Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Sarıkamış Araç Kiralama - Sarıkamış Rent A Car | Gezgin 7/24

Sarıkamış

Erzurum Kars arasında demiryolu ve karayolu üzerinde Kars Çayı vadisinde yer alan ilçe, denizden 2100 metre yükseltir bulunur. İlçe merkezine 56 km mesafesi olan ilçe, genellikle dağlık bir bölgededir. Aras nehri ilçeyi doğu- batı doğrultusunda bölerek akar. Dağlık olması dolayısıyla, kışlar çok soğuk ve sert geçer. kars oto kiralama Dağların dorukları karlarla kaplı olduğu zamanlarda kayak merkezi olarak kullanılan Sarıkamış gezilecek yerler turistlerin tercih ettiği bir bölgedir. Yöre de oldukça fazla ormanlık alan bulunur. 

Genellikle sarıçam ağaçlarıyla kaplı olan ormanlık bölgeler, hayvancılığın gelişmesine fayda sağlar. Tarım için elverişli arazileri az olduğu için hayvancılık ve besicilik ön plandadır. Kayısı, patates, buğday ve arpa en çok yetiştirilen ürünler arasındadır. Küçük baş hayvancılıkta koyun sıklıkla yetiştirilir. Canlı hayvan ticaretinin fazla olduğu bölgede, 55 tane köy bulunur. Gezilecek tarihi alanları fazla olan Sarıkamış araç kiralama ile daha konforlu bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

Sarıkamış Tarihi ve Mimari İzleri

Ayrıca Sarıkamış ilçesi, tarihe acı bir yenilgi olarak geçen Sarıkamış Harekâtı ile de anılır. 1. Dünya Savaşı sırasında elverişsiz hava şartlarında 18 gün boyunca süren bir savaştır. Osmanlı Devleti"nin tarihte aldığı en ağır yenilgi olan savaşta, yaya olarak yapılan mücadele kaybedilmiştir. Enver Paşa komutasındaki askerler, sınırlı erzak ve silahla çetin hava şartlarıyla zorlu bir mücadele vermişlerdir. Uzun yıllar bölge halkından saklanan gerçekler, sonrasında anlatılınca halkın tepkisini çekmiştir. 

sarıkamış-araç-kiralama.png

Tarihi dokunun yoğun olduğu Sarıkamış kiralık araç seçenekleri ile oldukça konforlu bir yolculuk yapmış olursunuz. Sarıkamış"ta Kars Belediyesi"nin her sene Ocak ayında düzenlediği Sarıkamış Şehitlerini anma günü anısına, Allahüekber Dağlarına meşaleli yürüyüş yapılır. Anma gününün anlam ve önemine uygun etkinlikler düzenlenir. Baltık mimarisi ile şenlenen Kars sokaklarında tarihi Fethiye Camii ile Kars Kalesi"ni ziyaret ederek hoş vakit geçirebilirsiniz. Sarıkamış Meydanı, ilçenin en işlek ve ışıltılı toplanma alanıdır. Sarıkamış Ay Yıldız Tören Alanı, ilçede şehit ve askerlerin anısını yaşatmak üzere inşa ediliyor.

Sarıkamış Katerina Köşkü

Çok eski çağlardan beri çeşitli uygarlıkların yerleştiği bir yer olan Sarıkamış, kayak merkezi ile de dikkat çeker. Sarıkamış Selçuklulardan beri Türk boylarının yerleştiği bir yer olarak anılsa da bölgede Rus döneminin izleri hâkim olarak kalmıştır. Sarıkamış tepelerinde yükselen Çar Nikola köşkünün ihtişamı görülmeye değer niteliktedir. 

Bakımsızlık ve yılların etkisiyle atıl durumda kalan köşk, karların arasında dev bir anıt gibi yükselir. Yapımı da hiç çivi kullanılmayarak tek parça ağaçtan yapılan köşkün, günümüze kadar nasıl ayakta kalabildiği de ayrı bir merak konusudur. Köşk, Çarlık dönemini anlatan Türk dizi ve filmlerinde set olarak da kullanılmıştır. Kars Sarıkamış araç kiralama ile yaptığınız gezilerinde bu köşkü ziyaret ederek adeta tarihi bir ana şahitlik edebilirsiniz. 

sarıkamış-oto-kiralama.png

Sarıkamış Ani Antik Kenti

M.Ö 5000’li yıllardan kalma Ani Harabeleri, geçmişle gelecek arasındaki köprü vazifesi görür. Merkezden 42 km uzaklıkta bulunan Ani harabelerini, Sarıkamış rent a car firmasından kiralayacağınız araçlar sayesinde gezip tarihin ince dokularına şahit olabilirsiniz. Ermenistan ile Türkiye sınırları arasında yer alan Ani antik kenti, yaşanıldığı dönemde en parlak ve en şaşalı zamanlara şahitlik etmiştir. İlçede Sarıkamış araba kiralama araçları ile ulaşabileceğiniz 1965 metre yükseklikte bulunan donmuş Çıldır Gölü, buzda balık tutkunlarının tercih ettiği bir aktivite olarak yapılır. 

Sarıkamış"ta halk ozanlarının aralarında yaptıkları aşık atışmaları da farklı yönüyle seyredilebilecek bir görsel şov olarak bilinir. İlçedeki turlarımız için Sarıkamış araç kiralama hizmetinden faydalanarak gezilerinizi rehberler eşliğinde yapabilirsiniz. Baltık mimarisinin izlerini yoğun olarak bünyesinde barındıran bir ilçedir. 

Sarıkamış Yöresine Ait Lezzetler

Sarıkamış, yemek kültürü olarak da zengin bir mutfağa sahiptir. Sarıkamış oto kiralama ile ulaşabileceğiniz Kültür Evi, yöresel lezzetleri tadabileceğiniz bir yer olarak bilinir. Özellikle evelek çorbası ve mantısı dillere destan lezzetleri arasında yer alır. Hayvancılığın sıklıkla yapıldığı ilçede, çağ kebabı gibi spesiyal yemekler oldukça önem taşır. Ayrıca kaz yetiştiriciliği de yapılan Sarıkamış"ın, kaz etinden yapılan tandırı lezzeti ile göz doldurur. Şirketler Kars araç kiralama sayesinde çalışanlarını, muhteşem tarihi yapıları ile büyüleyici şehir gezisinde buluşturabilirler. 

sarıkamış-araba-kiralama.png

Sarıkamış Sanayi Koşulları

Volkanik bir kayaç türü olan perlit yatakları, ilçede önemli yer teşkil eder. İlçede askeri birliklerin fazla oluşu, ticaretin ve sanayinin gelişimine olumlu katkı sağlamıştır. Ayrıca ilçede Sümerbank ayakkabı fabrikası, tuğla ve kiremit fabrikaları sanayinin canlığını oluşturan temellerdir. Sarıkamış, diğer illere göç verdiği için nüfusu hızla azalmaktadır. 1920 yılında imzalanan Gümrü Antlaşması ile ülke sınırlarına katılan Sarıkamış, sanayi alanında oldukça gelişme göstermektedir.

Sarıkamış İlçesine Ulaşım

İzmir, İstanbul ve Ankara’dan Kars Sarıkamış ilçesine çeşitli uçak seferleri yapılmaktadır. İstanbul’dan Kars 2 saat sürerken, İzmir’den 2,5 ve Ankara’dan 1,5 saat sürmektedir. Kars Havalimanından Sarıkamış ilçesine giden minibüsler de yer alır. Doğu Ekspresi ile yol boyunca karlar altında yolculuk yaparak gideceğiniz Sarıkamış ucuz araç kiralama ile şehir içinde tur yapabilirsiniz. Ayrıca ilçeye çeşitli illerden otobüsler ile de ulaşım sağlanmaktadır.