinlenebilirsiniz. 
elbistan oto kiralama
Elbistan ilçesi; konumu ve yaşamış bulunduğu tarih süreci göz önüne alındığında gezilecek yerler konusunda oldukça geniş bir kapsama sahip olmaktadır. Bu ilçeye yapacağınız ziyaret sırasında gezmenizi önerdiğimiz yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ulu Cami
  • Çarşı Camisi
  • Kız Kalesi 
  • Himmet Baba Cami ve Türbesi
  • Kara Höyük
  • Ufacıklı Köyü
  • Doğal Kaynak Suları 

Ulu Cami

Güneş Mahallesinde yer alan Ulu Camiye Gezgin 724 Elbistan rent a car hizmetlerinden yararlanarak gidebilirsiniz. Ulu camiye ait olan kitabe zamanımıza kadar ulaşamadığında bu tarihi cami hakkında detaylı bir bilgi bulunmamaktadır. Mimari yapısı göz önüne alındığında Ulu caminin bir on altıncı yüzyıl Osmanlı Dönemi yapıtı olduğu kanısına varılmaktadır. 

Kesme taş işçiliği kullanılarak inşa edilmiş olan tarihi cami; 1834 onarım görerek günümüze kadar ulaşabilmiştir. Bu gün Ulu Cami hala ibadete açık bir halde hizmet verebilmektedir. Camiye yapacağınız ziyaret sırasında iç kısımlarda yer alan kalem işleriyle bitkisel motifleri bu ibadethanenin mistik gücünü arttıran bir hava almasını sağlamıştır.

Çarşı Camisi

kahramanmaraş oto kiralama sayesinde bu bölgede yapacağınız tarihi yolculuğunuzdan daha çok keyif alacaksınız. Cami-i Atik olarak da anılan Çarşı Camisi; adından da anlaşıldığı üzere Elbistan ilçesinde bulunan çarşının içinde yer almaktadır. Kesme taş işçiliğinin tuğlayla kaynaşmış olduğu basit bir mimarisi bulunan tarihi çarşı Camisi on altıncı yüzyıl izlerini taşımaktadır. Danışmentlilere uzanan bir tarihi kapsamakta olduğu düşünülen Çarşı Camisi bugün hala ibadete açık konumda olmaktadır.  1886 senesinde tadilat gören caminin minaresi bitişik şekilde inşa ediliştir. 
elbistan araç kiralama
Kız Kalesi 

Gezgin 724 Elbistan ucuz araç kiralama; bu önemli ilçede doyasıyla gezmenize destek olmaktadır. Kale köyünde yer alan yüz elli metrelik bir tepenin üstünde yer alan Kız Kalesi; moloz taştan oluşan üzeri ahşapla kaplanmış burçlarıyla oldukça etkileyici bir görüntü sergilemektedir. İki harika burcu arasında bulunan kalıntılarından başka günümüze kadar başka bir kalıntısı bulunmayan kız kulesi; Elbistan ilçesine yapacağınız ziyaret sırasında zaman ayırarak görmenizi tavsiye ettiğimiz eserler arasında yer almaktadır. 

Himmet Baba Cami ve Türbesi 

Elbistan gezilecek yerler arasında bulunan Himmet Baba Cami e Türbesi oldukça eski bir tarihe sahip bulunmaktadır. Yaklaşık olarak yedi yüz seneyi aşan bir geçmişe sahip olan caminin yanında bir türbe yer almaktadır. Selçuklu dönemlerinde bu bölgede yaşamakta olan ve etrafındakiler tarafından oldukça sevilen Eski Elbistan Valisi Himmet Babaya ait olduğu düşünülen türbe; moloz ve kesme taş işçiliği kullanılarak yapılmıştır. Üzerinde konik şeklinde bir çatısı bulunan himmet baba türbesi oldukça fazla ziyaretçi çekmektedir. 

Himmet Baba türbesiyle ilgili ilginç bir efsane dolaşmaktadır. Adaleli bir yönetim şekli bulunan Himmet Baba halk tarafından oldukça sevilen, saygı duyulan bir muhteremmiş. Günün birinde Elbistan ilçesinde çıkan bir çatışma esnasında; bir kılıç darbesiyle başı kopan Himmet Baba; kopan başını koltuğunun altına alarak savaşmaya devam etmiş. Bu olayı görenlerden biri şu yiğide bakın diye seslendiğinde olduğu yığılarak can veren Himmet Baba; düştüğü yere gömülere üzerine daha sonra bir türbe yapılmış.

Karahöyük

Karahöyük bölgesine gitmek için ilk olarak Gezgin 724 web sitesine girerek Elbistan kiralık araç seçenekleri arasından birini seçmenizi öneririz. Zevkinize uygun bir aracı, bütçenize uygun bir şekilde seçtikten sonra; ilçe merkeziyle arasında on üç ya da on beş dakikalık bir mesafe bulunan Karahöyük bölgesine kolay bir şekilde varabilirsiniz. 

Yerden on dokuz metre yükseklikte yer alan Karahöyük kapsamında 1931 senesiyle 1946 senelerinde arkeolojik kazı çalışmaları yapılmıştır. Bu kazılar sırasında Roma ve Hitit dönemlerine ait dört adet tarihi yapı ve pek çok da tarihi eser ortaya çıkarılmıştır. 

Ufacıklı Köyü

Gezgin 724 Elbistan kiralık araç vasıtasıyla yapacağınız seyahatinizde bir başka durağınız da Elbistan ilçesine bağlı bulunan Ufacıklı Köyü olmaktadır. Bağlı bulunduğu ilçenin merkezine yirmi dakikalık bir mesafede bulunan bu şirin köy civarında bulunan üç adet şanel kalıntısı bozulmadan sağlam bir bir şekilde zamanımıza kadar ulaşabilmiştir. 

Hem Roma hem de Bizans dönemini kapsayan bir tarih aralığına ait olduğu düşünülen Şapel kalıntılarından ortada bulunan diğerleriyle kıyaslandığında oldukça büyük bir boyuta sahip olmaktadır. Sağ tarafta bulunan şapelin üzerinde bulunan kartal kabartması oldukça dikkat çekici özelliğe sahip olmaktadır. İlk şapelde ise merdiven bulunmakta. Köşede yer alan sütunlar Bizans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olmaktadır. 
elbistan araba kiralama
Elbistan Doğal Su Kaynakları 

Elbistan ilçesinin Ekinözü tarafına doğru Gezgin 724 Elbistan araba kiralama yardımıyla gidildiğinde bu bölgede yer alan doğal su kaynaklarıyla karşılaşacaksanız. Her sene pek çok insanı mıknatıs gibi kendisine çeken bu kaynaklar birçok hastalık konusunda tedaviye destek olan şifalı etkiler taşımaktadır.