Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Yazıhan Araç Kiralama - Yazıhan Oto Kiralama | Gezgin724

Yazıhan Gezilecek Yerler

Kuzey bölgesi dağlık olan Yazıhan ilçesinin yarısı kadarlık bir bölgesi düz araziden oluşmaktadır. Arazisinin dağlık olmasından ve yaylaları bulunduğundan Yazıhan gezilecek yerler ve mekanlarının geneli yayla ve dağ endekslidir. Yayla ve dağ turizmine müsait olan ilçede yeşil ve tarihi doku harmanlanmıştır. Düz olan alanda ilçe yerleşimi ve tarımı yapılmaktadır. 

Yazıhan Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Malatya iline bağlı 13 ilçeden biridir. İlçe, il merkezine yaklaşık olarak 40 km uzaklıktadır. İlçe, doğusunda Elazığ ve Kuruçay, kuzeyinde Arguvan – Hekimhan, güneyinde Malatya ve Akçadağ ile komşudur. İlçenin kuzeyinde bulunan ve Malatya ilini Karadeniz Bölgesi’ne bağlayan D 850 karayolu, ilçenin kara ulaşımını sağlamaktadır.  Doğu Anadolu Bölgesini Akdeniz ve Karadeniz bölgesine bağlayan demir yolları ilçeden geçmektedir. İl merkezine gelen misafirler belli saatlerde kalkan dolmuşları kullanarak ilçeye ulaşabilir. İlçenin turistik merkezlerini daha rahat ve konforlu şekilde gezmek isteyenlere Yazıhan araç kiralama hizmetlerini değerlendirmelerini tavsiye ederiz. 

Yazıhan Geçim Kaynakları

İlçede kültür arazileri geniştir. Buna tarım alanındaki verim çok düşüktür. Verimin düşük olmasında toprakların verimsiz olması ve sulu tarımın yapılmayışı etkilidir. Arazilerin sulu ve düz olan bölgelerinde tarım yapılmaktadır. Tarımda gübreleme, makineleşme ve ilaçlama geliştirilmiştir. İlçede kaliteli kayısı üretilmektedir. Kayısı bahçelerini gezmek için Malaya Yazıhan araç kiralama firmasından araç kiralanabilir. 
yazıhan araba kiralama
Yazıhan Tarihi Geçmişi

İlçe tarihi boyunca önemli ticaret yolları üzerinde yer almıştır. İpek Yolu ile Bakır Yolu’nu kullanan kervanlar toprakların bulunduğu güzergahı kullanmak zorundaydı. Buzluk Köyü’nde bulunan mağaralar bu tezi doğrulamaktadır. MÖ 2. yy ile MS 14. yy’ a kadar geçen süre içinde Çin’den başlayıp Hekimhan – Sivas’a kadar ilerleyen önemli ticari yol üzerinde yer almıştır. İlçenin 10 km güneyindeki Sultan Murat Han Kervansaray’ı 1593 yılında Sultan Murat Han tarafında inşa ettirilmiştir. Sultan Murat Han Kervansaray’ını görmek için Yazıhan kurumsal araç kiralama hizmetlerinden yararlanmak uygun olacaktır. 

Osmanlı Döneminde inşa ettirilen diğer yapılar arasında yine aynı güzergah üzerindeki Kırkgöz Köprüsü vardır. Kırkgöz Köprüsü, 15 ila 16.yy’da Osmanlı tarafından yaptırılmıştır. Fakat günümüzde Karakaya Baraj Gölü’nün suları altında kalmıştır. Yerleşimin çok eskiye dayandığı topraklar 1936’da mezra konumundadır. Mezra olduğu bu tarihlerde topraklara demiryolu getirilmiştir. Yazıhan araba kiralama şirketleri misafirlerin ilçeden geçen demiryolunu görmelerine imkanlar sunar. 1947’de nahiye olan topraklar 1990’da çıkarılan kanunla ilçe statüsüne geçirilmiştir. 

Yazıhan Ne Yenir?

Topraklarda et ve bulgur ağırlıklı yemekler yapılmaktadır. Yöresel lezzetlerin başında; Bıldik dolması, patatesli içli köfte, kulak çorbası, reyhanlı köfte, yeşil fasülye köfte, yalancı içli köfte, mercimekli içli köfte, şapalak, dereotu salamura, analı kızlı, kağıt kebabı bulunur. İlçe merkezde ve çevresinde yöresel lezzetler yapan restoranlar vardır. Malatya oto kiralama hizmetlerinin sunduğu imkanlar sayesinde bu restoranlara giderek yöresel lezzetler tadılabilir. İlçede yenilmesi ve tadına bakılması gereken en önemli meyve kayısıdır.
yazıhan araç kiralama
Buzluk Mağarası Nerededir? Tarihi Geçmişi

Buzlu Mağarası, ilçe merkezine bağlı olan Buzluhan köyündedir. Merkeze yaklaşık olarak 10 km uzaklıktaki köye ve mağaraya Yazıhan oto kiralama şirketlerinden kiralanan araçla daha kolay ulaşım sağlanır. Mağaranın çevresinde inşa edildiği döneme ait mezarlar, kilise ve çeşitli kalıntılar bulunmaktadır. Mağaranın dış görüntüsü insan yüzünü hatırlatmaktadır. Köy sınırlarındaki 3 kayanın içinde yaklaşık olarak 40 ila 50 oda şeklinde harabeler vardır. Mağaranın ve çevresindeki kalıntıların Tunç devrine ait olduğu tahmin edilmektedir. Aynı zamanda mağara çevresindeki yapılarda Hitit ve Bizans kalıntılarına da rastlanmıştır. Halk arasında Ansur olarak da bilinen mağara ilçede görülmesi gereken turistik alanların başındadır. 

Hasan Badırık (Uzun Hasan)Camii Nerededir? Tarihi Geçmişi

Fethiye Köyünde yer alan Hasan Badırık Camii’ne en kolay ulaşım Yazıhan kiralık araç firmalarının hizmetlerinden yararlanmaktır. Uzun bir mesafede olduğundan özel araç daha konforlu olacaktır. Kanuni Sultan Süleyman’ın son saltanat döneminde,1566 yılında inşa edilmiştir. Malatya Beylerbeyi olan Abdüsselam oğlu Mustafa Paşa tarafından yaptırılan yapı, Osmanlı mimarisinin en gelişmiş dönemine aittir. 

T şeklindeki yapısıyla ilk Osmanlı camileri ile gelişme dönemindeki yapıların geçiş mimarisinin örneğidir. Cami, yalnızca ibadet niyetiyle inşa edilmemiştir. Din ve dünya işlerinin eğitiminin yapıldığı, müzakerelerin yapıldığı bir yer olarak yapılan cami Yazıhan ucuz araç kiralama hizmetleriyle ziyaret edilip keşfedilebilir. Kitabesinde bu özelliği özel olarak ifade edilmiştir. Yapısı da sadece ibadet için inşa edilmediğini göstermektedir. 
yazıhan oto kiralama
Selçik Mağarası Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçe merkezine bağlı Pirinçli Köyünde yer alan Selçik Mağarası, 28 km uzaklıktadır. İlçe merkezindeki Yazıhan rent a car şirketinden alınan hizmetle mağarayı görme fırsatı yakalanır. Çevrede bulunan mağaraların en büyüğüdür. Bölgenin en güzel tabi güzelliklerinin arasında yer alan Selçik Mağarası, henüz turizme kazandırılmamıştır. Zarar görmemesi için üzeri toprakla örtülmüştür. İlçeye gidenler ayrıca, İriağaç Köyü, Hacı Höyük, Ünür Mezrası Kalesi ve Feyhiye Höyük gibi diğer tarihi ve kültürel yerleri de ziyaret edebilir.