Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Hekimhan Araç Kiralama - Hekimhan Oto Kiralama | Gezgin724

Hekimhan Gezilecek Yerler

Malatya’ya bağlı bir ilçe olan Hekimhan şehir merkezinden 71 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda Hekimhan’ ın eski bir yerleşim alanı olduğu belirlenmiştir. Hekimhan gezilecek yerler bakımından tarihi yapılar ve doğal güzellikler bakımından oldukça zengindir. 

Ebu-l Hasan El Hekim, Selçuklu döneminin en ünlü doktorlarından biridir ve ilçe merkezine han yaptırmıştır. Hana da Han-ı Ekim adı verilmiştir. İlçenin adı da bu handan gelmektedir. Daha sonra bölgede ilçe kurulması ile Hekimhan adını almıştır.

Hekimhan araç kiralama hizmetleri ile ilçeyi çok rahat ve keyifli bir şekilde gezebilirsiniz. Çok sayıda mesire alanı bulunması da yapılabilecek aktivite seçeceklerini de arttırmaktadır. 

Hekimhan Tarihi Önemi 

Hekimhan bulunduğu konum itibari ile çok önemli bir yere sahip olmuştur. İpek Yolu üzerinde bulunması sıklık ile kullanılmasını sağlamıştır. Hititliler, Urartular, Persler başta olmak üzere çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Malazgirt Zaferi ile Türk toprağı olan ilçede Selçuklu döneminden izler görülmektedir. Osmanlı Devleti hakimiyeti altına giren ilçede o dönemden kalma bir camii günümüze ulaşmıştır. 1921 yılında ilçe olmuştur.
hekimhan araba kiralama
Hekimhan Geçim Kaynakları 

Hekimhan geçim kaynaklarının başında tarım ve hayvancılık gelmektedir. Tarımda ise en çok kayısı üretilmektedir. Bunların dışında tuğla fabrikası da yer almaktadır. Halkın küçük bir bölümü de ticaret ve sanat ile de ilgilenmektedir.

Taşhan Nerededir? Önemi 

Selçuklu Devleti döneminde ünlü bir hekim tarafından yaptırılmıştır. 1218 yılında inşa edilen kervansaray ilçenin hemen girişinde bulunmaktadır. Hanın giriş kapısının üzerinde çeşitli yazılar yazılmıştır. Türkçe, Süryanice ve Ermenice olmak üzere 3 dilde yazılan kitabelerde bulunmaktadır. Bu hanın önemi Selçuklu Devleti hükümdarlarına hizmet etmesidir. 

malatya oto kiralama hizmetlerinden seçeceğiniz aracınız ile ilçeye geldiğiniz zaman ilk görmeniz gereken yer burasıdır. Taşhan’ı gezdikten sonra yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Osmanlı Devleti döneminde önemli bir yere sahip olan Köprülü Mehmet Paşa Camii tarafından yaptırılmıştır. Adı da buradan gelmektedir. 1661 yılında inşa edilen cami Taşhan’dan yakın bir mesafededir. Caminin giriş kapısında bir kitabe vardır. Caminin dikkat çeken özelliği ise tek minerali olmasıdır ve minare ile duvar bitişik haldedir. 1989 yılında bakım ve onarım yapılmıştır. Malatya Hekimkan araç kiralama ile Taşhan’dan çıktıktan sonra camiye gelebilirsiniz. 

Yama Dağı Yaylası

Yaylanın büyük bir kısmı Sivas sınırları içinde yer almaktadır. Dört mevsim hayvancılık yapılmaktadır. Yaylanın serin havasıyla beraber muhteşem bir yeşilliğin içinde soğuk sular akmaktadır. Yılın çeşitli zamanlarında festivaller düzenlenen yaylaya ulaşımın en kolay yolu araç ile gelmektir. Hekimhan kiralık araç ile yaylaya gelebilir ve tabiatın içinde güzel bir gün geçirebilirsiniz.
hekimhan araç kiralama
Hekimhan’ da Gizli Kalmış Bir Güzellik: Girmana Kanyonu

Doğal güzelliği ile saklı kalmış bir cennet olan Girmana Kanyonu’nda bütün renkleri içermektedir. İlçe merkezinden 20 km uzaklıkta yer alan kanyonu özellik ile sonbahar ve ilkbahar zamanında daha da güzel olmaktadır. Hekimhan’a gelip de böyle bir manzarayı görmeden dönmeyiniz.

Hekimhan oto kiralama ile kanyona çok kısa bir süre içinde ulaşabilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Hekimhan Mesire Alanları

Hekimhan mesire alanları bakımından fazla seçenek bulunmaktadır. Hasan çelebi Ilıca mesire alanı, Ilıcak mesire alanı, Yücekaya mesira alanı yer almaktadır. Bunların dışında Kocaözü, Dipsiz Göl de gidilebilir. 

Bu mesire alanları içinde en çok bilinen Hasan çelebi Ilıca mesire alanıdır. Mesire alanı adını Hasan çelebi beldesinden almaktadır. Piknik alanları ve göletlerin yer aldığı alanda eğlenceli vakit geçirilmektedir. Gölet de sandal ile de tur atılmaktadır. Tertemiz havası ve suyu ile alandan etkilenmemek mümkün değildir. 

Hekimhan araba kiralama ile mesire alanına gelebilir ve muhteşem bir gün geçirebilirsiniz. Doğanın içinde güzel bir gün geçirmekte planlarınız arasında yer almalıdır.
hekimhan oto kiralama
Hekimhan’da Ne Yenir?

Hekimhan yöresine özgü lezzetler mutlaka tadılmalıdır. İklim koşulları nedeni ile daha çok tarım ürünleri yetişmektedir. Et ve tahıldan yapılmaktadır. Bu lezzetlerden bazıları Erişte çorbası, un çorbası, dut sarması, kabak çiçeği sarması, analı-kızlı, sütlü köfte, sini bağlaması, kayısı tatlısı olmak üzere çok zengin bir mutfaktır.

İlçenin Özel Lezzeti: Hekimhan Cevizi

Hekimhan denince akla farklı şeyler gelmektedir. Bu ceviz türü bölgeye özel yetişmektedir ve oldukça lezzetleridir. Ceviz aynı zamanda sağlık için çok faydalıdır.

Hekimhan’da Nasıl Bir Tur Yapılabilir?

Hekimhan’a geldiğiniz zaman Taşhan’dan başlayarak gezmeye başlayabilirsiniz. Bu tarihi ve doğal güzelliklerin yanında Boğazgören (Çırzı) Hitit Yazıt ve Kaletepeler’de görülmesi gereken yerler arasındadır.

İlçeye ulaşım Malatya- Sivas yolu üzerindendir. İl merkezinden Hekimhan’a kalkan dolmuşlar yer almaktadır. Daha konforlu bir yolculuk ve uygun fiyatlı olabilmesi için Hekimhan ucuz araç kiralama hizmetlerini tercih edebilirsiniz. Hekimhan rent a car firmaları hem hizmet bakımından seçenekler sunan hem de kaliteli hizmet veren firmalardır. Verilen hizmetler içinde Hekimkan kurumsal araç kiralama hizmeti de yer almaktadır.