Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Akkışla Araç Kiralama - Akkışla Rent A Car | Gezgin 7/24

Akkışla

Akkışla İç Anadolu Bölgesinde Kayseri iline bağlı bir ilçedir. 1987 senesinde ilçe olan Akkışla yerel halkı Orta Asya’dan göç eden göçebe halktan oluşmaktadır. Kayseri’ye 80 kilometre uzaklıkta bulunan Akkışla dağlık bir toprak yapısına sahiptir. Dağlık alanların da çok olmasının etkisiyle Akkışla’da karasal iklim hüküm sürmektedir. Kışları sert soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Akkışla’nın içinden geçen Kesdoğan çayı be Acısu çayı geçmektedir. Bu iki çay da Kızılırmak ile birleşmektedir. Akkışla’nın nüfusu 2018 verilerine göre 6429 olup Akkışla halkı tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlamaktadır. Tarihi kalıntılar ve eserler ile doğal güzellikler Akkışla gezilecek yerler içinde yer almaktadır. Akkışla ilçesin adını etrafındaki beyaz kayalardan dolayı ak ve hayvanların otlaması için geniş alanlara sahip olmasıyla da kışla kelimelerinin birleşmesinden almaktadır.

Kayseri’nin diğer ilçelerinden ve Kayseri merkezden Akkışla’ya minibüs ile ulaşım sağlanmaktadır. Kayseri’ye karayolu ile ulaşan kişiler Akkışla minibüsleri ile Akkışla’ya ulaşabilmektedir. Havayolu ile Kayseri’ye ulaşan ve Kayseri Erkilet Havalimanına iniş yapan ve Akkışla’ya gitmek isteyen kişiler Akkışla araç kiralama şirketlerinden araç kiralama hizmeti alabilirler. Kiraladıkları araç ile havalimanından Akkışla’ya rahat ve konforlu ulaşabilirler. İsteğe bağlı olarak Akkışla araba kiralama firmaları şoförlü araç kiralama hizmeti de vermektedir. 

Avanoğlu Tepesi Kümülüsü

Akkışla’ya 8 kilometre mesafede bulunan Avanoğlu Tepesi Tümülüsü 8 metre yüksekliğinde bulunan tümülüsünün doruk noktasında mezar odaları bulunmaktadır. Tümülüsün çapı da 15 metredir. Mezar odası 2 bölümden oluşmakta olup bu 2 bölüm asıl mezar odası ve ön bölümdür. Aracı olan ve aracı ile bu tarihi ve doğal eseri ziyaret edenlerin yanında aracı olmayan ziyaretçiler Akkışla oto kiralama firmalarından araç kiralayarak ziyaret edebilirler.

akkışla-araba-kiralama.png

Akkışla Kalesi 

Akkışla Kalesi’nin ne zaman ve hangi dönemde yapıldığı bilinememektedir. Kalenin kitabesi bulunmamakta bu sebeple kalenin yapım tarihi ve kimin tarafından yapıldığına dair kesin bir bilgiye ulaşılamamaktadır. Helenistik dönem, Bizans dönemi ve Roma dönemine ait kalıntılara ulaşılan kalede bu dönemlerde yapılmış olabileceği bilgisine ulaşılmaktadır. Akkışla Kalesi zarar görmüş ve hasar almış bir kale olduğu için günümüze kale duvarları ile su sarnıçları ulaşmıştır. Kalenin Romalılar tarafından aktif olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Kalede yapılan kazılardan çıkan kalıntılar Kayseri Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Akkışla Uğurlu Mahallesinde bulunan kaleye bulunduğu mahalleden dolayı Uğurlu Kalesi de denilmektedir. Ziyaretçiler Akkışla rent a car firmalarından kiraladıkları araç ile bu kaleyi gezebilirler.

Kululu Heykelleri

Akkışla’nın bir beldesi olan Kululu Akkışla’ya 6 kilometre uzaklıktadır. Kululu Beldesi tarihi bir kalenin eteklerinde bulunmakta ve tarihi kalıntıların olduğu beldedir. Kulu beldesinde yapılan kazılarda geç Hitit dönemine ait heykeller ve heykel parçaları bulunmuştur. M.Ö. 8. Yüzyıla ait döneme ait olan bu tarihi eserler ilk olarak 1935 yılında Kululu’da bir evde bulunmuştur. Sonraki yıllarda da evlerde ortaya çıkan bu tarihi eserler Kayseri Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Kululu’ya gitmek isteyen kişiler Kayseri Akkışla araç kiralama şirketlerinden hizmet alabilmektedirler.

Üsküdar Yaylası

Akkışla’ya 8 kilometre uzaklıkta bulunan Üsküdar Yaylasına Akkışla halkı bahar ve yaz aylarında hayvanlarını otlatmak için çıkmaktadırlar ve bu dönemleri burada geçirmektedirler. Yazın serinlemek için Üsküdar Yaylasına çıkmak isteyen Akkışla’ya dışarıdan gelen ziyaretçiler Akkışla ucuz araç kiralama seçeneklerinden yararlanabilmektedir.

akkışla-araç-kiralama.png

Geleneksel Akkışla Yoğurt ve Kilim Festivali

2019 yılında 125.si düzenlenen ve gelenekselleşen Akkışla Yoğurt ve Kilim Festivali her yıl haziran ayında gerçekleşmektedir. Festival Üsküdar Yaylasında yapılmakta ve festival koyunların yalaya çıkarılması ve koyunlardan süt alımına başlanmasının kutlanması için yapılmaktadır. Gelenekselleşen festivalde koyunlardan alınan senenin ilk sütü ile yoğurt yapılmakta ve yapılan bu yoğurt ile senenin bereketli geçeceğine inanılır. Festivale Akkışla halkı ve çevre il ve ilçelerden gelen ziyaretçiler katılmaktadır. Akkışla’lı olup Akkışla’da yaşamayanlar Akkışla Yoğurt ve Kilim Festivaline katılıp memleket özlemlerini gidermektedirler. Üsküdar Yaylasına festival için araç seferleri düzenlenmektedir. Festival için Akkışla’ya gelecek şirket ve firmalar için kayseri oto kiralama yapılmaktadır. Akkışla Yoğurt ve Kilim Festivalinde ziyaretçilere etli pilav ve koyun yoğurdu ikram edilmektedir. Yöresel halk oyunları gösterileri ve yerel sanatçıların konserleri ile festival eğlenceli geçmektedir. Yün eğiren, kilim dokuyan temsili Türkmen kadınlarının da bulunduğu festivalde Festival Ağası da seçilmektedir. Festival Akkışla Belediyesi tarafından düzenlenmektedir. 

Akkışla ve Gilaburu Meyvesi

Bodur bir ağaç olan gilaburu ağacının kırmızı salkım şeklinde gilaburu meyvesi vardır. Ağırlıklı olarak İç Anadolu Bölgesinde yetişen gilaburu meyvesi Akkışla’da çok yetişmekte ve Akkışla ile özdeşlenen bir meyvedir. Sonbahar mevsimi bu meyvenin toplanma zamanıdır. İlk toplandığında tad olarak acı olan gilaburu meyvesi suyun içinde salamura şeklinde bir ay bekletilir ve acı tadı böylece geçer. C vitamini açısından zengin olan ve antioksidan özelliği bulunan gilaburu meyvesi Akkışla halkı tarafından yetiştirilmektedir. Gilaburu meyvesinden yapılan gilaburu suyu da Gilaburu halkı tarafında üretilmekte ve Türkiye’nin her yerine satışı yapılmaktadır. Gilaburu Kaymakamlığı Akkışla gilaburu meyvesinin tanıtımını yapmak için Gilaburu Festivali düzenleme hazırlıkları yapmaktadır. Akkışla’ya kendi araçları ile ya da Akkışla kiralık araç ile gelen ziyaretçiler gilaburu meyvesinden almaktadırlar.

akkışla-rent-a-car.png