Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Musabeyli Araç Kiralama - Musabeyli Rent A Car | Gezgin724

Musabeyli İlçesi Hakkında

Kilis iline bağlı 4 ilçeden biri olan Musabeyli, Kilis’in en büyük yüz ölçümüne sahip ilçesidir. Musabeyli ilçesi ile Kilis il merkezi arasında 32 kilometre mesafe vardır. Kilis il merkezinden kalkan Musabeyli dolmuşları ile ulaşım sağlanabileceği gibi Musabeyli araba kiralama ile de rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. Kilis’in geçmişi oldukça eskiye eskiye dayanmaktadır. M.Ö. 1700’lü yıllarda Hititlerin önemli bir merkezi olmuştur. Kilis, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Suriye ile sınır komşusu olan bir yer olduğundan dolayı tarih boyunca önemini korumuştur. Hem tarihi ve kültürel yerleri görmek için hem de enfes Kilis yöresel mutfağını tatmak için yıl boyunca birçok ziyaretçi Kilise ve Musabeyli’ne gelmektedir. 

Musabeyli İlçe Tarihçesi

Kilis ilinde tarih boyunca Hititler, Persler, Büyük İskender, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Devleti hâkimiyetleri altına girmiştir. Çok fazla ve değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Kilis’te hala farklı etnik kökenlere ait aileler barış içinde yaşamaktadır. Musabeyli’nde degünümüzde Türkler, Araplar, Çingeneler, Kürtler ve Ermeniler yoğunlukla bulunmaktadır. Kilis oto kiralama, bu tarihi şehirde birçok avantajlı fırsat sunmaktadır. 

Musabeyli, Türklerin Anadolu’ya gelişine kadar büyük bir ormanlık alan olarak bilinmektedir. Daha sonra Türkler yörenin ismini ‘Murathöyüğü’ olarak adlandırmış ve yerleşim yeri haline getirmişlerdir. Bu ismi vermelerinde ki en büyük etken ilçenin höyük konumunda olmasıdır. İlçenin kesin kuruluş tarihi bilinmemektedir fakat bu höyük yani içinde bulunan tarihi kalıntılardan dolayı oluşmuş yapay tepeden dolayı, kuruluş tarihinin çok eskiye dayandığı tahmin edilmektedir. Yapılan arkeolojik ve inşaat kazılarında çok sayıda tarihi eser çıkarılmaktadır. 
musabeyli araç kiralama

Musabeyli 1997 yılında ikinci ve üçüncü dereceden sit alanı olarak ilan edilmiştir. 1995 yılına kadar Gaziantep’e bağlı ilçe konumunda olan Kilis’in bu tarihten sonra il olmasıyla beraber Musabeyli, ilçe statüsü kazanmıştır. Musabeyli’ne bağlı 3 mahalle ve 46 köy bulunmaktadır. Ve bu bakımda Türkiye’nin en genç ve nüfus bakımından en küçük ilçelerinden biridir. Ülkemizin genç ilçesinde de Kilis Musabeyli araç kiralama hizmetleri en iyi şekilde hizmet vermektedir. 

Tarihi Ravanda Kalesi

Tarihi Ravanda Kalesi, Kilis il merkezinin 24 kilometre kuzeybatısında Polateli ilçesine bağlı Belenözü eski adıyla Ravanda köyünde bulunmaktadır. Belenözü köyü Polateli ve Musabeyli ilçeleri arasında yer almaktadır. Musabeyli’ne gelenler mutlaka Ravanda Kalesine uğraması tavsiye edilir. Musabeyli gezilecek yerler arasında bulunan tarihi kale Afrin Çayının doğusunda bulunan oldukça yüksek bir tepeye yapılmıştır. Kaleyi farklı kılan ve muhteşem bir güzelliğe sahip olmasını sağlayan, kalenin dağın sivri tepesi oyulmak suretiyle yapılmış olunmasıdır. Kaleye ait olan surların büyük bir kısmı yıkılmıştır ve toprakla örtülmüştür. 
musabeyli oto kiralama

Kalenin doğu bölümünde iç kısımda yer alan iki büyük su sarnıcı bulunmaktadır. Rivayete ve inanışa göre bu su sarnıçlardan Afrin çayına inen gizli bir yol bulunmaktadır. Kalenin kuzey tarafındaki kalıntıların ise saray olduğu düşünülmektedir.kilis oto kiralama Ravanda Kalesinde ve çevresinde arkeolojik kazı gerçekleştirilmediğinden dolayı kalenin yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Fakat mimari özelliklerinden dolayı Hititler dönemine ait olduğu düşünülmektedir. Kaleye ait kesin bilgiler 11. yüzyılda gerçekleşen haçlı seferlerinden bilinmektedir. Kale konumunun öneminden dolayı bölgeye hâkim olan tüm devletler tarafından kullanılan önemli bir kaledir. Musabeyli rent a car ile ilçeden kiralanan araba ile Ravanda tarihi kalesi keşfedilmeye gidilebilir. 

Musabeyli Yöresel Yemekleri

Kilis Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinin ortak yerinde yer almaktadır. Bu iki bölgenin de etkisi ile ziyaretçilerine enfes Kilis mutfağı sunmaktadır. Musabeyli kurumsal araç kiralama hizmetleriyle bu enfes mutfağın tadına yerinde tatmak mümkündür. Musabeyli ve Kilis’in mutfağındaki yemeklerin geneli et ve bulgurdan oluşmaktadır. Yörede yetişen zeytinlerden elde edilen has zeytinyağı ise mutfağın diğer temel ürünüdür. Kırmızı mercimekten yapılan ekşili malhıta çorbası zeytinyağı ile yapılan ve yemeye doyum olmayan bir çorbadır. 

Musabeyli’ne gelindiği zaman mutlaka denenmelidir. Pirinç, nohut ve etten yapılan lebeniye, bol yoğurtla yenen bir yemektir. Kilis’e özel Kilis tava ise koyun etinden yapılan bir et yemeği çeşididir. Kilis’te oldukça tüketilir ve mutlaka denemelidir. Bulgur ve kıymadan yapılan oruk ve kümbülmüşviyye yemekleri, Kilis mutfağını en çok yansıtan yemeklerden biridir.  Gerebiç, züngül ve katmer ise Kilis mutfağının yöresel harika tatlıları arasındadır.Musabeyli araç kiralama, kolaylıklar sağlayarak Kilis’i ve Musabeyli’yi en güzel şekilde gezmeyi sağlamaktadır. 
musabeyli rent a car

Musabeyli Araba Kiralama Avantajları

Araba kiralama hizmetleri küçük büyük farketmeden her il ve ilçede hizmetlerini en iyi şekilde sunmaktadırlar. Musabeyli oto kiralama firmaları, hem ziyaretçilere hem de yerlilere oldukça cazip fiyatlarla araba kiralama hizmeti vermektedirler. Musabeyli ucuz araç kiralama bu hizmetlerle mümkün olmaktadır. Musabeyli ilçesinin tarihi ve doğal güzellikleri, köyleri, geleneksel düğünleri Musabeyli kiralık araç ile rahatlıkla ziyaret edilebilir. Musabeyli ve Kilis’e yapılacak bir gezi unutulmaz arasına girecektir.