Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Başyayla Araç Kiralama - Başyayla Rent A Car | Gezgin 7/24

Başyayla Gezilecek Yerler

Ülkemizin gezginlerinin rotasında olması gereke yerler arasında olan Başyayla gezilecek yerler bakımından zengindir. Pek çok doğal güzelliği bulunan ilçede tarihi yapılar da dikkatleri çekmektedir. 

Başyayla Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Karaman iline bağlı 6 ilçeden biri olan Başyayla, il şehir merkezine 190 km uzaklıktadır. Merkezden belli saatlerde kalkan dolmuş ve otobüslerle ilçeye sorunsuz bir şekilde ulaşılır. İlçeye vardıktan sonra güzellikleri gezmek için Başyayla araç kiralama ofislerinden birine gidip araç kiralamak en makul yollardan biri olacaktır. 

Başyayla Geçim Kaynakları

Halkın büyük çoğunluğu tarımla uğraşmaktadır. Halk arasında Salihli Napolyon Kirazı olarak bilinen kirazın asıl memleketi Başyayla’dır. Karaman Başyayla araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak kiraz bahçelerini görme ve kirazından tatma imkanı elde edilir. Ayrıca ilçe topraklarında golden ve starking elma üretimi de boldur. Halkın bir kısmı ise geçimini arıcılıkla sağlamaktadır. Yayla turizmine elveriş olan ilçede küçük çapta işletmeler mevcuttur. 

Başyayla Tarihi Geçmişi

1967 tarihine kadar kasaba konumundadır. Kasaba iken Ermenek ilçesine bağlıdır. 1990 yılında Bakanlar Kurulu’nun çıkardığı kanunla birlikte ilçe olmuştur. İlçe olunca Karaman’a bağlanmıştır. Günümüzde ilçeye bağlı 4 köy ve 5 mahalle vardır. 2015 yılı verilerine göre ilçenin nüfusu yaklaşık 4 binlerdedir. İlçe toprakları uzun yıllar Roma hakimiyetinde kalmıştır. 1071 Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türkler topraklara akın etmiştir. Zamanla Anadolu Selçuklu Devleti, Karamanoğulları hakimiyeti yaşanmıştır. Karamanoğulları topraklarda büyük izler bırakmıştır. Sonraki tarihlerde topraklar Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyetine geçmiştir. 

başyayla-araba-kiralama.png

Başyayla Ne Yenir?

Tarım ürünleri bakımından fazla zengin olmayan ilçede tahıl ürünlerinden yapılan yemekler sıklıkla tüketilir. Calla, Arabaşı çorbası, gılan böreği, palize, zerde ve elma tatlısı en meşhur lezzetlerdir. Başyayla araba kiralama firmasından kiralanan araçla merkezdeki veya yakın çevredeki restoranlara gidilerek yöresel lezzetler tadılabilir.

Hatuniye Medresesi Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçenin en fazla ziyaret edilen yerleri arasında bulunan Hatuniye Medresesi, Karamanoğlu Alaaddin Beyin karısı tarafından yaptırılmıştır. 1382 yılında Nefise Sultan tarafında yaptırılmış olan medrese geçmişten günümüze ışık tutmaktadır. Açık avlulu ve tek eyvanlıdır. Avlu, revaklarla çevrilidir. Medresenin batı ve doğu cephelerinde öğrenci avluları vardır. Yapı malzemesi olarak kesme taş kullanılmıştır. Görsel süsleme olarak bitki motiflerine yer verilmiştir. Medreseyi ziyaret etmek için karaman oto kiralama firmalarının sunduğu hizmetler kullanılabilir. 

Gökçe Çamlığı Nerededir? Hakkında Bilgi

Karaman ile Mit yolu üzerinde bulunan Gökçe Çamlığı, konum bakımından çok güzel bir yerdedir. Çam ağaçlarıyla donatılmış olan Gökçe, turistik alanların başında yer almaktadır. Çamlıkta, ailecek yeme içme yerleri bulunmaktadır. Doğa yürüyüşü yapmaya müsait olan çamlık, Orman İşletme Müdürlüğü’nün denetimi altındadır. İlçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan mesire yerine ailecek gitmek için en makul yol Başyayla oto kiralama hizmetlerinden yararlanmaktır.

başyayla-araç-kiralama.png

Değle Örenyeri Nerededir? Hakkında Bilgi

Doğal güzellikleri ve tarihi yerleri ile bilinen ilçenin en meşhur alanlarından bir diğeri de Değle Örenyeridir. İlçeyi gezmeye gelenleri ilk rotaları arasındadır. Eşsiz güzelliklere sahip olan Değle Örenyeri’ne Başyayla kiralık araç firmasından temin edilen araçla ulaşım sağlanabilir. Örenyeri, volkanik bir dağ kütlesi üzerinde yer almaktadır. 

Doğal güzelliğinin yanı sıra ören yerinde Bizans döneminden kalma kaya mezarları ve mezar tapınakları bulunur. Kesme taşlarla inşa edilmiş bir takım bölmeler vardır. Karadeniz’in kuzeyinde yer almaktadır. Merkeze uzaklığı 37 km olan Değle Örenyeri’nde Karadeniz esintilerini de hissetmek mümkündür. Özel araç veya Başyayla ucuz araç kiralama firmasından kiralanan araçla daha kolay ulaşım sağlanır. 

İmaret Camii Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçeyi ziyaret eden misafirlerin görebileceği en güzel manevi yapıların başında İmaret Camii gelmektedir. İmaret Cami, manevi yağıların en güzel şeklini yansıtmaktadır. İlçenin doğal güzelliklerinin yanında tarihi yapılarının başında ve ziyaret edilmesi gereken manevi binaların başında yer alır. Başyayla kurumsal araç kiralama firmasından kiralanan araçla daha konforlu ulaşımın sağlanacağı camide dikkatleri çeken en önemli özellik kesme taştan inşa edilmiş olmasıdır. Cami, kubbelidir. 

başyayla-rent-a-car.png

Avlusunun üzeri kapatılmıştır. İki katlı olan dini yapıyı ilçeye gelen neredeyse herkes ziyaret eder. İmaret Camii, 1433 yılında yapılmıştır. Külliye şeklinde yapılmış olduğu kitabesinde yazmaktadır. İlçeden İmaret Camii’ne dolmuş ve otobüsler ulaşımı sağlamaktadır. Belli saatlerde hareket eden toplu taşıma ile camiye ulaşım sağlanabilir. 

Cami ve çevresinde daha fazla vakit geçirmek isteyenler Başyayla rent a car firmalarından uygun fiyatla araç kiralayabilir. Kiralanan araçla İmaret Camii’nin ziyareti bittikten sonra yakın çevredeki diğer doğal ve tarihi mekanların ziyaretine daha kolay geçilebilir. Araç olmadığında, toplu taşımalar belli saatlerde hareket ettiğinden gezide aksamalar yaşanma ihtimali söz konusudur.