Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Hanönü Araç Kiralama - Hanönü Rent A Car | Gezgin 7/24

Hanönü Hakkında Genel Bilgi

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Kastamonu ilinin bir ilçesi olan Hanönü, 20 adet köye ev sahipliği yapmaktadır. Deniz seviyesine olan yüksekliği 415 metre olan ilçe, şehrin en doğu kısmında yer almaktadır. Çok çeşitli ağaç türünün yer aldığı Hananönü ilçesi, 358 kilometrelik bir yüz ölçümüne ve 1989 kişilik bir nüfusa sahip olmaktadır. Hanönü kiralık araç firmalarından kendinize ve gelirinize uygun olanını seçerek kolaylıkla gelebileceğiniz ilçenin, tarihi geçmişi ise oldukça derin izler barındırmaktadır. 

Hanönü İlçe Tarihi

Karadeniz Bölgesi’nin Batısında bulunan Kastamonu şehri, tarihi ticaret yollarından biri olan İpek Yolu çevresinde yer aldığı için, dinlenme alanı olarak belirlenmiştir. Birden fazla uygarlığa ev sahipliği yapan ilçe, bu sebeple derin bir tarihi de içerisinde barındırmaktadır. Bu kavimler arasında yer alanların bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:

  • Hititler
  • Paflogonyalılar
  • Lidyalılar
  • Bizanslar
  • Romalılar
  • Pontuslar

 

 • Candaroğulları

 

hanönü-araba-kiralama.png

Şimdilerde Hanönü adı ile bilinen ilçe, geçmiş tarihinde Gökçeağaç bucağı olarak adlandırılmış ve sonrasında 1990 senesinde Hanönü adını alarak ilçe statüsüne yerleşmiştir. Hem tarih meraklılarının hem de doğa sevdalılarının Hanönü araç kiralama ile konforlu bir yolculuk yapacağı ilçe, her yıl hem yerli hem de yabancı turistlerin ziyaret akınına da uğramayı sürdürmektedir.

Hanönü İlçe İklim Koşulları

Kastamonu kentinde yer alan Hanönü ilçesinin rakımının yani denize olan yüksekliğinin 415 metre olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Bu aslında çoğu zaman dikkat edilmeyen bir unsur gibi görünse de, kentin ve ilçenin sahip olduğu hava durumunu dolayısıyla da iklim koşullarını ciddi boyutta da ilçenin ılıman bir iklim koşullarını içerdiğini gösteren unsurların başında yer alır. Aynı zamanda Kastamonu Hanönü araç kiralama seçenekleri ile rahatlıkla gelebileceğiniz ilçe hem küçük boydaki ovalara hem de yüksek tepelere sahiptir.

Hanönü İlçesi Gezilecek Yerleri

Derin bir tarihi geçmiş barındıran Hanönü gezilecek yerler bakımından da bir o kadar zengindir. Hem kültürel değerlere hem de turizm açısından sahip olduğu yerleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Han
 • Tarihi Evler
 • Saray Gölü
 • Gökçeağaç Şelalesi
 • Karlık Mağarası
 • Akgöl
 • Yukarı Küreçayı Köyü Cami

Han

hanönü-araç-kiralama.png

Hanönü oto kiralama firmalarından seçmiş olduğunuz herhangi bir araç gelebileceğiniz yerlerin başında Han gelmektedir. Moloz taşlardan yapılmış olan hana giriş, yuvarlak bir kemere sahip kapı ile olmaktadır. Günümüzde müze amacıyla kullanıma sunulan ve turizme kazandırılan han 9 metre genişliğindedir. Aynı zamanda 13 metre boya sahip olan hanın sahip olduğu yükseklik ise 3.5 metre olarak hesaplanmıştır. 4 farklı paye ile girişi sağlanmaktadır. Yapılan araştırma ve incelemelere göre tarihi hanın 575 yıl öncesinde yaptırıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna göre han, Osmanlı Devleti’nin Kastamonu şehrini fethetmeden önce inşa edilmiş bir Candaroğulları yapıtıdır. Tarihe ve mimariye önem veren ve ilgi duyan herkesin kastamonu oto kiralama
seçenekleri ile kolaylıkla gelebileceği bu yapıt, her yıl binlerce turistin ziyaretine uğramaktadır.

Saray Gölü

Saray Gölü ismiyle bilinen bu göl, doğal bir özelliğe sahip olan krater gölü oluşumu ile meydana gelmiştir. Özellikle yayla meraklılarının sıklıkla tercih ettiği yerlerden birisi olan göl, Hanönü ve Ayancık ilçelerinin arasında yer almaktadır. Ve göl yalnızca o bölgenin kendi halkı tarafından bilinmektedir. Bunun sebebi ise ulaşımın bir hayli zor olmasından kaynaklanmaktadır. 

Gökçeağaç Şelalesi

Hanönü rent a car ile ulaşım sağlayabileceğiniz bu şelale, ilçenin doğal güzellikleri bakımından gezilecek yerler listesinde ilk sıralardaki yerini yıllardır korumayı sürdürmektedir. Hanönü ilçesinin Gökçeağaç isimli köyünde bulunan bu şelaleye, doğal güzelliklere meraklı olan herkesin gelmesi gerekmektedir. 3 farklı şelalenin yer aldığı bölge, Sarıçalı Mahallesi’nin de kuzey yönünde kalmaktadır. 

Karlık Mağarası

Hanönü araba kiralama firmalarından size ve ailenize uygun olanı ile konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz yerlerden birisi de Karlık Mağarası olmaktadır. Mağaranın konumu, Gökçeağaç Köyü’nde görünmektedir. Fakat köyün kuzeyine bakan kısımda yer alan Ayancık tarafına denk düşen sınır bölümünde yer alan bu mağaraya, dilerseniz patika yol kullanarak da ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle de macera düşkünlerinin tercih ettiği bu mağaranın 50 metre ardında bir uçurum olduğunu da söylemekte fayda var. Bu sebeple kontrollü bir ulaşım sağlamanız hem sizin hem de sevdiklerinizin yararına olacaktır.

hanönü-oto-kiralama.png

Akgöl

Doğa aşığı iseniz ve sessizliğe ihtiyacınız varsa mutlaka gelmeniz yerlerden birisi de Akgöl olacaktır. Dilerseniz Hanönü kurumsal araç kiralama ile de kurumsal çapta ziyaretler yapabileceğiniz bu göl, ilçeye 20 kilometre kadar uzaktır. Akgöl, özellikle de ilçenin ve şehrin büyük turizm değerlerinden birisidir.

Yukarı Küreçayı Köyü Cami

1285 senesinde yapılan bu cami, hiç çivi barındırmamaktadır. Tamamen ahşaptan olan Yukarı Küreçayı Köyü Cami, aynı zaman kalas çatma tekniği ile yapılmıştır. Bu tekniğin sayılı olarak kullanıldığı sayılı camiler arasında yer almaktadır. 2012 senesinde restore olarak kullanıma açılmış ve birçok tarih ve ahşap meraklısının uğrak yerlerinden biri haline gelmiştir.