Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 28.09 - 10:00
Teslim Tarihi 03.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Pınarbaşı Araç Kiralama - Pınarbaşı Rent A Car | Gezgin 7/24

Pınarbaşı

Pınarbaşı, İç Anadolu Bölgesi’nde Kayseri sınırları içerisinde yer alan bir ilçedir. Kayseri"ye 79 kilometre uzaklıkta bulunan Pınarbaşı, Türkiye"nin 3418 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip 63. büyük ilçesi olarak bilinir. Malatya"ya ve Kahramanmaraş"a komşu olan ilçeye, Sultan Abdülaziz tarafından Aziziye ismi verilmiştir. İlk önceleri Sivas iline bağlı olan ilçe, sonrasında Kayseri"ye bağlanmıştır. Plato ve düz bir alanda kurulu olan Pınarbaşı gezilecek yerler açısından geniş imkanlara sahiptir. 

Pınarbaşı İklimi ve Geçim Kaynakları

İlçe, verimli tarım alanlarına sahip olması sebebiyle dağınık bir şekilde yerleşmiştir. Su kaynakları açısından zengin bir potansiyele sahip olan ilçede tarım ve hayvancılık ön plandadır. Tarımda en çok buğday yetiştiren ilçe olarak bilinen Pınarbaşı"nda patates ve şeker pancarı gibi tarımsal ürünlerde yetişir. Sulak ve verimli yeşil alanlara sahip olan ilçe, bu yönüyle hayvancılık için de oldukça elverişli bir yapıya sahiptir. İlçede rakamın yüksek olması ve kışlarının uzun sürmesinden dolayı tarımdan yeterli verim alınamamaktadır. Bölge halkı bu sebeple hayvancılık faaliyetlerine önem verir. 1950"li yıllara kadar ilçede at yetiştiriciliği önemli bir rol oynamıştır. Hatta çeşitli ülkelerin adlı askerlerinin buralarda eğitim aldığı söylenir. Zaman içerisinde orduların atları kullanmayı sona erdirmesi ile birlikte ilçede hayvan yetiştiriciliğine önem verilmiştir. Genellikle küçükbaş koyun yetiştiriciliği zaman içinde gelişmeye başlamıştır. Besicilik ve süt üretimi bölgenin önemli geçim kaynakları arasındadır. Pınarbaşı araç kiralama ile ilçeye yaptığınız ziyaretlerinizde süt ürünlerini satın alarak yanınızda götürme imkânı bulabilirsiniz. Sulu bir bölge olduğu için bol olarak alabalık çiftlikleri kurulan ilçede, alabalık yetiştiriciliği son yıllarda gözde bir sektör oluştur. Köylerde kurulan alabalık tesisleri, Ortadoğu ve Balkanlar"ın en büyük alabalık çiftliği olarak ün salmıştır. 

pınarbaşı-rent-a-car.png

Pınarbaşı Maden Kaynakları ve Ticaret

İlçe zengin yeraltı madenleri ile de bilinmektedir. Demir, çinko, kurşun ve kömür gibi madenler oldukça fazladır. Ayrıca ilçe, krom yatakları açısından zengin bir rezerve sahiptir. Krom yatakları ilçenin dağlarından özel şirketler tarafından çıkarılır. İlçede bulunan 3 adet krom tesisi yöre halkının ekonomik gelişiminde etkili olmuştur. Zengin krom yatakları ekonomiyi canlandırarak gelişmesine katkı sağlamıştır. Ayrıca ülkemizin kaliteli mermer üretimi de bu bölge tarafından sağlanmaktadır. Pınarbaşı, Selçuklu devleti zamanında kurulan pazarı ile önemli bir ticaret noktası olarak bilinir. Pınarbaşı araç kiralama ile bütün pazar alanını gezme imkânı bulursunuz. 

pınarbaşı-araç-kiralama.png

Pınarbaşı İlçesinin Kısa Tarihi

Asıl kuruluş tarihi 1300"lü yıllara kadar giden ilçede, Ariarotia krallığı uzun yıllar bölgeyi hakimiyetleri altında bulunmuşlardır. Bölgede Karakuyu taraflarında yer yapılan barajın bu Krallık zamanından kaldığı bilinmektedir. Barajı görmek için Pınarbaşı araç kiralama kişi sayısına göre tahsis ettiği araçları ile hizmet verir. Melikgazi türbesi içerisinde 7 tane mumyanın bulunduğu bir türbedir. Buradaki mumyalar, Mısır"da yapılan mumyalarla karıştırılmamalıdır. Oradakiler sonradan yapılmasına karşılık, Melikgazi türbesindekiler doğal yollarla oluşmuştur. Bu ilçede yer alan türbeyi Pınarbaşı ucuz araç kiralama firmasının konforlu araçları ile gezme imkânı bulursunuz. Türbenin dış yüzeyi mozaik bazlı geometrik desenlerle süslüdür. Kayseri"ye 91 kilometre uzaklıktaki bu orijinal türbeyi Pınarbaşı gezinizde ziyaret edebilirsiniz. Osmanlı-Rus savaşından sonra ilçeye Kars ve Ardahan"dan gelen göçmenler yerleştirilmiştir. Zamanla Rumeli ve Balkanlar"dan gelen göçmenler ilçenin zengin kültürel yapısında etkili olmuştur. İlçenin bu günkü adı Şirvan Dağı’nın eteklerindeki pınarlardan esinlenerek Pınarbaşı olarak kalmıştır. Şehir merkezine gitmek için Pınarbaşı araba kiralama hizmetleri, pratik ve hızlı olmanızı sağlar.

Pınarbaşı İlçesinin Geleneksel Dokusu

İlçede halı ve kilim dokumacılığı hala devam eden bir gelenektir. Evlerde bulunan halı tezgâhları kadınlar için bir işgücü oluşturur. Zamantı ırmağı, Uzunyayla"da yer alan Şerefiye köyünden doğar. Pınarbaşı, Tomarza, Develi ve Yahyalı ilçelerinden geçerek Karantı dağlarında Kayseri sınırlarından ayrılır. Kayseri üzerinden Pınarbaşı’na ulaşım karayolu tren ve uçakla yapılır. Tren yolculuğu sevenler için Doğu Ekspresi Kayseri"den geçer. Buradan Pınarbaşı rent a car firması ile ulaşım sağlanır. İstanbul"dan her gün uçak seferi olan Kayseri"den Pınarbaşı"na gitmek için minibüsler mevcuttur. 

pınarbaşı-oto-kiralama.png

Pınarbaşı İlçesine Ait Lezzetler

İlçe hayvancılıkta ön planda olduğu için genellikle et yemekleri ile meşhurdur. Kâğıtta pastırma bunların arasında en lezzetlilerindendir. Yağlama ise Kayseri"nin her ilçesinde yapılan meşhur bir yemektir. Yerinde bu tatların zevkine varmak için ilçede, havaalanından sizi karşılama hizmet veren Pınarbaşı kiralık araç mevcuttur. Ayrıca hayvanın kuyruk sokumu kemiğinden yapılan pöç oldukça lezzetli bir yemektir. Tıpkı tandır gibi ağır ateşte uzun süre pişen pöç yörenin en güzel tatları arasında yer alır. Tahin, un,  ceviz ve pekmezin uyumu ile ortaya çıkan nevzine de yöresel tatlar arasında yer alır. Kayseri"de ve çevre illerinde oldukça fazla yetişen bir bitki olan Gilaburu suyu aperatif olarak içilen bir şerbet olarak sunulur. Kekremsi bir tadı olan içecek şeker hastaları için de tavsiye edilir. Pınarbaşı oto kiralama ile bu suyu sevdiklerinizle paylaşmak için yanınızda götürebilirsiniz. Ayrıca yörede bir kaşığın içerisinde 40 tane olduğu söylenen mantının paketli satışı da yapılır. Misafirleriyle ilçe ziyareti yapmak isteyenler havaalanından kendilerini karşılayacak olan kayseri araç kiralama hizmeti kişi sayısına göre hizmet verir.