Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Çelebi Araç Kiralama - Çelebi Oto Kiralama | Gezgin724

Çelebi Gezilecek Yerler

Çelebi Dağı’nın eteklerinde kurulmuş olan ilçede karasal iklim şartları geçerlidir. Kış ayları genellikle çok sert geçer. Kış aylarının büyük kısmında hava sıcaklığı sıfırın altında seyretmektedir. İlkbahar mevsiminin çok kısa sürdüğü ilçede yaz ayları sıcak ve kuraktır. Yağışların genel itibariyle az olması bitki örtüsünün bozkır olmasına neden olur. Çelebi gezilecek yerler ve mekanları görmek isteyenlere ilçeye ilkbahar aylarında gitmeleri tavsiye olunur. Bu aylarda bitki örtüsü daha yeşil, hava şartları daha uygundur. 

ÇelebiNerededir? Nerenin İlçesidir? 

Kırıkkale iline bağlı 9 ilçeden biridir. İlçe, Kırıkkale şehir merkezine yaklaşık olarak 57 km uzaklıktadır. Batıda Karakeçili ve Bala ilçeleriyle sınır komşusudur. Kırıkkale’ye demiryolu, karayolu ile gelenler merkezden kalkan dolmuşlarla ilçeye ulaşım sağlayabilir. İlçeye gelen turistlerin ulaşımını ve gezisini kolaylaştırmak için Kırıkkale Çelebi araç kiralama firmaları hizmet vermektedir. Toplu taşıma araçları ve ticari taksiler olmasına rağmen Çelebiaraç kiralama firmalarından birinden araba kiralayarak ilçe merkezini ve turistik alanlarını daha kolay gezmek mümkündür. 

ÇelebiGeçim Kaynakları

İlçe halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarım alanında genellikle arpa, buğday, nohut, mercimek gibi tahıl ürünleri yetiştirilir. Hayvancılık alanında büyük ve küçükbaş hayvanların besiciliği yapılır. İlçe genelindeki işletmeler de ekonomiye katkıda bulunmaktadır. Çelebi araba kiralama firmaları da ilçenin halkının geçiminde etkili olarak ekonomiye katkıda bulunmaktadır. 
celebi araba kiralama

ÇelebiTarihi Geçmişi

İlçenin tarihi ile ilgili farklı rivayetler vardır. Bu rivayetler eski tarihlere dayanmaktadır. İlçenin merkezinde ve çevresinde ciddi ve resmi anlamda kazı çalışmaları yapılmamıştır. Resmi olmayan kazılar, bina temelleri kazınırken çıkanlar veya kendiliğinden ortaya çıkan eserler, mezarlıklar ve kalıntılar sayesinde ilçenin tarihi geçmişi hakkında yorumla yapılmaktadır. İlçe, 1968 yılında nahiye olmuştur. 1990 yılında çıkan kanunla birlikte ilçe statüsünü elde etmiştir. Ülkemizin en küçük ilçesi seçilen Çelebi’ye bağlı 4 mahalle ve 13 köy vardır. Merkezinde 778 kişinin bulunduğu ilçenin toplam nüfusu 3 bin civarındadır. Anadolu’nun fethinin ilk dönemlerinde şarkı garba bağlayan yolların en önemlisi olan Kırşehir ile Ankara yolunun yakınlarındadır. Anadolu’nun İslamlaşması ve Türkleşmesi konusunda önemli bir yere sahiptir. 

ÇelebiNe Yenir?

Buğday, un ve etle yapılan lezzetler öne çıkmaktadır. Yöresel yemekler ilçenin tarım ürünleri doğrultusunda yapılır. Yemekleri tatmak için kırıkkale oto kiralama
firmasının sunacağı hizmetlerle yöresel lezzetleri yapan lokantalara gitmek gerekir. 

celebi araç kiralama

Eski Evler Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçede Osmanlı Devletinin mimarisini yansıtan evler ve konaklar vardır. Osmanlı döneminden kalan evler ve konaklar hala korunmaktadır. Çelebi oto kiralama şirketinden temin edilen araçlarla ilçe, köy ve kasabalarda koruma altına alınan bu evler ziyaret edilebilir. Evlerin geneli iki katlıdır. Kocaman bir salonları vardır. Büyük salından diğer odalara geçilir. Yapımında kerpiç ve taş kullanılmıştır. Kapı, tavan ve pencerelerinde ağaç işçiliği mevcuttur. Yüklük adı verilen kapaklı bölümler vardır. Yüklük bölümlerindeki ağaç işçiliği dikkatleri çekmektedir. Çelebi kiralık araç hizmetleriyle gelinen bölgelerdeki Osmanlı evlerinin kakma, oyma, yontma, silme, yakma, yaldızlama, torna gibi tekniklerle yapılmış olan ağaç süslemeciliği incelenebilir. Osmanlı dönemini yansıtan ahşap işçiliğinin en güzel örneklerini görmek mümkündür. 
celebi oto kiralama

Çelebi El Sanatları Hakkında

İlçenin hanımları çeşitli el sanatlarıyla meşgul olmaktadır. Halk Eğitim Merkezleri’nde verilen eğitimlerle el sanatlarının ileriki nesillere aktarılması hedeflenir. Verilen kurslarla tığ, mekik, iğne ve benzer aletler kullanılarak ürünler ortaya çıkarılmaktadır. Her tekniğin kendine has örnekleri sergilerle meraklılarına sunulmaktadır. Çelebi ucuz araç kiralama şirketlerinin sunduğu hizmetler sergilere rahatça gidebilmeyi sağlar. İlçe hanımlarının iğne oyaları meşhurdur. İğne oyaları; dal oyaları, hotoz oyaları, ulamalar, kır çiçekleri, saksı çiçekleri ve taç oyaları gibi çeşitlere ayrılır. Doğada bulunan güzellikler iğne oyalarına yansıtılır. Aynı zamanda geometrik şekillerinde bulunduğu iğne oyalarında her renk kullanılır. 

İp ve renkli boncuklar kullanılarak yapılan boncuk oyaları da vardır. Hanımlar oyaları yemenilerinin kenarlarında kullanır. Yemeniler günümüzde folklar kıyafetlerinde, masa, sehpa ve yatak örtülerinde kullanılır. Osmanlı evlerinin köşelerinde aksesuar olarak iğne ve boncuk oyalarının kullanıldığı görülecektir. Çelebi kurumsal araç kiralama şirketlerinin hizmetleri kullanılırsa ilçenin bütün güzelliklerini görme fırsatı elde edilir. 

Çelebi Coğrafik Yapısı Hakkında

İl sınırları içerisinde çok az ovalık alan olduğu görülür. En önemli ovası Kırıkkale Ovası’dır Denek Dağı ve Çamlıca ile Karakaya tepeleri ovaya meyilli bir şekilde inerler. Kızılırmak’a doğru yöneldikçe Kırıkkale Ovası genişler. Ovanın en geniş yeri Çoruhözü Deresi’nin Kızılırmak’a yaklaştığı yerdir. Yüksekliği 750 metre olan bu bölümü görmek için en uygun yol Çelebi rent a car firmasından araç kiralamayarak gitmektir. İlçede doğal göl yoktur. İlçeye bağlı yaylalar vardır. Yaylaların tertemiz havasını solumak ve doğal güzelliklerini görmek için yaylalara çıkılabilir. İlçede yerli turistlerin dikkatini çekecek kültürel ve coğrafik daha farklı güzellikler bulunmaktadır.