Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Doğanhisar Araç Kiralama - Doğanhisar Rent A Car | Gezgin 7/24

Doganhisar Araç Kiralama

1957 senesinde ilk kez ilçe olan Doğanhisar; tarıma elverişli toprakları, kültürü, tarihi ve yer altı kaynaklarıyla, mavi ve yeşilin bin bir türlü tonlarının buluştuğu rengârenk bir Konya ilçesidir. Gezgin 724 web sitesine girerek Doğanhisar Araç Kiralama seçenekleri içinden terci edeceğiniz araçlarınızla; bu sevimli beldenin platoları, kanyonları, ovaları, göletleri ve özellikle Sultan Dağlarını keyifli bir şekilde gezebilirsiniz.  

Binlerce yıllık tarihiyle; birçok krallığın ve imparatorluğun hüküm sürdüğü tarihin çok gerilerinden günümüze yansıyan bir gizem perdesi olan Doğanhisar; Anadolu’nun en eski çağlarından beri; önemli bir geçiş noktası, cazibe merkezi, sayısız medeniyetlerin durağı olmuştur. 

Konya iline bağlı bulunan bu ilçenin her bir mekânı görülmeye değer. Yerleşik düzeni ve köklü tarihi geçmişinden günümüze dalga dalga bir akarsu berraklığında ulaşmıştır. Hamamlarının, çeşmelerinin, medreselerinin, camilerinin adım adım şahitlik yapabileceği; konya oto kiralama hizmetleri aracılığıyla tutmuş olduğunuz aracınızla gözünüzün gördüğü her yerde, uğradığınız her köşede bir eski zaman abidesini sırlarını anlamak bahtiyarlığına erişebilirsiniz. 

Bu ilçemiz tarihin silinmeyen sayfalarında ismini; Selçukluların amblemi olan doğan kuşuna izafeten; doğan kalesi olarak değiştirilerek doğan hisar olarak almıştır. Bütün güzelliklerin buluştuğu, yaylaları, göletleriyle mavi yeşilden bir dünya Doğanhisar. Kendi yörüngesinde uydusu olmayan bir dünya, yalnızlığın ötesinde huzur arayanların gezegeni olarak da düşünebilirsiniz. İç Anadolu Bölgesinin en verimli bölgesinde yer alan Doganhisar tarih acından önemli bir geçiş noktasında yer almaktadır. Doğanhisar kiralık araç servisleri tarafından elde edeceğiniz otomobilinizle; Konya iline yüz yirmi iki kilometre uzaklıkta bulunan Doğanhisar ilçesine; Beyşehir veya Ilgın yolu üzerinden kolaylıkla ulaşılabilmeniz mümkün olmaktadır. 

doğanhisar-araç-kiralama.png
 

Doğanhisar Gezilecek Yerler

Mağaralar insanoğlunun her zaman dikkatini çeken esrarengiz bir dünyadır. Doğanhisar ucuz araç kiralama hizmetleri aracılığıyla tutmuş olduğunuz aracınızla; göz alabildiğine uzanıp giden Davras yaylaları, Ayaslar, Yazlıca, Başkoy ovaları ve düzlük ovaları en ekonomik ve en konforlu bir şekilde gezebilirsiniz. Alı çayı, Çetin çayı, Sulu dere ve Değirmen önü çayı, Sultan dağlarının yüksek yamaçlarından çıkan haylaz suları hayatın en gizemli derinliklerine doğru esrarengiz bir şekilde akar durur. Doğanhisar gezilecek yerler listesi:

  • Sultan Dağları
  • Ilıpınar Mağarası 
  • Ağa Cami
  • Şamlı Evliyalar Türbesi
  • Çarşı Camı
  • Ulu Cami

Sultan Dağları 

Akdeniz ve İç Anadolu Bölgeleri arasında kesin bir sınır oluşturan Sultan Dağları ziyaretiniz; Gezgin 724 kapsamında yer alan Konya Doğanhisar araç kiralama servisleri ile oldukça doyurucu bir şekilde geçecektir. Yüksekliği kuzeybatı ya doğru ilerledikçe artış gösteren bu dağlar bin metrelik ova tabanından başlayarak 2610 metreye uzanmaktadır. İki cephesi ayrı iklim kuşaklarına sahip olan Sultan Dağları; farklı birçok bitkilerin yetişmesine elverişli bir yapıya sahiptir. 

doğanhisar-oto-kiralama.png

Karaçam ve meşe ormanları yüksek dağ bozkırları, çalı toplulukları, kayalık bitki gurupları, kuru tarım alanları ile oldukça verimli bir yapı sergilemektedir. Yemyeşil ormanlarında yırtıcı kuşlar da yer alan bu dağımızda nesli tükenmekte olan sakallı akbabalar koruma altına alınıştır. 

Ağa Cami

1548 senesinde Abdurrahman Zade Abdullah tarafından yapılmıştır. Yedi yüz metre karelik alanda bin iki yüz cemaat kapasitesine sahip olan mabet; yalnız Doğanhisar ilçesinin değil aynı zamanda bütün bölgenin başarılı bir mimari eseridir.  Duvarlarının alt kısmı kesme taş; üst kısımları ise iki sıra tuğla ile bir sıra tastan yapılmıştır. Mabedin uzun minaresi caminin batı köşesinde yer almaktadır.

Şamlı Evliyalar Türbesi

Doğanhisarı rent car aracılığıyla kiraladığınız arabanızla yapacağınız seyahat sırasında yolunuz kuz mahallesine düşerse; bu ilçede yer alan Şamlı Evliyalar Türbesini ziyaret etmenizi öneririz. Şamlı Evliyalar Türbesi içinde; düzenli bir sıra halinde muazzam kavuklu üç mezar taşı yer almaktadır. Bu türbeler hakkında henüz kesin bir bilgi sahibi olunmasa da üzerinde yazan yazıtlarda üç türbe sahibinin de adının Mehmet olduğu anlaşılmaktadır. Halk arasında Şanlı Evliyalar ile ilgili çeşitli efsaneler anlatılmaktadır. 

Çarşı Cami

Doğanhisar Cami yapıldığı yılara ait özelliğini kaybetmiş olmasına rağmen, bilhassa iç süslemeleri ve batı tarafındaki muhteşem kapsıyla dikkat çekektedir. Bu kapının üzerindeki kitabeye göre cami; Kanunu Sultan Süleyman zamanında Hicri 958 Miladi 1521 senesinde; Abdurrahman Zade Abdullah tarafından yapılmıştır. 1953 senesinde caminin ilk yapılan ahşap minaresi yıkılarak yerine antik dönemine ait kesme taşlar kullanılarak yeni bir minare yapılmıştır. 1990’lı senelerde yeniden tadilat gören cami iç süslemeleri aslına uygun bir biçimde restore edilmiştir. 

doğanhisar-rent-a-car.png

Ulu Cami

Eğer Gezgin 724 web sitesine girmiş ve online olarak veya telefonla Konya araç kiralama seçenekleri üzerinden bir araç tutmuş iseniz yolunuz Ulu Cami de düşecektir. Yapılış tarihi ve mimarı tam olarak bilinmeyen Ulu Cami; dört yüz metre karelik bir alan üzerine kurulmuş, altı yüz elli kişilik cemaat kapasitesine sahip olmaktadır. On dokuzuncu yüzyıl sonlarında yapılan cami muhteşem süslemelerle restore edilmiştir. Restore edilmenden önce çekilen resimlerden caminin büyük kesme taşlardan, düz damla olarak inşa edildiği anlaşılmaktadır.