Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 25.09 - 10:00
Teslim Tarihi 30.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Kale Araç Kiralama - Kale Oto Kiralama | Gezgin724

Kale Gezilecek Yerler

Eski adı İzollu olan ilçe topraklarda bulunan ve çok eski olan bir kaleden dolayı Kale adını almıştır. İzol, Şanlıurfa’dan bölgeye göç eden bir aşiretin adıdır. Aşiretin halkından halen ilçede yaşayanlar vardır. İlin en eski ve en büyük ilçesi olan Kale gezilecek yerler bakımından güzel mekanlara sahiptir. İlçe topraklarındaki önemli ve değerli höyük, Keban Barajı’nın altında yok olmuştur. Milattan önceki tarihlere ait olan höyükte zamanında kalıntılar bulunmuştur. Evliya Çelebi’nin kitaplarına da konu olmuş olan ilçe Fırat Nehri’nden dolayı ikiye ayrılmıştır. Elazığ ve Malatya tarafı şeklinde ikiye ayrılmış olan Kale araç kiralama firmalarının sunduğu hizmetlerle kolayca gezilebilir. 

Kale Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Malatya ilçesine bağlı 13 ilçeden biridir. İlçe, il şehir merkezine yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Malatya ile Elazığ karayolu üzerinde yer alan ilçe, güneyde Pütürge, batıda Malatya il merkezi, doğuda Elazığ, kuzeyde Karakaya baraj gölü havzası Baskil ile komşudur. İl ile ilçe arasındaki sınırı Kömürhan karayolu köprüsü oluşturmaktadır. Dağınık yerleşime sahip olan ilçeye, il merkezinden kalkan dolmuş ve otobüslerle ulaşım sağlanır. Kale araç kiralama firmaları ile ilçe içindeki gezi ve turun daha kolay gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. 

Kale Geçim Kaynakları

Yaklaşık olarak 5 bin kişilik nüfusa sahip olan ilçe halkının temel geçim kaynağı tarımdır. Yapılan tarımın temel ürünü kayısıdır. Son yıllarda az da olsa çilek üretilmektedir. Kenti tanımaya çalışan ziyaretçiler malatya oto kiralama hizmetleriyle kayısı ağaçlarının bulunduğu bahçelere ulaşım sağlayabilir. İlçe, Karakaya Baraj Gölü kenarında kuruludur. Baraj gölünde çok olmasa da Alabalık üretim çiftlikleri bulunmaktadır. Kayısı tarımının yanında ilçe halkı arıcılık ve hayvancılık çalışmaları da yapmaktadır. 

Kale Tarihi Geçmişi

Eski adı İzollu, şimdiki adı Kale olan ilçe sınırlarındaki Kararkaya Baraj Gölü’nün altında Pirot Höyük bulunmaktadır. Pirot Höyük, bölgedeki yerleşimin ne kadar eski olduğunu göstermektedir. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde 1600’lü yıllarda Şanlıurfa’dan göç eden İzol aşiretinden bahsetmektedir. 20 Nisan 1990 yılında yayınlanan kanunla ilçe kurulmuştur. Tahrir defterindeki 1560 yılına ait bilgilere göre ilçe topraklarının Kömürhan yöresi olduğu anlaşılmaktadır. Kömürhan yöresinin ise yaklaşık olarak 430 yıllık bir tarihçesi olduğu bilinmektedir. 
kale araba kiralama
1760 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun verilerine göre 1000 çadırın bulunduğu ilçe halkının yaz aylarında Erzurum yaylalarına çıktığı, kış aylarında Diyarbakır’da kışladığı bildirilmektedir. İkili hayat tarzına sahiptirler. 

Kale Ne Yenir?

İlçenin en temel tarım ürünü kayısı olduğundan kayısıyla yapılan lezzetlere yer verilmektedir. Ayrıca et ve bulgur karışımı yemekler yöresel lezzetler arasındadır. Karakaya Baraj Gölü’nün yanındaki alabalık tesislerinde balık yemek için Kale oto kiralama firmalarının imkanlarından yararlanılabilir.
kale araç kiralama
Şeyh Muhammed Kerhi Hazretleri Türbesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Bağdat’ın Kerhi bölgesinden gelerek Malatya ilinin İzollu bölgesine yerleşmiş bir din adamı olan Şeyh Muhammed Kerhi hazretlerinin türbesine Kale araba kiralama şirketlerinin hizmetleriyle kolayca ulaşım sağlanır. Şeyh Muhammed’in birçok keramete eriştiği bilinmektedir. IV. Murat, Bağdat seferine giderken İzollu bölgesinden geçerken Şey Muhammet ile tanıştığı söylenir. 

  1. Murat, şeyhin farklı kerametlerine şahitlik etmiştir. Bağdat seferi için dua istemiştir. Aldığı dualardan dolayı IV. Murat’ın Bağdat seferi başarıyla gerçekleşmiştir. Birçok hastanın, hastalığını Allah’ın izniyle tedavi eden büyük zat 1640 yılında vefat etmiştir. Yerli turistlerin ve çevreden gelen halkın Malatya Kale kiralık araç şirketinden temin ettikleri türbenin olduğu yere defnedilmiştir. İlçeye gelen turistler ve yöre halkı türbeyi mutlaka ziyaret ederler. 

Her yıl gelen yüzlerce ziyaretçi dualar edip Şeyh Muhammed Kerdi hazretlerini vesile ederek Allah’ta ihtiyaçlarının giderilmesini, sıkıntılarının düzlüğe çıkarılmasını ve hastalıklarının şifa bulmasını niyaz ederler. Büyük bir zatın türbesini ziyaret edip manevi huzura ermek isteyenler Kale ucuz araç kiralama firmasından hemen araç kiralayarak türbeye gelmelidir. 
kale oto kiralama
Barajlar ve Turizm Hakkında

Karakaya Barajı, 1987 yılında Devlet Su İşleri tarafından inşa edilmiştir. 6 tane türbin vardır. Bu türbinlerin her biri 300 MW gücünde çalışmaktadır. Barajın toplam gücü 1800 MW’dir. Karakaya Barajı, Fırat Nehri üzerinde kurulmuştur. Atatürk Barajı’ndan sonra ikinci en büyük barajdır. İşletmeye uygun olan barajın en fazla su kotu 693 metre, en az su kotu ise 675 metredir. Karakaya Barajı’nı ve gölünü görmek için Kale kurumsal araç kiralama hizmetlerinden yardım alınması daha uygun olacaktır. Malatya il sınırlarında bulunan baraj oldukça etkileyici bir yapıdır. 

Baraj yapılırken Karakaya Baraj Gölü oluşmuştur. Göl, yakın tarihte Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi olarak kabul edilmiştir. Bundan dolayı baraj gölünün yakınlarında turistik tesisler inşa edilmiştir. Turistik tesislerle birlikte feribot işletmesi çalışmaları da yapılmaktadır. Ülkemizin en uzun demiryolu köprüsü baraj gölünün üzerinde kurulmuştur. Kale rent a car şirketleri baraj gölüne ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçilere kolaylaştırıcı imkanlar sunmaktadır.