Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Cide Araç Kiralama - Cide Rent A Car | Gezgin 7/24

Cide Gezilecek Yerler

Denize girmeye elverişli sahillere sahip olan ilçenin plajlarının uzunluğu 13 km civarındadır. Karadeniz’in en uzun plajlarından biri olan Cide gezilecek yerler bakımından zengindir. Denizi temiz olduğundan berraktır. Yüzme için temizliği ve derinliği idealdir. Sahil şeridi çok uzun olduğundan ziyaret edenler kurulu çadırlar ve karavanlar görebilir. Sahilden çok ev yoktur. İlçe merkezine gelindiğinde daha düzenli evler olduğu görülür. Sakin bir yerde tatil yapmak ve kafa dinlemek için ideal olan ilçenin sahilinde kocaman bir otel vardır.  Bu, Kastamonu Üniversitesi Misafir Oteli’dir. Otel 640 yataklıdır. Turistik tesisler limana yakın alanda ve kasaba mahallesinde yer almaktadır. Cide araç kiralama hizmetleri aracılığı ile otele ve diğer turistik tesislere ve diğer turistik alanlara ulaşım daha kolay sağlanır. 

Cide Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Doğal ve tarihi gezilecek yerleri bol olan Cide, Kastamonu ilinin ilçesidir. Kastamonu şehir merkezi ile ilçe arası yaklaşık olarak 131 km’dir. Ülkemizin en güzel ilçelerinden biridir. Bartın, Şenpazar, Pınarbaşı ve Azdavay ile komşudur. İlçeye, Kastamonu üzerinden karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. İl merkezine karayolu veya havayolu ile ulaşan ziyaretçiler minibüslerini kullanarak ilçeye karayolu ile geçiş sağlayabilir. İlçenin turistik alanlarını daha kolay ve konforlu gezebilmek için Kastamonu Cide araç kiralama firmalarından araba temin etmek daha makuldür. 

cide-araba-kiralama.png

Cide Geçim Kaynakları

Cide halkının geçim kaynağı tarım, hayvancılık, balıkçılık ve ormancılığa dayanmaktadır. Ülkemizin tersanelerinde son zamanlarda ivme kazanması ile birlikte ilçenin ekonomisinde de aktif rol oynamaya başlamıştır. İlçe kıyılarında faaliyette olan tersaneler vardır. Gelen ihtiyaca cevap verebilmek için yeni tersanelerin inşasına devam edilmektedir. Bölgede tahıl üretiminden çok sebze, meyve ve bağcılık yapılmaktadır.Çok fazla olmamakla birlikte orman ürünleri küçük çapta geçim kaynağı olarak değerlendirilmektedir. Torna tezgahlarında tahta kaşık üretimi yapılmaktadır. Tahta kaşık üretiminde genellikle şimşir ağaççı kullanılmaktadır.  

Cide Tarihi Geçmişi

Tarih içerisinde ilçenin kıyı şeridi önemli bir liman olarak kullanılmıştır. İpek yolu üzerinde olması limanın önemini artırmıştır. Şehir 1868 yılında ilçe statüsünü hak kazanmıştır. Homeros’un 2800 yıl önce yazdığı İlyada’da adı geçen bölgenin Cide olduğu ifade edilmektedir. 

Cide Ne Yenir?

Meyvecilik faaliyetlerinin etkin olması ilçenin lezzetlerini çeşitlendirmiştir. Cide araba kiralama imkanlarıyla ulaşım sağlanan köylerinde organik meyvelerden yapılan reçellerin tadına bakılabilir. Kızılcık, gül, erik, çilek, ayva ve elma gibi meyvelerden yapılan reçellerden ilçe merkezinde de satışı yapılmaktadır. Yöre halkı sebzeleri kurutur. Kurutulan sebze ve meyveler kış boyunca tüketilir. Su böreği ve diğer börek çeşitleri yörenin önemli tatları arasındadır. Su böreğinin dışındaki börekler kuru yufkadan yapılmaktadır. 

Şehir merkezinde ve çevredeki lokantalarda yöresel lezzetler yapılmaktadır. Cide oto kiralama firmalarından kiralanan araçlarla lokantalara ulaşım sağlanıp yöresel lezzetler tadıldıktan sonra turistik alanları gezmeye geçilebilir. Lokantalarda sunulan lezzetler arasında; kömeç,çeşitli meyvelerden yapılan hoşaflar, kabak ve biber gibi sebzelerden yapılan dolmalar, tarhana çorbası bulunur. Yörenin en önemli yemeği ise doldurulmuş tavuktur. Mevsiminde toplanan armutların toplanması, pişirilmesi ve saklanmasından armut ballandırması yapılır ve tüketilir.

cide-araç-kiralama.png

Gideros Doğal Koyu Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçe merkezine 111 km uzaklıkta bulunan Gideros Doğal Koyu’na Cide kiralık araç firmalarının hizmetlerinden yararlanılarak daha kolay ulaşım sağlanır. Koyuda yeşilin her tonunu görmek mümkündür. Meşe, kayın ve çam ağaçları ile kaplı olan koy doğal güzellikleri ile turistlerin dikkatlerini çekmektedir. Koyun adı Cenevizlilerden kalmıştır. Koyda birkaç ev, iki tane balıkçı lokantası ve muhteşem güzelliğe sahip plaj vardır. Koyda dileyen denize girebilir. İsteyenler ise tekne ile açılabilir. 

Rıfat Ilgaz Evi Nerededir? Hakkında Bilgi

Hababam Sınıfı gibi değerli eserlere Türk Edebiyatı’na kazandıran Rıfat Ilgaz, Cide’de 1911 yılında dünyaya gelmiştir. Başarılı eserlere imza atan ünlü yazarın doğduğu ev, belediye tarafından restore edilerek ziyarete açılmıştır. Müze olarak hizmet veren evde Rıfat Ilgaz’a ait eserler, kişisel eşyalar sergilenmektedir. Cide ucuz araç kiralama firmalarından kiralanan araba ile Rıfat Ilgaz’ın evi ziyaret edildikten sonra diğer turistik alanlara daha hızlı ulaşım sağlanır. 

Timle Kalesi Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçe merkezine bağlı Uğurlu Köyü’nde yer alan Timle Kalesi’ne kastamonu araç kiralama
firmalarının sunduğu fırsatlarla daha avantajlı bir şekilde ulaşmak mümkündür. Timle Kalesi, deniz seviyesinden 100 metre yükseklikteki bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Savunma amaçlı olarak Bizanslılar tarafından yapılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında onarılmış ve kullanılmıştır. Günümüzde tahrip olmuş durumdaki kalenin restore edilmesi gerekir. 

cide-oto-kiralama.png

Ilgarini Mağarası Nerededir? Hakkında Bilgi

Derinliği 250 m, uzunluğu 858 m olan mağaraya köyden 1,5 ila 2 saatlik bir yürüyüşle ulaşmak mümkündür. Yoğun ormanlık alanın ortasındadır. Orman içinde kaybolmamak için yerel rehberle yola çıkılmalıdır. Mağara kemerli bir girişe sahiptir. Girişten sonra iki kola ayrılır. Mağaranın içi de Bizans ve Genç Roma dönemine ait şapel, sarnıç ve mezar bulunmaktadır. Mağaranın girişindeki köy kırıntılarının da Genç Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilmektedir. Mağaranın sol koluna ayrılan bölümünde MÖ 2000 yılından kalma insan yaşantısına ait izler yer almaktadır. Sağ tarafta kalan kısım ise Avize Salon adıyla anılmaktadır. 

Kerempe Feneri Nerededir? Hakkında Bilgi

Aydıncık Köyü’nde yer alır. Cide rent a car şirketlerinden kiralanan araçla fenerin belli bir yerine kadar gidilir. 1884 yılında Fransızlar tarafından yaptırılan fener denizden 82 metre yüksekliktedir. 20 saniyede bir çakan fener granit taşından silindir şeklinde örülerek inşa edilmiştir.