Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Şenpazar Araç Kiralama - Şenpazar Rent A Car | Gezgin 7/24

Şenpazar

Karadeniz"e bağlı Şenpazar, 378 metre rakıma sahiptir. Yüksek rakımı ve Karadeniz"e yakınlığı sebebiyle ilçede, sert bir iklim hüküm sürer. Dağların arası kıvrımlı ve virajlı yollar ile geçit verir. Kastamonu"nun batısında yer alan ve ile 66 km mesafede olan Şenpazar, 252 km2’lik yüzölçümü ile oldukça geniş bir alana yayılır. Dağlık bir alanda kurulan ilçede geçim kaynağı tarıma dayalıdır. Kastamonu-Cide arasında yapılan yol sayesinde ilçenin önemi artmıştır. Arpa, mısır, buğday, yonca, çay, çeltik ve fındık gibi ürünler sıklıkla yetiştirilir. Son yıllarda hızlı nüfus azalmasının yaşandığı ilçede ormanlar koruma altına alınmıştır. Özellikle kaşık yapımında kullanılan şimşir ağacı kesimi yasaklanmıştır. Erenler Türbesi ve Şeyh Sir Ali Bani Türbesi, Şenpazar gezilecek yerler arasında bulunan tek dini mekanıdır. 

Şenpazar Kuyluç Mağarası

Doğal oluşumlar sonucu ortaya çıkan Kuyluç mağarası, ilçe sınırları içerisinde yer alır. Mağaranın girişinde iki tane akarsu bulunur. Yeni keşfedilen ve bir kuyuya benzeyen mağaraya turistlerin ilgisini çeken bir yerdir. Mağara, dikey konumda bulunduğundan içerisine girmek için profesyonel olmak gerekir. Ayrıca uygun malzemelere sahip olan insanların girmesi uygun görülür. Ağız kısmı oldukça geniş olan mağara, yöre halkı tarafından Kuyluca mağarası olarak da adlandırılır. Şenpazar oto kiralama araçları ile gezilecek yerler arasında bu mağara, eşsiz güzelliği ile görülmeye değer bir doğa harikasıdır. 

Şenpazar’da Doğal Oluşumlar

Şehriban kanyonu, ormanların içerisinde adeta bir cennet gibidir. Kanyonun etrafında şelaleler, envaiçeşit balığın olduğu göller ve doğal kayalar mevcuttur. Trekking ve diğer doğa sporları için uygun alana sahip olan kanyona gitmek için Şenpazar araç kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Kızılcasu at alanı, içerisinde doğal tabiat parkı arındıran turistik bir yerdir. Harmancık, Baragöz ve Buğma, ormanlar ile kaplı geniş yaylalar arasındadır. 

şenpazar-araba-kiralama.png

Mesire alanı olarak kullanılan bu yerler, yeşilin ve derelerin arasında huzurlu bir ortam arayanların ilk tercihidir. Fabrika deresi, içerisinde alabalık üretimi yapılan bir mesire alanıdır. İçerisinde bulunan su değirmenleri otantik bir hava yaratır. Günübirlik gezileriniz için bol oksijen depolayabileceğiniz alana piknik yapmak için Şenpazar araba kiralama ile ulaşmak oldukça uygun ve kolaydır. 

Şenpazar İklim Koşulları ve Ormanlık Alanlar

İlçe yeşillik bir alana yayıldığı için genellikle doğal oluşumlar ön plandadır. Poyracık şelalesi de bunlardan birisidir. Yeşillikler içerisinde yamaçlardan dökülen şelale adeta kartpostallık görüntü oluşturur. Çevresinde piknik yapılabilen alanları olan şelale Şenpazar"ın görülmeye değer mesire alanları arasında yer alır. Buraya Kastamonu Şenpazar araç kiralama ile kolaylıkla ulaşım sağlanır. İlçenin içme suyunu karşılayan Değirmenbaşı suyu ormanların içerisinde bulunan mesire alanıdır. İlçe merkezinden geçen Şenpazar çayı, arazinin verimli olmasına katkı sağlar. Yıl içerisinde bol yağış alan ilçe verimli topraklara sahiptir. Karadeniz iklimi etkisi altındaki ilçenin %70"i ormanlık alandır. Zorlu dağ yollarını aşmak için Şenpazar ucuz araç kiralama araçları ideal bir seçimdir. Ağaçlar genellikle Karadeniz Bölgesi’nde yetişen ağaç çeşitleridir. Kestane, karaçam, ıhlamur ve kayın gibi.

Geçmişten Günümüze Tarihte Şenpazar

İlçenin tarihinin Bizans dönemine kadar dayandığı söylenir. Mezarlık kalıntıları ve kerpiç yıkıntılar bu ilçede çeşitli uygarlıkların hüküm sürdüğünü gösteren delillerdir. İlk olarak bölgede Orta Asya"dan gelen Türk boyları yerleşik düzen kurmuşlardır. Zaman içerisinde Osmanlı ve Selçukluların da burayı yerleşim yeri olarak kullandığı bilinmektedir. Buradan yola çıkarak ilçeyi sadece Türklerin sahiplenerek kurduğunu söyleyebiliriz. Halk arasında bölgede üzüm yetiştirildiği için buraya Şarbana denildiği de söylenir. 

şenpazar-araç-kiralama.png

Tek bilinen ilk yerleşim alanının, ilçeye bağlı olan Kuztekke köyü olduğudur. Buraya sabah güneşi geç geldiği için gölgede kalan anlamını taşıyan bu ismin verildiğini söyleyen yöre halkı, çeşitli rivayetlerin olduğunu da belirtir. Diğer bir rivayete göre ise bölgeye Candaroğulları zamanında Buhara"dan gelen Şeyh Sir Ali Bani"nin ve müritlerinin yerleşmesinden dolayıŞehribani ismi verildiği söyleniyor. Şenpazar en son olarak 1987 yılında ilçe hüviyetine kavuşmuştur. İlçede 19. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen camii halkın birbirleriyle kaynaştığı bir yer olmuştur. Günümüze ise bu camiinin sadece ahşap kitabesi ulaşabilmiştir. 

Şenpazar İlçesine Çeşitli İllerden Ulaşım

Tarihi olarak fazla bir eserin olmadığı Şenpazar ucuz araç kiralama firmasından alacağınız hizmet ile oksijen kaynağı olan mesireleri gezilebilecek bir ilçe olarak karşımıza çıkar. Doğa ve yeşil ile içi içe vakit geçirmek isteyenlerin uğrak yeri olan ilçe, bu yönüyle oldukça fazla turist çeker. Bölge fotoğraf meraklısı olan yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek kadar eşsiz güzellikleri bünyesinde barındırır. 

Ayrıca Küre dağlarını keşfetmek isteyenlerin rotasını çevirdiği Şenpazar rent a car araçları ile ilçeye ulaşım hesaplı olarak yapılır. İlçeye ulaşım genellikle karayolu ile sağlanır. Kastamonu"dan kalkan dolmuşlarla ilçeye günün her saati ulaşım mümkündür. Kıyı şeridini rakip ederek ilçeye gelmek isteyenler Karadeniz sahil yolundan Şenpazar araç kiralama ile güvenli yolculuk yapabilirler. Uzun yolda araba kullanmayı tercih etmeyenler böylece rahat bir yolculuk yapmış olurlar. İstanbul"a 608 km bir mesafede olan kastamonu araç kiralama
ile aylık veya günlük kiralayacakları araçların bütçesi şirket sahipleri tarafından karşılanır.

şenpazar-oto-kiralama.png