Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Mucur Araç Kiralama - Mucur Rent A Car | Gezgin 7/24

Mucur Gezilecek Yerler

Eski bir yerleşim yeri olan Mucur ilçesi çok merkezi bir yerde bulunmaktadır. Merkezi konumda olması ilçeye çeşitli avantajlar sağlamıştır. Ülkemizde bir yerden başka bir yere karayolu ile gidenlerin bir şekilde yollarının ilçeden geçtiği söylenerek kentin merkezli konumu anlatılır.  Kapadokya Bölgesi’nin özelliklerini taşıyan Mucur gezilecek yerler bakımından yeraltı mağaraları ve şehirleri ile ünlüdür. Seyfe Gölü gibi eşsiz manzaraya sahip doğal güzelliği de sınırlarında barındıran şehrin adıyla ilgili çeşitli efsaneler anlatılır. Anlatılan bir efsaneye göre eskiden bölgede Mücür adında zalim bir komutan yaşarmış. Mücür, gayrı müslimmiş. Zalim komutanın yaşadığı yerin aşağısında Müslümanlar yaşarmış. Her sabah kalktıklarında Mücür’ün yaktıkları ateşin dumanını gören Müslümanlar birbirlerine haber verirlermiş. 

Mucur Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Kırşehir iline bağlı 7 ilçeden biridir. İl şehir merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 23 km’dir. İl merkezine karayolu ile ulaşım sağlanır. Havayolu ulaşımı yakın mesafedeki Nevşehir veya Ankara üzerinden gerçekleşmektedir. İle ulaşanlar ilçeye merkezden kalkan dolmuşları kullanarak geçebilir. Batı Anadolu ile Güney Doğu Anadolu bölgelerini birbirine bağlayan ilçede ulaşım için çeşitli seçenekler vardır. Mucur araç kiralama hizmetleri ulaşım adına sunulan seçenekler arasında yer alır. İlçedeki terminal merkezden 2 km uzaklıkta yer aldığından Kırşehir Mucur araç kiralama firmalarından araba kiralamak kentin diğer bölgelerine ve turistik alanlarına ulaşımı kolaylaştırmaktadır. 

Mucur Geçim Kaynakları

İlçenin diğer şehirlerle bağlantısını sağlayan yollar üzerinde kaliteli dinlenme tesisleri ve petrol ofisleri vardır. Dinlenme tesisleri ve petrol ofisleri ilçe halkının geçim kaynakları arasında yer alır. Halkın en temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarım ilçe ekonomisinin %80 gibi yüksek oranını sağlamaktadır. Tarım, modern teknikler ve aletler kullanılarak yapılır. En fazla üretilen ürünler mercimek, buğday, arpa, pancar ve ayçiçeğidir. Mucur oto kiralama hizmetleri hem doğal tarım ürünlerine hem de gezilecek yerlere kolay ulaşım sağlamaya en büyük yardımcıdır.

mucur-araba-kiralama.png

Mucur Tarihi Geçmişi

İlk yerleşimin Tunç Çağı’nda olduğu bilinen bölgede zamanla Hititler, Frigler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Eretna Beyliği, Selçuklular ve Osmanlı devleti yaşamıştır. Yöre 1868 yılında bucak oldu. 1918 yılında ise ilçe oldu. Devlet karayollarının ilçeden geçmesi kentin kısa sürede gelişmesini ve kalkınmasını sağlamıştır. 

Mucur Ne Yenir?

İlçede yetiştirilen tarım ürünlerinden harika lezzetler yapılmaktadır. Yerel lezzetler arasında kemikli etten yapılan gendeme, kesme mantı, soğanlama ve yeşil mercimekten yapılan mangır çorbası bulunur. Sıralanan lezzetlerin dışında özel baharat ve kıymayla yapılan Mıcır Köftesi kesinlikte tadılmalıdır. Muhteşem bir tadı bulunan köfteyi yakın çevredeki restoran ve lokantalarda yemek mümkündür. kırşehir araç kiralama şirketlerinin sunduğu ekonomik fırsatlar değerlendirilerek köfteyi yapan lokantalara kolayla ulaşılır.

Aflak Kilisesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçe merkezindeki Sokaklı Mahallesi Manastır Semtindedir. Kilisenin içindeki süslemeler bakımsızlıktan yok olmuştur. Günümüzde maalesef hayvan ağılı olarak kullanılan yapı tarihsel bir değere sahiptir. 

mucur-arac-kiralama.png

Yeşil Vadi Nerededir? Hakkında Bilgi

Sebze ve meyve yetiştiriciliğinin de yapıldığı Yeşil Vadi, ilçe merkezine 15 km’lik mesafededir. Mucur rent a car şirketinden araba kiralayarak vadiye gelen turistler temiz havada yürüyüş yapma ve organik sebze-meyveden yeme fırsatını elde ederler. 

Aflak Baba Türbesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Altınyazı Köyü sınırlarında bulunan Aflak Baba Kümbeti, köyde yaşayan derviş ve ermiş bir kişi için yapılmıştır. Derviş Aflak Baba’nın köye çok ciddi hizmetleri olmuştur. Derviş vefat edince halk ona küçük bir türbe yaptırır. Zamanla türbe yıkılmıştır. Yerine Selçuklu mimarisine uygun olarak 1968 yılında yeni türbe inşa edilmiştir. Sekizgen şeklindeki kümbet kesme taşlardan yapılmıştır. Yöre halkı türbenin manevi değeri olduğuna inanmaktadır. İlçenin 10 km doğusundaki yapıya insanlar özel araçlarıyla, dolmuşlarla veya Mucur kurumsal araç kiralama firmalarından temin ettikleri arabalarla gelerek ziyaret etmektedir. 

Seyfe Gölü Nerededir? Hakkında Bilgi

Tuzlu bir göl olan Seyfe Gölü, ilçe merkezine 15 km’lik mesafede yer alır. Dünyada nesilleri tükenmeye yüz tutmuş Flamingo kuşlarının konakladıkları yer olmasından dolayı Seyfe Gölü, ilçe ve ülke adına çok değerlidir. Göl ve çevresinde 600 binden fazla kuş barınmaktadır. Milli park haline gelmiş olan göl Kuş Cenneti olarak anılmaktadır. Kuş sayısı avlanmadan dolayı azaldığı için avlanmaya karşı çeşitli tedbirler uygulanmaktadır. Gölde 50 ayrı kuş türü kuluçkaya yatmaktadır. 182 kuş türü milli parkta devamlı surette barınırken 25 kuş türü de göç sırasında uğramaktadır. Gölün en güzel manzarasını izlemek isteyenlere tavsiyemiz Mucur araba kiralama şirketlerinden araç temin ederek köyün Badıllı Mahallesi’ndeki gölün kıyısına gitmenizdir. Göl kıyısından flamingolar ve göl harika bir görsel şov sunar. 

mucur-rent-a-car.png

Mucur Yer Altı Şehri Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçe merkezindeki Hamidiye mahallesinde yer alan Mucur Yeraltı Şehri, Roma döneminde inşa edilmiştir. Roma Dönemi’nde MÖ 3 ve 4.yy’de Hristiyanlara karşı bir savaş başlatılmıştır. Hristiyanlık yasaklandığı için Hristiyan kişiler aileleri ile birlikte yeraltı şehirlerinde yaşamaya başlamıştır. Yeraltı şehirleri kayalar oyularak oluşturulmuştur. 5 katlı olarak inşa edilen yeraltı şehirlerinde insanlar ibadetlerini rahatça yapabilmişlerdir. İlçede irili ufaklı çok sayıda yeraltı şehri vardır. En bilinenleri Mucur, Kepez ve Dulkadirli yeraltı şehirleridir. Yeraltı şehri ziyaretinden sonra Mucur kiralık araç hizmetlerinin imkanları değerlendirilerek diğer turistik alanlara daha kolay ulaşılır. 

Keişlik Mağarası Nerededir? Tarihi Geçmişi

Eski zamanlarda suçluların hapsedildiği bir hapishane olan Keişlik Mağarası, günümüzde harabe haldedir.