Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 28.09 - 10:00
Teslim Tarihi 03.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
İhsangazi Araç Kiralama - İhsangazi Rent A Car | Gezgin 7/24

İhsangazi İlçesi Genel Tanıtımı

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Kastamonu kentinin bir ilçesi olan İhsangazi, önceki yıllarda Mergüze ismi ile bilinirken 1968 senesinde İhsangazi adını almış ve 1988 senesinde de ilçe statüsüne yerleşmiştir. İhsangazi araç kiralama firmaları ile kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bu ilçe, konumu sebebiyle birçok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda ilçe 7.068 kişilik bir nüfusa da sahiptir. 

İhsangazi İlçesi Nerededir?

İhsangazi oto kiralama ile ulaşım sağlayabileceğiniz Kastamonu şehrine bağlı olan ilçe, Ilgaz dağlarının kuzey yönündeki eteklerinde yer almaktadır. İlçenin güney kısmında ise Çankırı şehri bulunmaktadır. Doğal bir sınır olan Ilgaz Dağı ile ayrılan iki şehir, birbirine çok yakın mesafede yer almaktadır. Ayrıca Ilgaz Çayı’da, İhsangazi ilçesinin merkezinden akışını sürdürmektedir. 

İhsangazi İlçesi Geçim Kaynakları Nelerdir?

İhsangazi ilçesinde geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılığın yanı sıra orman ürünleri de önemli bir yere sahip olmaktadır. Fakat ekonomik anlamda çöküş yaşaması sebebiyle, İhsangazi Köyü, çalışabilir kişi sayısını zamanla kaybetmektedir. İhsangazi araç kiralama firmaları ile ziyaret edebileceğiniz ilçede, hayvancılık temel bir ekonomi kaynağı olduğu için beraberinde süt ve süt ürünleri ile de gelir elde edilmektedir. Bu sebeple merkezde bulunan peynir fabrikası bulunmaktadır. 

ihsangazi-araba-kiralama.png

İhsangazi İlçesi Gezilecek Yerler

İlçe, derin bir tarihi geçmişe sahip olduğu için ve şehrin önemli turizm yerlerinden birisi olduğu için İhsangazi gezilecek yerler bakımından da son derece zengin bölgelerden birisi olarak bilinmektedir. Bu yerleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Sipahiler (Dereköy) Kaya mezarı 
  • İncigez Kaya mezarları
  • Haracoğlu Cami
  • Asa Suyu

Sipahiler (Dereköy) Kaya mezarı

Dereköy’de bulunan bu yer, yörenin halkı tarafından Gavur Evi ismiyle de bilinmektedir. Sipahiler mahallesi içerisindeki bu kaya mezarı, Roma İmparatorluğu dönemine aittir. Bu sonuca Paflagonia isimli bir eser yardımıyla ulaşım sağlanmıştır. Aynı zamanda eserde yazan bilgiye göre Sipahiler Kaya mezarı isimli eserin, Milattan Sonra 5 ve 6. Yüzyıllarda yapıldığı da belirtilmiştir. Özellikle tarih meraklıları tarafından büyük bir ilgi ile karşılanan bu kaya mezarına, hem yerli hem de yabancı turist tarafından da ilgi son derece yoğundur. İhsangazi araç kiralama ile kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bu yerin, ciddi tarihi kalıntılar içerdiğini de bilmenizde fayda var.

İncigez Kaya Mezarları

Kastamonu şehrinde yer alan İhsangazi isimli ilçe, tarihi kalıntıları ile oldukça ünlenen bir turizm merkezi olarak da bilinmektedir. İhsangazi kiralık araç firmaları ile son derece rahat bir ulaşım sağlayabileceğiniz turizm yerlerinden bir diğerine de İncigez Kaya Mezarları isimli tarihi kalıntı örnek verilebilir. Bu tarihi kalıntının konumu ise İhsangazi ilçesi ve İncigez İlçesi arasında yer almaktadır. 

ihsangazi-araç-kiralama.png

Haracoğlu Cami 

İlçenin ne kadar eski bir tarihe sahip olduğu tüm Kastamonu halkı ve tüm turistler açısından artık bilinen gerçekler arasındadır. Ve İhsangazi ilçesi o kadar tarihi kalıntı barındırmamaktadır ki, tüm ziyaretçilerini hayret içerisinde bırakmaktadır. Bu yerlerden bir diğeri de ibadet alanı olan Haracoğlu Cami olmaktadır. Söz konusu caminin ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı da bilinmemektedir. Fakat yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda bu caminin 16. Yüzyıla denk gelen bir zaman diliminde Nakşibendi Dergahı amacı ile inşa edildiği tahminler arasında yer almaktadır. 

İhsangazi ilçesinin sahip olduğu Haracoğlu Cami’nin girişinde bulunan kapıda da ayrıca kitabe bulunmaktadır. Tarihe ilgisi olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken camiye İhsangazi araba kiralama firmalarından sizin için uygun olanı ile gelebilir ve zamanda yolculuğa çıkarak, arşivinize yeni fotoğraflar ekleme fırsatını da hem kendinize hem de sevdiklerinize ve ailenize kazandırabilirsiniz.

Asa Suyu 

İhsangazi ilçesinde yer alan Haracoğlu Cami’sinin avlusunda yer alan Asa Suyu, caminin avlu kısmında göze ilk çarpan unsurlardan birisi olmaktadır. Giriş kapısına denk gelen kısmın sağ tarafında bulunan Asa Suyu Çeşmesi, ihtişamlı görüntüsü ile tüm ziyaretçileri büyülemiştir. Yapımında gösterişli durması adına taş süslemenin yer aldığı bu çeşmeye İhsangazi kurumsal araç kiralama seçenekleri ile ayrıca kurumsal geziler de düzenleyebileceğiniz imkanınız bulunmaktadır. 

Ayrıca çeşmenin üst kısmında yer alan üçgen bir taş oyma, özellikle tarihe ilgisi olanların ayrıca ilgisini çeken unsurlardan en önemlileri arasında ilk sırada yer almaktadır. Bu oymada yazılan şey ise 1209 H. şeklindedir. Burada yer alan ve çeşmeden gelen suyun da yöre halkı tarafından şifalı olduğuna inanılmakta ve bu söylenti zaman zaman hastalıklar için sıraya girilmesine sebep olmaktadır. İhsangazi rent a car ile rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz camiye ve çeşmeye, mutlaka gelmeniz tavsiye edilmektedir. 

ihsangazi-oto-kiralama.png

İhsangazi İlçe Festivalleri

Kastamonu’nun önemli turizm yerlerinden birisi olan İhsangazi ilçesi, kültürel aktiviteler bakımından da son derece zengin olmasıyla bilinmektedir. Ve ilçede her sene Ağustos ayına girildiğinde, ilk hafta Obruk Yayla isimli bir şenlik düzenlenmekte ve hem yerli hem de yabancı turistlerin bu sebeple gelmesinde de son derece etkili olmaktadır. Eğer siz de hem eğlenmek hem de tarih yolculuğuna çıkmak istiyorsanız, kastamonu araç kiralama
firmalarından birini seçerek, ilçeye rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.