Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 28.09 - 10:00
Teslim Tarihi 03.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Karapınar Araç Kiralama - Karapınar Rent A Car | Gezgin 7/24

Karapınar Araç Kiralama

Konya iline bağlı olan Karapınar ilçesi; Gezgin 724 e bağlı bulunan Karapınar oto kiralama firmaları tarafından edindiğiniz araçlarla merkeze doksan dört kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Ülkemizde toprak bakımında çöl özelliğine sahip olan Karapınar; Anadolu’yu Ortadoğu’ya bağlamakta olan yol güzergahında yer almaktadır. 

İlk yerleşim Hitit dönemine kadar uzanmakta olan Karapınar; dünya genelinde eşi benzeri olmayan krater gölleri, enteresan jeolojik özellikleriyle ilgi çeken bir turizm beldesidir. 

Karapınar Gezilecek Yerler

Konya Karapınar denildiğinde ilk olarak akla obrukları, oymalı yer altı şehri, çölleri ve bugün müze olan valide sultan hamamı gelmektedir. Karapınar gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir potansiyele sahip olmaktadır. Sabah kahvaltısını Toros dağlarını izleyerek yapmak, yaylanın tatlı esintisini çayınızı yudumlarken hissetmek, yöresel yemeklerinin tadına varmak, akşam göllerinde güneşin batışını izlemek apayrı bir zevktir. Karapınar gezilecek yerler;

  • Valide Sultan Hamamı 
  • Karapınar Çölü
  • Meke Gölü
  • Oymalı Yeraltı Şehirleri
  • Acı Göl
  • Çıralı Göl
  • Obruk Yaylası 
  • Obruk Gölü

karapInar-araba-kiralama.png

Valide Sultan Hamamı 

Sultan II. Selim Külliyesiyle aynı dönemde inşa edilse de; Valide Sultan hamamı on altıncı yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından yaptırılmıştır. Yapımında kesme taş ve moloz kullanılan kare şeklinde inşa edilmiş olan hamam; Mimar Sinan’a ait eserler arasında gösterilmektedir. 

Senelerdir kullanımda olan; gelin güvey gelenekleri içinde kullanılan Valide Sultan hamımı; onarılarak 1970 senesinde müze haline getirilmiştir. Valide Sulan Müzesi ziyaretçilerine; eski döneme ait tarım aletleri, ev eşyaları ve farklı ilginç eserler sunmaktadır. 

Karapınar Çölü

Konya Karapınar araç kiralama; ülkemizde yer alan tek çöl olma özelliğine sahip olan, binlerce hektar alana yayılan Karapınar çölüne; rahat bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Kapsamında Acı göl, Çıralı Göl, Meke Gölü bulunan Karapınar çölü; ilginç bir jeolojik yapıya sahip olmaktadır. Bugün; volkanik patlamalar arkasından oluşan gölleri, tepeleri, çukurlarıyla harika bir doğal güzelliğe sahip olan Karapınar çölü yerli yabancı pek çok turistin ilgi odağı olmuştur. 

Buzul çağlarında; bugünkü adıyla Karapınar olan bölgede bir gölün kuruyarak, rüzgâr yardımıyla etrafa dağıttığı kumların birikmesi Karapınar çölünün oluşmasına zemin hazırlamıştır.  Bölge 1962 senesinden sonra ağaçlandırılmaya başlansa da bu kum birikimlerinin izine hala rastlanılmaktadır. 

Meke Gölü 

Dünyanın nazar boncuğu olarak adlandırılan Meke Gölü; ortasındaki adacıklarıyla bir doğa harikasıyken; günümüzde, kuraklık ve bilinçsiz kullanıma bağlı olarak kurumaya yüz tutmuş durumdadır. 

karapInar-araç-kiralama.png

Karapınar Rent a Car ihtiyacı ortaya çıktığında Gezgın724 yanınızda. konya oto kiralama ihtiyacınız olması durumunda; web sitesine girerek online rezervasyon veya telefon aracılığıyla bütçenize uygun bir araçtan yararlanabilirsiniz. 

Aracınızı kiraladıktan sonra; Karapınar-Ereğli yoluna girerek sekiz kilometre sonra volkanik krater gölü olan, yer altı sularıyla beslenen Meke gölüne ulaşabilirsiniz. Günümüzde koruma altına alınan alan; angıt, yeşilbaş, kızkuşu, uzunbacak, sakarmeke, kuyruksallayan, camurcin, kuyrukkakan gibi çok farklı kuş türlerini bünyesinde barındırmaktadır. Karapınar ucuz araç kiralama şirketleri üzerinden bir araç kiraladığınızda; gün batımını izlemenizi tavsiye ederiz. 

Oymalı Yer Altı Şehirleri 

Mazisi Milattan önce yedinci yüzyıla dayanan Oymalı Yer Altı Şehirleri; kapsamında yaklaşık olarak otuz altı yer altı şehri bulunmaktadır. Bu şehirler eskiden baskınlardan saklanmak ve kendilerini korumak isteyen köylüler tarafından inşa edilmiştir. İçlerinde ahırlardan, klişelere kadar pek çok imar bulunmaktadır.

Acı Göl

Acı göl de tıpkı Meke gölü gibi bir krater gölüdür. Suyunun acılığına bağlı olarak içinde balık veya organizmalar bulunmamaktadır. Kurak topraklar içinde yer alan Acı göl; Karapınar için ayrı bir önem taşımaktadır. Derinliği üç üz metreyi bulan, kuş sesleri içinde mükemmel bir manzaraya sahip olan Acı Göl; efsanesiyle de ün salmıştır. Dört mevsim su seviyesi sabit kalan gölümüz; ülkemizin e derin gölü konumundadır. Acı gölün suyu aynı zamanda vücutta bulunan sivilce, yara, bir takım deri hastalıkları ve kaşıntılara iyi gelmektedir. Bu özellik ayrı bir anlam kazandırır. 

karapInar-oto-kiralama.png

Çıralı Göl

Karapınar gezilecek yerler arasında yer alan Çıralı Göl; merkeze yirmi altı kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. İçinde balıklar yüzen, obruk gölü niteliğinde bulunan Çıralı Göl; harika bir manzaraya sahiptir. Doğayla iç içe olan göl manzarasında güneşin batışını mutlaka izlemelisiniz. 

Obruk Yaylası 

Gezgin 724 kapsamında yer alan Karapınar araç kiralama şirketleri; her bütçeye uygun, her çeşit araç temin etmenize yardımcı olmaktadır. Temin ettiğiniz bu araçlar; Obruk yaylasını ziyaret etmenizi kolaylaştırmaktadır. Karapınar’dan başlayarak Tuz Gölü’ne kadar devam eden Obruk yaylası; kapsamında Obruk Gölü de yer almaktadır.

Obruk Gölü

Kızılören obruğu olarak da anılan Obruk gölü; Merkeze yetmiş beş kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Yüz kırk beş metre derinlikte; üç yüz metre genişlikte olan Obruk gölü üzerinde kuyu veya baca şeklinde derin çukurlar yer almaktadır.  Bilhassa Toros Dağlarında yaygın olarak görülen obruklar şehre ayrı bir hava vermektedir.