Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Kazımkarabekir Araç Kiralama - Rent A Car | Gezgin 7/24

Kazımkarabekir Gezilecek Yerler

Karaman’ın ilçesi olan Kazımkarabekir, il merkezine 27 kilometre uzaklıkta yer alır. Kazımkarabekir gezilecek yerler bakımından gözde bir ilçedir. Düz alanları oldukça fazla olan Kazımkarabekir"de, arpa, buğday, yulaf, mısır ve şeker pancarı fazla yetişen ürünler arasında yer alır. Akarsuların az ve verimsiz olduğu ilçede, sulanabilen alanlar kısıtlıdır. Engebeli toprakların olduğu bölgelerde, bağcılık ön plana çıkar. İlçede yetişen üzüm bağlarına ulaşmak için Kazımkarabekir araç kiralama tercih edilir. 

Kazımkarabekir’de Tarım ve Hayvancılık

İlçede elma, erik, kayısı ve armut üretilen meyveler arasında ilk sırada bulunur. Büyükbaş hayvancılığın gelişmediği Kazımkarabekir’de, koyun, keçi ve sığır gibi küçükbaş hayvancılık oldukça gelişen bir koldur. Karasal iklime sahip olan ilçede, kışlar soğuk geçerken yazlar sıcak ve kuraktır. İlçe İç Anadolu Bölgesi sınırları içinde yer almasına rağmen, güneyi Akdeniz Bölgesinde bulunur. Karaman Kazımkarabekir araç kiralama ile, ilçeye ulaşım oldukça rahat sağlanır. İl merkezine 24 km mesafede bulunan ilçe,4000 nüfusa sahiptir.

Kazımkarabekir İklim Özellikleri

Yazları kurak ve sıcak geçen ilçenin, kışları soğuk ve yoğun kar yağışlıdır. Tipik bir karasal iklimin hüküm sürdüğü Kazımkarabekir, bozkır olarak bilinen step bitki örtüsüne sahiptir. İlçe,Asar tepe adı verilen bir höyüğün çevresinde kurulmuştur. Selçuklular ve Osmanlı devleti zamanında yerleşim genellikle, Karaman araç kiralama ile ulaşım sağlanan, İç Kale ve Ulu Camii çevresinde olmuştur. Mahalle aralarındaki sokaklar çok dardır ve evlerin geniş avluları mevcuttur. Halk, yazları tarla ve bahçe işleriyle uğraşırken, kışları taş ocaklarında çalışır. Yörede el sanatları ve zanaatkarlık ön planda yer alır.

kazımkarabekir-araba-kiralama.png

Say Taşı ve Mimariye Etkileri

İlçede yapılan tüm binalarda kasaba taşı adı verilen kalkerli bir çeşit taş kullanılmıştır. Yöre halkı tarafından say taşı olarak da bilinen bu taş, Gaferyad Büyük camiinde de kullanılmıştır. Taş, yüzeyden 80 santim 1 metre derinlerden çıkarılır. Alt katmanlara inildikçe kalitesi artan taş, Kazımkarabekir"de bol miktarda bulunur. İlçenin mimari dokusunda önemli bir yere sahip olan taş, daha ziyade pencere kenarlarında kullanılır. 1970 yılında ilçede bulunan, Kazımkarabekir heykelinin içinde yer aldığı parkın taşları da say taşı ile yapılan önemli eserdir. Bu parkı ve heykeli Kazımkarabekir oto kiralama araçları ile görebilirsiniz.

Kazımkarabekir Tarihi Yolculuğu

Çatalhöyük’te yapılan kazılarda neolitik döneme ait eski eserlere fazlaca rastlanmıştır. Buraya gitmek için Kazımkarabekir araba kiralama, ilçede kaliteli karaman araç kiralama ve uygun hizmet anlayışı ile çalışan bir firmadır. O dönemlere ait olduğu bilinen ve bitki lifleri ile hayvan kılı kullanarak dokunan kumaş kalıntıları, ilçede el işçiliğinin varlığına işaret eder. Ayrıca cam, kemik ve maden kullanılarak yapılan mutfak eşyaları da mevcuttur. Burada kurulan ilk imparatorluk Hititlere aittir.

kazımkarabekir-oto-kiralama.png

Daha sonraları bölgede Frigler, uzun bir süre  hüküm sürmüştür. Sonrasında sırasıyla, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Araplar, Anadolu Selçukluları ve son olarak da Osmanlılar tarafından ilçe çeşitli zamanlarda ele geçirilmiştir. Anadolu Selçuklu devleti zamanında başkent olan ilçe, bu yönüyle ticari gelişmelere açık olmuştur. Gaferyad kalesi, ilçenin korunması adına yapılan önemli bir yapı olarak göze çarpar. Bu kalenin çevresinde, 3 tane medrese, 6 tane sübyan okulu ve 40 tane dükkan bulunur. Burayı ziyaret etmek isteyen şirketler çalışanlarını turlarla getirmek için Kazımkarabekir kurumsal araç kiralama hizmetinden yardım alabilirler.

Yöresel Lezzetleri ile Kazımkarabekir

Küçük ve etli bamya ile yapılan bamya çorbası, burada yapılan geleneksel bir yemektir. Bulgur pilavının üzerine tandırın lezzetiyle tadına doyulmayan kuzu etinin ilave edilmesi sonucu oluşan çebiç, özel davetlerin yemeği olarak dikkat çeker. Mevlana böreği, Kazımkarabekir ucuz araç kiralama firmasının konforlu araçları ile buraya gelen misafirlerin tercih ettiği, yufkaya sarılan maydanoz ve tulum peynirinin birleşmesiyle ortaya çıkan çıtır çıtır bir börektir. Her yörede farklı tarzda yapılan höşmerim, burada kaymakla ve pudra şekeri ile servise sunulur. 

Arabaşı çorbası, tavuk eti ve hamuruyla oldukça farklı bir yemek türüdür. Hamurunun çiğnenmemesi gerektiği burayı Kazımkarabekir rent acar ile ziyaret eden turistlerde şaşkınlık yaratır. Evlerde etsiz yemeğin pişmediği ilçede yapılan topalak da bunlardan birisidir. Bulgur ve yumurtanın baharatlarla zenginleştiği yemek bir çorba olarak sunulur. Kaburga etlerinin fırınlanması ile yapılan fırın kebabı ilçenin farklı bir lezzetidir.

kazımkarabekir-rent-a-car-kiralama.png

Geniş Ulaşım Seçenekleri

İlçeye Konya üzerinden ulaşım sağlanır. İstanbul"dan kalkan yüksek hızlı tren ile buraya 4.5 saat gibi bir sürede gidilir. Toros ekspresi ile Türkiye"nin her yerinden ulaşımın mümkün olduğu Konya"dan ilçelere kısa süre zarfında ulaşılır. Kazımkarabekir kiralık araç firmasından, araç temin ederek ilçeye karayolu ile de ulaşım sağlarsınız. Tarihi yapıları ile zengin bir mirasa sahip olan ilçeyi ziyaret ederken başvuracağınız turlar size yardımcı olacaktır.