Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Altıntekin Araç Kiralama - Altıntekin Rent A Car | Gezgin 7/24

Altınekin Araç Kiralama

Tatil denildiğinde kimilerinin aklına deniz, kum plaj gelir, kimilerini avcılık, dağcılık gibi doğa sporları hayalini kurar, kimileri kültürel doyuma ulaşma heyecanı yaşarlar. Son zamanlar turizm konusunda hak ettiği yeri bulmasa da Konya gerek turizm gerek doğa sporları gerek tarihsel ve kültürel özellikleriyle oldukça gözde olan illerden biridir. Gezgin 724 sitesi; Konya Altınekin araç kiralama; bölümü ile sizlere hayal ettiğiniz tatil konusunda yeni olanaklar sunuyor. 

Gezgin 724 sitesine girerek;  bütçenize ve zevkinize uygun araç seçenekler arasında seçim yapıp; web sitesi üzerinden online ya da telefonla arayarak; Altınekin rent a car hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. 

Konya’nın diğer ilçelerinde olduğu gibi Altınekin ilçesinin de tarihi oldukça eski zamanlara kadar uzanmaktadır. Konum olarak; il merkezine altmış yedi kilometre uzaklıkta bulunan Altınekin; mutfağı, kültürü, doğası, tarihi özellikleriyle sevimli bir turizm odağıdır. Sakin bir tatil istiyorsanız; günlük hayatının stresinden ve yoğun temposundan bıktıysanız, kısa bir süre de olsa otantik hayatın özlemini duyuyorsanız, en ekonomik dinlenme olanağı arıyorsanız; Altınekin ilini gezi listesine eklemenizi tavsiye ederiz. 

Altınekin Hakkında Bilgi 

Kıraç bir yapısı olmasına rağmen; temiz havası, doğal güzellikleriyle ülkemizin önemli ilçelerinden biri olan Altınekin; tarım yoluyla geçimini sağlamaktadır. Altınekin oto kiralama servisleri tarafından bir araç tutarak bu bölgenin önemli merkezlerini en ekonomik şekilde gezebilirsiniz. Buğday ve şekerpancarı yanında ayçiçeği ve fasulye üretimi aktif olan bölgenin tarihi diğer ilçelerde olduğu gibi oldukça eskilere kadar uzanmaktadır. 

Yapılan arkeolojik çalışmalar sırasında elde edilen buluntularda Frigyalılara ve Roma dönemine ait eserler elde edilen ilçenin tarihi geçmişi Hitit zamanına kadar uzanmaktadır. Eskiden bol su anlamına gelen Zıvarak olarak isimlendirilen Altınekin ilçesinin tarihinde en parlak devri Selçuklular zamanına denk gelmektedir. Tarih içinde bu sevimli ilçe farklı isimler almıştır.
altIntekin-araba-kiralama.png

  • Roma devrinde Pagella 
  • 1963’e kadar Zıvarak 
  • 1963 sonrası Altınekin

Altınekin Gezilecek Yerler 

Eski zamanlarda; tarih sürecinde önemli bir yeri olsa da günümüze kadar tarihi güzellikleri korunamamıştır. Bunun yanında; henüz detaylı bir arkeolojik kazı çalışması yapılmamış olsa da ilçede bilhassa Koçyaka ile Akçaşar köylerinde yer alan höyüklerden elde edilen buluntulardan Bizans ve Roma dönemlerinde aktif bir tarihi yapıya sahip olduğunu göstermektedir. 

Fakat henüz arkeolojik çalışmalar yeterli olmamasına dayalı olarak; Altınekin ilçesinin tarihi açıdan gezilecek çok fazla yeri bulunmamaktadır diyebiliriz.  Altınekin araç kiralama; bu bölgenin önemli merkezlerini tadına vara vara gezmenize destek olacaktır. Yüzölçümü bin yüz altı kilometre kare olan Altınekin ilçesinde eskiden kalma yapılar arasında en önemlileri:

  • Zıvarık Hanı 
  • Ali Paşa Camii

Zıvarık Hanı

Kim tarafından inşa edildiği yapılan araştırmalar sonucu tam olarak bilinmeyen Zıvarak Hanı; Altınekin ilçesinde yer alan Refah mahallesinde bulunmaktadır. Altınekin gezilecek yerler kapsamında ilk sırada yer alan; Zıvarık Hanı; yüzyıllar boyunca çok fazla insanın konaklamasına, dinlenmesine vesile olmuştur. 

altIntekin-oto-kiralama.png

On dört ya da on beşinci yüzyılda inşa edildiği düşünülen bu han moloz taşlardan yapılmıştır. Belli aralıklarla dönem dönem onarılarak günümüze kadar korunarak gelen Zıvarak hanı; otantik mimarisi görülmeye değmektedir. İl merkezi ile arasında atmış yedi kilometre olan bu muhteşem hanı; konya oto kiralama firmalarından tutmuş olduğunuz ekonomik araçlarla ziyaret edebilirsiniz.

Güneydoğu kesiminde giriş kapısı bulunan han; iki çeşit taş işçiliği kullanılarak inşa edilmiştir. Kapının üst kısmı taç şeklinde yapılmış olup antik malzemelerle süslenmiştir. Handa misafir olan yolcular; kuzey tarafta konaklama; hayvanları için ise güney kısımda özel dinlenme alanları bulunmaktadır.

Ali Paşa Camii

Altınekin ilçesinde yer alan gezilecek yerler arasında bulunan Ali Paşa Camii; 1854 senesinde inşa edilmiştir. Selçuklu dönemi mimarisinin izlerini taşıyan bu cami; toprak damı bulunan bu cami ahşap destekli otantik bir hava sergilemektedir. Gayri Menkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından 1981 senesinde tescil edilen cami; koruma alanı olarak belirlenmiştir.

Batı ucunda kesme taşla inşa edilen bir minaresi bulunan Alipaşa Camii iç mekânında üst kısmı1949 senesinde çinko ile kaplanmış bulunan çıtalı bir tavan yer almaktadır. Minare ve cami arasında büyük bir uyumsuzluk bulunmaktadır. Buna bağlı olarak minarenin camiye sonradan farklı bir zamanda ilave edildiği söylenebilir. 
altIntekin-rent-a-car.png
Kuzeyde yer alan giriş kapısının üzerinde sırasıyla;

  • Arapça bir kitabe
  • Fetih suresinden alınmış bir ayet 
  • Dua 
  • Yapıldığı tarih ( 1271)  

Yer almaktadır. 

Altınekin araba kiralama yapmak amacıyla gezgin 724 sitesinden tutmuş olduğunuz aracınızla Altınekin Ali Paşa Camii ziyaretiniz sizi yormadan keyif vererek geçecektir. İç dizayn orijinali tamamen ahşap olan; tarih kokan bu cami ahşap dekora sahip oldukça doğaldır. Yarım şeklinde mihrabı güney cephesinde yer almaktadır. Duvarlar tamamen yazı bordürleri ve süslerle donatılmış olan bu cami görülmeye değer.  O zamanın şartları göz önüne alındığında büyüleyici bir nitelik taşıdığı söylenebilir.