Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 28.09 - 10:00
Teslim Tarihi 03.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Felahiye Araç Kiralama - Felahiye Rent A Car | Gezgin 7/24

Kayseri Felahiye İlçesi

Kayserili birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihten günümüze birçok tarihi yaşatmış olan en eski şehirlerdendir. Ve eski çağlardan beri önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Tarihi güzellikleriyle de oldukça tercih edilen bir bölgedir.  İç Anadolu bölgesinin kalbi olan ve birçok şehrin geçiş noktasında bulunan Kayseri günümüzde olduğu gibi geçmişte de önemliydi. Kayseri Roma döneminin ve Selçuklu döneminin gözde şehirlerinden biri olmasıyla bilinmektedir. 

Bölge birçok medeniyete ev sahipliği yapmasına karşın günümüzde eski geçim kaynakları önemini kaybettiği ve sanayileşme geldiği için işsizlikten dolayı oldukça fazla göç yaşamaktadır. Turistik geziler yapacak kişilerin de bu yüzden dikkatlerini çekmektedir. Birçok tarihi ve kültürü içinde barındıran Romalılar Rumlar ve Türklerin yaşadığı Kayseri zengin kültürüyle ve ilçeleri de dikkatleri üzerine toplamaktadır. Hemen hemen her ilçesinde eski uygarlıklara ait yapılar bulunmaktadır. Yapısıyla dikkat çeken Felâhiye ilçesi sıtma pınarı ve roma dönemine ait mezarlıklarıyla bilinmektedir.  Felahiye ilçesine gitmek ve bu tarihi ilçeyi görmek isterseniz Felahiye araç kiralama ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kayseri Felâhiye İlçesi

İlçenin kuruluşu tarihi incelemelerle Hititler dönemine dayandırmak mümkündür. Kayseri’ye 54 km uzaklıkta bulunan Felâhiye ilçesi turistik gezilerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Hitiler in kalıntıları üzerine birçok medeniyet kalıntıları da bulunmuştur. Bu kalıntılar Roma ve Osmanlı medeniyetlerinindir. İlçeye bağlı köyler dede birçok tarihi eser kalıntıları ve gezilecek yerler bulunmaktadır. Roma kültürüne ait en önemli eser sıtma pınar ve Rum kilisesidir. Roma döneminde köy halinde olan ilçe, roma imparatorluğundan sonra Osmanlı yönetimi altına alınmıştır. Felahiye Yozgat ve Kayseri arasında geçiş noktasıdır. Daha önceleri Yozgat iline bağlı olan Felâhiye 1926 yılında Kayseri’ye bucak olarak bağlanmıştır. 

felahiye-araba-kiralama.png

Felahiye ilçesi adını almadan önce ilk ismi Rumdiği’ndir. Felahiye ilçesinin genellikle geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.  Tarımsal alanda her ürünün ekimine elverişli ve verimli toprakları bulunmaktadır. Felâhiye ilçesine bağlı 17 köy bulunmaktadır. İlçe merkezinden köylere ulaşım için araçlar bulunmakta ve bu şekilde ulaşım sağlanmaktadır. Ulaşım açısından birçok ilçeye ve ile yakındır.  Ayrıca kayseri oto kiralama açısından da oldukça uygun bir ilçedir. Felahiye rent a car şirketlerinden kiralayacağınız araçlarla ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Felâhiye’de Gezilecek Yerler 

Felahiye ilçesi ilçe merkezinden geçen Kızılırmak ile doğal bir güzelliğe sahiptir. Birçok tarihi yapı bulunduran Felâhiye gezginlerin tercih ettiği ve ulaşımı kolay olan yerlerden biridir. Gelen turistlerin ve yapılan turların konaklaya bileceği ve isterlerse araç kiralayarak bu antik yerleri ziyaret edebilmektedirler. Felahiye gezilecek yerler içerisinde şehir merkezinden geçen Kızılırmak başta olmak üzere, sıtma pınar, dört pencere, roma antik mezarlığı ve köylükleri bulunmaktadır. Sıcak kanlı ve yardım sever insanlarıyla Felâhiye ilçesi sizleri beklemektedir. Farklı tatlarda yemekleri bulunmaktadır. 

felahiye-araç-kiralama.png

Roma tapınak mezarları bulunmaktadır. Felahiye ilçesine 7 km uzaklıkta bulunmaktadır ve roma dönemine ait mermer bloklardan yapılan yapılar bulundurmaktadır. Günümüzce olukça iyi durumda bulunmakta ve turistleri çekmektedir. Buraya Felâhiye araba kiralama ile ulaşım sağlamanız mümkündür.

 

Dört Pencere Konaklama Merkezi

Eski zamanlardan günümüze gelen ve konaklama amaçlı kullanılan bu yer uzaktan bakıldığında 4 penceresi ile dikkat çekmesi ile dört pencere adını almıştır. Günümüze kadar sağlam gelen ender tarihi yapılardandır. Felahiye oto kiralama şirketlerinden yardım alarak bu bölgeye rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Beş Kızlar Kalesi

 Yıkılmış ve harabe durumunda olan ve kimin tarafından yapıldığı belirlenemeyen bir yapıdır. İyi korunamaması sebebiyle harap olmuş dur. Görmek isteyenler için çeşitli ulaşım araçları bulunmaktadır ve toplu şekilde araçlarla da gidilmektedir. Felahiye kiralık araç ile beş kızlar kalesine gidebilir tarihe tanıklık edebilirsiniz.

felahiye-oto-kiralama.png

Sıtma pınarı 

Felahiye ye gidenlerin öncelikle merak ettiği ve uğrak yerleri arasında yer alan sıtma pınarı ilçe merkezinde bulunmaktadır. Büyük bir su kaynağı olmasıyla dikkat çeken sıtma pınarı antik roma döneminde üzerine havuz yapılmıştır. Günümüze ulaşmayı başarmış ender yapılardan olan bu havuz, geçtiğimiz senelerde restore edilmiştir. Çevresinde konaklanabilecek ve birçok piknik alanları bulundurmaktadır. Sıtma pınarı suyu bazı rivayetlere göre birçok hastalığa da iyi geldiğine inanılmaktadır. Zamanında havuzun altındaki mermerlerde delikler ve bu deliklerden su fışkırdığı bilinmektedir. Sıtma pınar çeşmesine ulaşım oldukça kolaydır. Otobüs vs. ulaşım araçlarını tercih etmeyen kişiler Kayseri Felâhiye araç kiralama ile bu sorunu kolayca çözebilir. Eğer bir şirket çalışanı iseniz ayrıcalıktan faydalanarak Felahiye kurumsal araç kiralama şirketlerini tercih edip faturayı şirketiniz adına kestirebilirsiniz.

 Felahiye ilçesi içerisinde aynı zamanda Ellice İni, Menteşe Köyü yakınlarındaki Bal Kalesi, Acırlı Köyü yakınlarındaki gözetleme kulesi ve  Karaşeyh Köyünde Veli Dede Türbesi bulunmaktadır. Bu doğal ve tarihi eserler ilçeyi merak edilenler arasına sokmaktadır. Turistik açıdan da öneme sahip olan bu ilçe her tarihi mekânımız gibi korunmalıdır. Tarihimizi araştırmalı, değerini bilmeli ve bizden sonraki nesillerin de aynı şekilde bilmesini sağlamalıyız.