Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Sarıoğlan Araç Kiralama - Sarıoğlan Rent A Car | Gezgin 7/24

Kayseri Sarıoğlan İlçesi

Sarıoğlan ilçesi Kayseri iline bağlı ve Kayseri il merkezinin kuzeyinde ve merkeze 61 kilometre uzaklıkta bulunan ilçedir. İlçenin kesin kuruluş tarihi tam bilinmemekle beraber çok eski yıllarda kurulduğu tahmin edilmektedir. Yapılan araştırmalara göre Sarıoğlan ilçesinin en eski köylerinden biri olan Palas köyüne ilk M.Ö. 1200 yıllarında Hititler gelmiştir. İlçenin yerlileri 7bucaktır orada yaşayan Avşar Türkleridir. Osmanlı’nın eski tapu kayıtları incelendiğinde 1530 yılına ait Sarıoğlan kayıtları bulunmaktadır. Cumhuriyet Döneminde 200 Balkan göçmeni aile bu bölgeye yerleştirilmiştir. 1960 yılında ilçe olmuştur. Bunun öncesinde Bünyan’a, Osmanlı zamanında da Pınarbaşı’ya bağlı bir yerleşim yeriydi. 

Sarıoğlan ilçenin asıl gelir kaynağı tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. Tarım en temel gelir kaynağı olup ilçede, yulaf, arpa, ayçiçeği, çavdar, üzüm, mısır,  nohut, patates, şeker pancarı gibi İç Anadolu bölgesinde yetişen tarım ürünleri üretilmektedir. Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesine gelmek ve burayı rahatlıkla gezip, görmek, yöresel lezzetlerin tadına bakmak için Sarıoğlan araç kiralama hizmetlerinden yararlanabilmektedir. 

Sarıoğlan Gezilecek Yerler

Sarıoğlan ilçesi İç Anadolu bölgesinde yer alır ve karasal iklime sahiptir. Bozkır bitki örtüsüne sahiptir. İlçenin yeri 1948 yılında Kesdoğan çayının basması sonucu bugünkü yerine taşınarak değişmiştir. İlçenin bugünkü yerinin etrafı dağlarla çevrilmiştir. İrili ufaklı birçok dağ, hiking, dağcılık gibi doğa sporu tutkunları için önemli yerlerdendir. Ayrıca Sarıoğlan ilçesinde bulunan Tuzla Gölü, korunması gereken tabiat varlığı ve birinci dereceden sit alanı olarak kabul edilmiş ve buna göre korunmaktadır. Sarıoğlan oto kiralama ile gezilecek yerler rahatlıkla ziyaret edilebilir. 

sarioglan-araba-kiralama.png
Şahruh Köprüsü Tarihi

Şahruh Köprüsü, Sarıoğlan ilçesine bağlı Karaözü mahallesinde bulunan 13. Yüzyıla ait bir köprüdür. Şahruh Köprüsü Kayseri-Sivas arasında bulunan ortaçağ yol güzergâhında Kızılırmak üzerine inşa edilmiştir. 160 metre uzunluğa ve 4.70 metre genişliğe sahiptir. 8 gözden oluşmaktadır; bu gözlerden batı yönünden ilk yedisi sivri, sonuncusu ise yuvarlak kemerlidir. Bu yuvarlak kemerin üzerine aslan ve üzüm kabartmalı bir taş bulunmaktadır. Taşın üzerinde Hicri olarak 1327-1329 tarihlerine Miladi olarak 1910’lu yıllara denk gelmektedir. Bu tarih kemerin o yıllarda tahribat dolayısıyla onarım gördüğüne işaret etmektedir. Sarıoğlan araba kiralama ile köprüyü ziyaret edebilir, mimarisini ve kabartma taşı inceleyebilirsiniz. 

Köprünün kesin yapım tarihi ve kesin olarak kimin yaptırıldığı bilinmemektedir. 15. Yüzyılın son yarısında Dulkadiroğlu Alaüddevle Bozkurt Bey’in oğlu Şahruh Bey tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Şahruh Köprüsü günümüze kadar sağlam şekilde ulaşmış olup, turistlerin ilgisini çekmektedir.  Köprü hakkında Şahruh Bey tarafından yazılmış vakıf haricinde başka yazılı bir bilgi bilinmese de kemer ayaklarındaki mimari ve işçilik özellikleri Selçuklu Devrine aittir. Köprünün özelliklerinden yola çıkarak uzmanlar, köprünün ilk başta 13. Yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiş daha sonra tahrip olduğundan dolayı 15. Yüzyılın sonlarında onarım görerek şimdiki haline göre inşa edildiği düşünülmektedir. Sarıoğlan gezilecek yerler içinde Şahruh Köprüsü eski tarihi ve sırları ile görülmeye değerdir. 

sarioglan-araç-kiralama.png
 

1200 Yıllık Ulu Cami ve Palas Köyü

Sarıoğlan ilçesinin kuruluş tarihi tam bilinmemektedir. Fakat Palas mahallesinde bulunan 1200 yıl önce inşa edilmiş Ulu Camii çok eskiden beri bu bölgede yaşayanların olduğunu göstermektedir. Selçuklular tarafından yapılan cami Sarıoğlan ilçesinde bulunan en eski yapıdır. Sarıoğlan kiralık araç hizmetleri ile bu tarihi yapı ziyaret edilebilir. 

Palas köyü, ilk olarak Anadolu beylikleri döneminde Dulkadiroğluları hâkimiyetine daha sonra Selçuklu hâkimiyetine girmiştir. 4. Murat Han Revan Seferine giderken bu köyde konakladığı ve konakladığı sırada köyde bulunan kargaşaları çözdüğü bilinmektedir. Kayseri Sarıoğlan araç kiralama ile bu tarihi yere ve eski köye rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir. 

Sarıoğlan Tuzla Gölü

Tuzla Gölü diğer bilinen adıyla Palas Gölü, Palas ovasında bulunmaktadır. Kayseri il merkezine 40 kilometre mesafede bulunana göle Sarıoğlan rent a car ile rahatlıkla ulaşılabilinir. Tuzla gölünün etrafı yükseltilerden oluştuğu için kapalı havza gölü olarak nitelendirilmektedir. 1993 yılında 1. Sit alanı ilan edilmiş ve ayrıca Türkiye’nin yeni Ramsar Alanları listesine alınmıştır. 

Gölün çevresi M.Ö. 2000 yılların başından beri göç ve ticaret yollarının kesiştiği önemli bir alan olarak, yerleşim yeri olmuştur. Tuzla Gölü tarihi ipek yolu üzerinde yer almaktadır. Günümüze kadar ulaşan Sultanhanı gibi pek çok han ve kervansaray bulunmaktadır. kayseri oto kiralama hizmetlerinden yararlanılarak, kiralanacak araba ile bu tarihi ve doğa güzelliği olan yeri ziyaret edebilir ve bu gölde bulunan, nesli tükenmekte olan kuşları inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.  

sarioglan-oto-kiralama.png

Sarıoğlan İlçesine Araba Kiralama

Kayserinin tarihi ilçesi olan Sarıoğlan ucuz araba kiralama ile Kayseri merkezden veya Sarıoğlan ilçesinde araba kiralayabilir ve rahatlıkla ilçe gezilebilir. Şahruh köprüsü, Tuzla Gölü ve Ulu Camii Sarıoğlan ilçesinde gezilecek yerle arasında bulunmaktadır. Ayrıca Sarıoğlan ilçesinde hem İç Anadolu bölgesinin hem Kayserinin nefis mutfağının lezzetlerini denemek mümkün olacaktır. Araç kiralama hizmetlerinden yararlanmak artık çok kolay olmakla birlikte, internet üzerinden veya telefon ile arayarak ile/ilçeye varmadan önce halledilmektedir. Böylece otobüs, dolmuş uğraşmadan tarihi yerler ve doğa güzellikleri rahatlıkla ziyaret edilebilir.