Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 27.09 - 10:00
Teslim Tarihi 02.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Pütürge Araç Kiralama - Pütürge Oto Kiralama | Gezgin724

Malatya İlçesi Pütürge

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Malatya’ya bağlı bir ilçe olan Pütürge 300 yıl önce kurulmuş bir yerleşimdir.  Malatya’ya 74 kilometre uzaklığında olan Pütürge’nin nüfusu 15.000’dir. Pütürge’nin arazi yapısı engebeli ve dağlıktır. Fırat nehrine dökülen Şiro çayı da Pütürge ilçesi sınırları içinden geçmekte ve Şiro Çayı’nın etrafındaki topraklar verimli tarım arazileridir.  İlçede dağlık ve engebeli arazilerin yoğunlukta olması sebebiyle dağ yamaçları tarım için kullanılan yerlerdir. Doğal güzellikleri ve dağları Pütürge gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Pütürge’deki gezilecek yerleri rahat ve konforlu gezmek için Pütürge kiralık araç güzel bir alternatif olabilir.

Pütürge’ye ulaşım Malatya ve Malatya’nın diğer ilçelerinden olan karşılıklı minibüs seferleri ile olmaktadır. Minibüs seferlerini kullanmak istemeyen ve aracı olmayan kişiler Pütürge araç kiralama hizmetinden araç kiralayarak Pütürge’ye araç ile ulaşabilirler. Malatya dışından Pütürge’ye gelecek olanlar otobüs seferleri ile önce Malatya’ya gelip oradan Pütürge’ye geçebilirler. Malatya’da bulunan Malatya Havalimanı’na iniş yapanlar için de havalimanından Pütürge oto kiralama firmalarından araç kiralanıp Pütürge’ye ulaşılabilir. Bu sayede Malatya kentinin Pütürge ilçesinin rahatlıkla gezebileceğiniz gibi farlı ilçeleri de konforlu bir şekilde gezebilmeniz de mümkün olacaktır. 

Mor Barsavmo Manastırı

Uzuntaş Köyünde bulunan manastırı Ortaçağ döneminden kalmıştır. Uzuntaş köyünün diğer bir ismi de Peraş olup Mor Barsavmo Manastırı halk arasında Peraş Kalesi olarak da bilinir. 5. Yüzyılda yapıldığı düşünülen Mor Darsavmo Manastırı Süryani Patrikliğine uzun yıllar ev sahipliği yapmıştır. 985 yılından 1923 yılına kadar Süryani Patrikliği olan manastır patrikliğin 1923 yılında Mardin’e taşınmasıyla bu ev sahipliğini Mardin’e devretmiştir. Manastır 985 -1923 yılları arasında Süryani Patrikliğinin din ve ibadet merkezi olmuştur. Manastırın yapımında bulunan Mor (Aziz) Barsavmo rölyeflerinin mucizevi güçleri olduğuna inanılmaktadır. Pütürge’den Mor Barsavmo Manastırı’na özel araç ile ulaşılabilmektedir. Aracı olmayan ve bu manastırı ziyaret etmek isteyen kişiler için de Malatya Pütürge araç kiralama şirketlerinden kiralanan araçlar ile manastır ziyaret edilebilmektedir.
pütüge araba kiralama
Nemrut Dağı Milli Parkı 

Helenistik Dönemi yansıtan ve Helenistik Dönemden kalan kalıntıların bulunduğu bölge olan Nemrut Dağı bölgesi Pütürge’ye 8 kilometre mesafededir. M.Ö. 163 ve M.S. 72 yılları arasında Nemrut Dağının olduğu bölgede Kommagene Krallığı egemen durumdaydı. Kommagene Krallığının Kralı olan 1. Antiochus krallığındaki en yüksek dağa Tanrılara minnetarlığını göstermek için heykeller ve kendi mezarını yaptırmıştır. Nemrut Dağında bir çok heykel bulunsa da Kral 1. Antiochus’un mezarı yapılan kazılarda ortaya çıkmamıştır. 

Nemrut Dağı coğrafi olarak Adıyaman sınırları içinde olla da Malatya ve Pütürge’ye daha yakın ve daha rahat ulaşılabilir mesafededir. Nemrut Dağı gündoğumu ve günbatımının izlenmesinin önerildiği yerlerin başında gelmektedir. Özellikle Nemrut Dağından gündoğumunu seyretmek için kilometrelerce uzak mesafeden ziyaretçiler gelmektedir. 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı yazın sıcak günlerinde bile serin olmaktadır. Araç ile Nemrut Dağına gelebilmek için Pütürge araba kiralama seçeneklerinden araç kiralanabilir. Nemrut dağı aynı zamanda Unesco Dünya Mirasları listesinde bulunan bir yerdir. 
pütürge araç kiralama
Pütürge’nin Tarihi Hamamı Çeçeli Hamamı 

Pütürge ilçesinde Köylü mahallesinde bulunan Çeçeli Hamamı özel bir mülkiyet olan arazinin içinde bulunmakta ve kullanılamaz durumdadır. 18. Yüzyıl sonu 19. Yüzyıl başında yapıldığı düşünülen hamamın ana giriş kapısı ve iç giriş kapıları kemerli olarak yapılmış ve kemer kısımları da kesme taştan yapılmıştır. Hamamın içinde dinlenme alanı, soğukluk bölümü ve ılıklık bölümü de bulunmaktadır. Hamam kültürünün değişmezi olan göbek taşı da Çeçeli Hamamında bulunmakta fakat göbek taşı yıllar içinde hasar almıştır. Şimdiki zamanda kullanılamasa da hamamın kubbesi ve kubbesinde ışıklar da bulunmaktadır.  Pütürge’de bulunan bu tarihi hamamı görmek isteyenler Pütürge ucuz araç kiralama alternatiflerini değerlendirip hamamı görmeye gelebilirler.

Kubbe Dağı

En yüksek yeri 1900 metre olan Kubbe Dağı mor renkli kayaları bulunan ve bu farklı görüntüsü ile doğal güzelliği olan bir dağdır. Kış aylarında soğuk ve kar yağışından dolayı araç geçişlerinde zorluk yaşanan Kubbe Dağı’nda zincirsiz ve kar lastiği olmayan araçların geçişine izin verilmemektedir. Arazi ve karlı yollara uygun araçlar da kış aylarında Kubbe Dağından rahat geçiş yapabilmektedir. Kubbe Dağından geçmek isteyenler malatya oto kiralama firmalarından arazi taşıtı kiralayabilirler.
pütürge oto kiralama
Pütürge Bal Festivali 

Pütürge’de ağustos ayında düzenlenen Pütürge Bal Festivali’nde Pütürge’de yaygın olan bal tanıtımı yapılmakta ve çeşitli etkinliklerle Pütürge halkı eğlenceli vakit geçirmektedir. Halk oyunları gösterilerinin yapıldığı, stantların açıldığı festivalde halk konserleri de yapılmaktadır. Sadece Pütürge halkı değil Pütürge dışından da ziyaretçiler Pütürge Bal Festivaline gelmektedir. Pütürge rent a car firmalarından araç kiralayıp festivale araç ile çok katılım olmaktadır. Ayrıca festivalde en iyi bal yarışması düzenlenip yörenin en iyi balı seçilmektedir. Festival kapsamında süzme ve petek bal satışı da yapılmakta olup Pütürge kurumsal araç kiralama seçenekleri ile araç kiralayıp festival stantlarından bal alabilirler.