Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 28.09 - 10:00
Teslim Tarihi 03.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Eflani Araç Kiralama - Eflani Rent A Car | Gezgin 7/24

Eflani

Eflani ilçesinde bilinen ilk yerleşim M.Ö 1.YY’da Bitinyalılar tarafından, dönemin gücü olan Roma imparatorluğunun saldırılarına karşı bir savunma noktası olarak kurulmuştur. Eflani kelimesinin tam olarak nereden esinlenerek konulduğu tam olarak bilinmemekle birlikte, dönemin Bitinya hükümdarının oğlu olan “Pylomes” tarafından yapılan şato sebebiyle Eflani kelimesinin “Pylomes” kelimesinden türeyerek Eflani’ye dönüştüğü tahmin edilmektedir. Bölgenin M.Ö 70 yılında Roma imparatorluğuna, daha sonra Bizans imparatorluğuna geçtiği bilinmektedir. Eflani ilçesi hakkında çok eski ve çok detaylı tarihi bilgilere rastlanılmamaktadır. İlçenin bulunduğu topraklarda hangi halkların yaşadığı, hangi medeniyetlerin bulunduğu kesin olarak bilinmemektedir. Bilindiği kadarıyla Anadolu Selçuklu devleti tarafından Kastamonu – Sinop bölgesi fethedildiği sırada Eflani de Selçuklu Egemenliği altına girmiş, daha sonra her ne kadar Bizans imparatorluğu egemenliğine geçmiş olsa da, 1213 yılında tekrar Selçuklu Devleti tarafından ele geçirilmiştir. Hatta 1469 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Amasra seferi sırasında Eflani’yi bir merkez olarak kullandığı, Kastamonu ve Amasra’nın fethedilmesi üzerine Kastamonu bir sancak haline getirildi ve Eflani’nin stratejik önemini kaybetmesi üzerine dönemin yöre halkı tarafından bir Pazar halini aldı ve kaynaklarda bu tarihlerden itibaren “Pazar yeri” olarak bahsedildi. Cumhuriyet döneminde Eflani Safranbolu ilçesine bağlı bir bucak olarak kaldı. 1953 yılında çıkarılan kanunla Eflani ilçe merkezi oldu ve 1995 yılında Karabük’ün il olmasının ardından Karabük iline bağlanmıştır. 

Eflani ilçesindeki halen bulunan tarihi nitelikteki yapılardan, Taşhan, Evliyahanı, Refikdayıoğulları Oteli ve Tabaklar Köprüsü kısmen halen muhafaza altındadır. Ayrıca Eflani araç kiralama kolaylıkla gidebileceğiniz Gelicek ve Karacapınar köylerindeki bir çok ev tespit edilerek koruma altına alınmıştır. Bunun yanında ilçe sınırları içerisinde tarihi eser niteliği taşıyan su yolları, manastır yıkıntıları, kaya mezarları, Tümülüs, höyük ve mağaralar halen mevcuttur. Eflani ilçesine Kastamonu ili Daday ilçesinden, Kastamonu ili Pınarbaşı ilçesinden, Kastamonu ili Pınarbaşı ilçesinden ve Karabük ili Safranbolu ilçesinden ulaşım mevcuttur. 

 eflani-araba-kiralama.png

Eflani gezilecek yerleri;

Bostancılar Göleti: 

Eflani ilçe merkezine 1 km uzaklıkta, DSİ tarafında inşa edilmiş yapay bir gölettir. 1 km genişliğinde 20-25 metre derinliğinde olan bu gölet Eflani’nin ziyaretçilerinin artmasını sağlamıştır. İlçe merkezine yakınlığı sebebiyle en çok tercih edilen ziyaret yerlerinden biridir. Eflani Oto Kiralama özellikle yaz mevsiminde ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 

Esencik Göleti: 

Eflani ilçe merkezine 11 km uzaklıkta, Kulüp köyü sınırlarındadır. 2500 metre genişliğinde 40-50 metre derinliğinde olan bu yapay gölete Eflani Rent A Car ziyaret edebilirsiniz. Bu gölette wc, piknik masası gibi hizmetleri bulabilirsiniz. Özellikle yaz mevsiminde çevre köylerde birçok insan gelmektedir.
 eflani-araç-kiralama.png
Bostancılar(Ortakçılar) Göleti: 

Eflani ilçe merkezine 3 km uzaklıkta, Yarış – Ortakçılar köyü sınırları içinde kalır. 1150 metre genişliğinde 25-30 metre derinliğinde olan bu gölete karabük oto kiralama ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Göletin manzarası insanı içine çeken, muhteşem bir resital sunmaktadır. Gölet iki ormanlık alan arasında yer alır, ayrıca bu gölet çevresinde tesis ve piknik alanı mevcuttur. Yolunuzu buraya düşürmek isteyeceksiniz.

Ulu Yayla: 

Eflani ilçe merkezine 20 km uzaklıkta, ilçenin en önemli yaylasıdır. Bu yaylada her yıl 8 ağustos tarihinde çeşitli şenlikler yapılmaktadır. Eflani araba kiralama ile burayı ziyaret edebilir, şenliklere de katılabilirsiniz. 

Bedil Yaylası: 

Eflani ilçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunur. Yaylada büyük blok kayalar bulunur ve bu kayalık alanın üzerine çıktığınızda yaylanın muhteşem manzarası sizi karşılıyor olacaktır. Bu yaylaların en büyük özelliklerinden biri de sonbahar mevsiminde yöre halkının mantar toplamak için adeta akın etmesidir. Yaylalardan toplanan “kanlıca mantarı” daha önce yemediyseniz, mutlaka tatmanız gereken bir lezzettir. 

 
 eflani-oto-kiralama.png