Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 27.09 - 10:00
Teslim Tarihi 02.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Kuluncak Araç Kiralama - Kuluncak Oto Kiralama | Gezgin724

Kuluncak Gezilecek Yerler

Kuytu bir alanda olduğundan dolayı Kuytucak kelimesinden geldiği bilinmektedir. Başlangıçta Kuytucak olan kelime zamanla Kuluncak olarak değiştirilmiştir. İlçeye bağlı toplam 28 yerleşim yeri bulunmaktadır. Adını madenleriyle tanıtmış olan Kuluncak gezilecek yerler bakımından da etkileyici mekanlara sahiptir. Uranyumi bor, altın, demir ve toryum açısından zengindir. Yeraltı zenginlikleri M. T. A tarafından işletilerek ülke ekonomisine katkı sağlanmaktadır. İlçede bulunan faal mermer ocakları ve Alvar Köyü’nde bulunan termal suyun çalışmaları da ilçenin değerlerindendir. Topraklar, 200 yıl öncesinde göçebelerin yaz aylarında uğradıkları yerdir. İklim şartlarının uygun olmasından dolayı ilçede yerleşik hayata geçilmiştir. Tohma Çayı üzerinde konuşlanmış olan ilçede bulunan Kuluncak araç kiralama firmaları, gelen misafirlerin ulaşımlarının kolay olmasını sağlamaktadır. 

Kuluncak Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Malatya ilinin ilçelerindendir. İl merkezine yaklaşık olarak 110 km uzaklıktadır. Merkezden ilçeye dolmuşlar kalkmaktadır. Malatya otogarına gelenler ilçe otobüsleri veya dolmuşları kullanarak ilçeye geçebilirler. İlçe, kuzeyde Kangal, doğuda Hekimhan, güneyde Darende, batıda Gürün ile komşudur. Yapılaşmanın düzensiz olmasından dolayı yeşilin fazlaca tahrip edildiği kentteki turistik alanları gezmek için Malatya Kuluncak araç kiralama şirketlerinin hizmetlerinden yardım alınabilir. 

Kuluncak Geçim Kaynakları

İlçenin çevre köylerinde yaylacılık önemlidir. Yaylalarda yöre halkı, hayvancılık yapmaktadır. Kış aylarında sıcak olmasından dolayı halk kente iner. Bahçecilik seviyesinde kalmıştır. Halk, genellikle büyük ve küçükbaş hayvancılık yapmaktadır. Son zamanlarda yapılan arıcılık da kentin ekonomisini düzeltmiştir. Yeraltı kaynakları bakımından zengin olan ilçede tarım faaliyetleri çok gelişmemiştir. Kuluncak araba kiralama firmalarından temin edilen araçla maden sondajı yapılan yerler uzaktan seyredilebilir. 
kuluncak araba kiralama
Kuluncak Tarihi Geçmişi

İlçede yerleşik hayata başlanması 100 ile 200 yıl öncesine dayandığı tahmin edilmektedir. 1934 yılında Darende ilçesine bağlı bir köy olan topraklar 1955 tarihinde nahiye statüsünü elde etmiştir. 1972 tarihinde belde olmuştur. 1990 yılında ilçe statüsünü elde eden bölge daha sonra Malatya iline bağlanmıştır. 

Kuluncak Ne Yenir?

Yöre halkının sıklıkla tükettiği yemek Kutlamaç’tır. Hamur açılarak içine ovalanmış peynir, maydanoz veya kuru soğan ile çökelek konularak yarım ay şeklinde katlanır. Üzerine yağ sürülerek saçta pişirilir. Sıcakça yenilen lezzete Darende’de sıkma adı verilir. En lezzetlisi köylerde yenir. Kutlamaç, Kuluncak kiralık araç firmasından araba kiralayarak ilçenin köylerinden birine gidilerek teyzelerin ellerinden yenmelidir. Tam lezzeti odun sacında piştiğinde alınır. 

Eşref höyük Nerededir? Tarihi Geçmişi

Konaktepe sınırları içinde bulunan Eşref Höyük’e en kolay ulaşım malatya oto kiralama hizmetlerinden kiralanan araçlarla gerçekleştirilir. Kalıntıların çoğunluğu Tunç Devrini yansıtmaktadır. Herhangi bir resmi arkeolojik kazı çalışması yapılmamıştır. Fakat Eşref Höyük’e gidenler burada kazı yapıldığını düşünmektedir. Çünkü resmi olmayan ve altın arayan defineciler tarafından höyükte maalesef çeşitli kazılar yapılmıştır. 
kuluncak araç kiralama
Kabak Abdal Türbesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçe merkezine bağlı Alvar köyünde bulunan Kabak Abdal Türbesi’nin 1844 yılında inşa edildiği söylenmektedir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında inşa edilmiş olan türbenin büyük bir kısmı zarar görmüştür. Alvar köyünde yaşayanlar türbeyi kendi imkanlarıyla tamir etmiştir. Kabak Abdal isimli kişinin önemli bir zat olduğu ifade edilir. Türbeye Kuluncak oto kiralama hizmetleriyle kolayca varılır.

Mehmet Halife Türbesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Halk arasında Siyahi Baba olarak da bilinen Mehmet Halife Türbesi, Çiritbelen mahallesindedir. Leylek adında kaybolmaya yüz tutmuş tepe üzerinde bulunmaktadır. Osmanlı devleti zamanında inşa edildiği bilinmektedir. İlçenin şehir mezarlığında yer almaktadır. Türbede yatan ve Halife ismiyle tanınan kişinin zamanın din adamlarından olduğu rivayet edilmektedir. Kabak Abdal ve Somuncu Baba zamanlarında yaşadığı belirtilen Mehmet Halife’nin türbesine gitmek için en kolay yol Kuluncak ucuz araç kiralama şirketinden araba temin etmektir. 
kuluncak oto kiralama
Tosunbükü Mozaikleri Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçenin Kaynarca Mahallesi, Tosunbükü mevkiindeki kayısı bahçesi içinde bulunmaktadır. Tosunbükü mozaikleri, yapılan kaçak kazı neticesinde ortaya çıkarılmıştır. 21*22 ebatlarındadır. Mozaiklerin bir hamama ait olabileceği tahmin edilmektedir. Yapısı hamamı andırmaktadır. 60 cm kalınlığında, 3,5 metre uzunluğundadır. Kuzey ile güney yönünde uzandığı gözlenen bir duvar izi vardır. Doğu ile batı yönünde ise 2 metre duvar izi mevcuttur. 

Duvarların altında pişmiş topraktan yapılmış su boruları görülmektedir. Tabanın bir kısmı tahrip olmuştur. Mozaiktei geometrik, stilize hayvan ve bitkisel motifler bulunmaktadır. Geç Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen mozaikleri görmek için Kuluncak kurumsal araç kiralama şirketinden temin edilen araçla Kaynarca Mahallesi’ndeki kayısı bahçesine gidilmelidir. Kayısı ağaçlarının bulunduğu bu bölge tarım amaçlı kullanılmaktadır. Malatya İl Kültür Turizm Müdürlüğü alanı koruma altına almıştır. 

Mozaikleri görenler Kuluncak rent a car şirketinin aracıyla Bicir köyündeki Derviş Ali Türbesini, Başören köyündeki Kamber Baba türbesini ziyaret edebilir. Tarihi mekanların ziyareti bittikten sonra Terelik Kanyonu, Şugul Kanyonu ve Tohma vadisi güzergahında yer alan güzellikler gezilebilir. Bakir doğal güzelliklere sahip olan ilçede görülecek daha çok yer vardır.