Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 28.09 - 10:00
Teslim Tarihi 03.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Midyat Araç Kiralama - Midyat Oto Kiralama | Gezgin7/24

Midyat Araç Kiralama

Görkemli bir tarihten elinde kalanları, koruyarak günümüze kadar ulaştırmayı başaran Midyat; Süryani dilinde vatanım anlamına gelen Matiate kelimesinden ismini almıştır. Kapsamındaki bulunan birbirinden güzel eserleri rahat bir şekilde zaman kısıtlaması olmadan gezebilmek için Gezgin 724 Midyat araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. 

Bu bölgede ilk yerleşim Hristiyanlar tarafından yörede bulunan mağaralar korunarak gerçekleştirilmiştir. 1930 senelerine kadar farklı etkenlere bağlı olarak oldukça eziyet çeken bu bölge; 1930 senesinde sonra tekrar canlanarak kendine gelmiştir. Kapsamında yer alan bütün tarihi alanlar onarılarak yeniden yapılandırılmıştır. 

Midyat Gezilecek Yerler

Tur – Abidin diğer adıyla Turabdin bölgesinde bulunan Midyat ilçesinin tarihi geçmişi milattan önceki dokuzuncu yüzyıla kadar dayanmaktadır. Ele geçirilen Asur tabletlerinde o zamanlar bu bölgenin kaya kenti anlamına gelen Matlate olarak anılmakta olduğu bilgisini vermektedir. Birçok medeniyete ayna olan Midyat ilçesi gezilecek yerler bakımından da zengin bir konsepte sahip olmakta. 

Yolunuz inanç merkezi olarak adından sıklıkla söz ettiren; Mardin iline bağlı olan bu önemli ilçeye düştüğünde Gezgin 724 mardin oto kiralama desteğiyle gezebileceğiniz yerlere şu şekilde örnekler verebiliriz:

 • Cevat Paşa Camii
 • Mor Gabrıel Manastırı
 • Meryem Ana Kilisesi 
 • Midyat Kent Müzesi 
 • İzozoel Kilisesi 
 • Midyat Zaz Köyü
 • Gelüşke Hanı 
 • Turabdin Platosu 
 • Mor Lozor Manastırı
 • Mor yakup Manastırı 
 • Mor Serkis ve Bakos Mnastırı
 • Merkez Ulu Cami 
 • Cevat Paşa Kışlası 
 • Narlı ( Ahla ) Harabeleri

midyat araba kiralama
Cevat Paşa Camii 

Midyat merkezinde bulunan Cevat Paşa Cami; 1915 senesinde Midyat taşı kullanılarak farklı bir mimari proje kullanılarak inşa edilmiştir. Bitkisel motif süslemeleri Cevat Paşa Camisine farklı bir ava katmaktadır. Gezgin 724 Midyat oto kiralama; bu ilçe kapsamında yapacağınız manevi, mistik seyahatiniz sırasında bünyesindeki kiralık araçlarıyla size konforu getirmekte. 

Mor Gabriel Manastırı

Mityat ilçe merkeziyle arasında yirmi ya da yirmi beş dakikalık bir mesafe bulunan Mor Gabriel Manastırı; Süryani cemaati tarafından kullanılmakta. Bin yedi yüze yakın bir tarihi geçmişi bulunan manastır; Midyat ilçesinde bir tepenin üzerinde yer almaktadır. 

397 senesinde Mor Semun ve Mor Smuel tarafından yaptırılan Mor Gabriel Manastırı; abbaları, hareketli terasları, mozaik süsleri, kapı işçiliği, kubbeleri ve çan kulesiyle oldukça mistik ve heyecan uyandıran bir yapıya sahip olmaktadır. 

Dünya genelinde hala dimdik ayakta duran en eski Süryani Ortodoks ibadet yeri olan Mor Gabriel Manastırı; Zerdüşt tapınağı üzerine yapılmış. Deyrulumur Manastırı olarak da anılan Mor Gabriel Manastırı; Gezgin 724 Mardin Midyat araç kiralama yardımıyla en rahat şekilde dolaşabileceğiniz alanlardan biridir. 

Meryem Ana Kilisesi 

Midyat Anıtlı köyü kapsamında yer alan Meryem Ana Kilisesi; Patrik Antuan Semheri tarafından 1860 senesinde yirmi bir sütunun üzerine oturtularak inşa edilen bir mimariye sahip olmaktadır. Günüme kadar bozulmadan ulaşabilen Meryem Ana Kilisesi; mimari özellikleri göz önüne alındığında eşi benzeri olmayan bir mimari projeye sahip olmaktadır. 

Midyat Kent Müzesi 

Midyat merkezde yer alan; Midyat Kent Müzesine yapacağınız ziyaret sırasında antik döneme ait Sümer, Mittani, Akad, Asur, Hitit, Babil, iskit, Roma, Pers, Selçuklu, Arap, Artuklu, Bizans ve Osmanlı gibi pek çok uygarlığa ait oldukça fazla tarihi eserler karşılaşabileceksiniz. Tarihi olduğu kadar kültürel ya da yöresel eserlerinde bulunduğu Midyat Kent Müzesi; yapacağınız kültürel seyahat sırasında Midyat araba kiralama hizmeti alabileceğiniz Gezgın 724; seyahatiniz sırasında yanınızda olacaktır. Keyif alarak gezebileceğiniz bir kapsama sahip olmakta.
midyat oto kiralama
İzozoel Kilisesi 

Midyat ilçesinin tarihi ve turistlik alanları içinde en fazla ilgi çekenlerden biri de; Altıntaş köyünde yer alan İzozoel Kilisesi olmaktadır. Bazı rivayetlere göre altıncı yüzyılda yapıldığı düşünülen kilise bazı rivayetlere de göre sekizinci yüzyılın izlerini taşıyan bir mimariye sahip olmaktadır. İnşaatında mükemmel bir taş işçiliği kullanılan İzozel Kilisesi,  Gezgin 724 Midyat rent a car ile gezeceğiniz yerler arasında en çok etkisinde kalacaklarınızdan biridir. 

Midyat Zaz Köyü

Midyat ilçesinde bulunan Kul dağları kapsamındaki tepelerin üzerine genel adıyla Tur Abidin Köyleri olarak isimlendirilen kırka yakın birbirini görebilen köyle bulunmaktadır. Oldukça mükemmel bir manzarası ve aynı şekilde olağanüstü bir konsepti bulunan bu köyler arasında yer alan Midyat Zaz Köyü; günümüzde İzbırak köyü olarak anılmaktadır. 1960 senesine gelene kadar Süryani köyleri olan Tur Abidın Köyleri; 1960 senesinden sonra Müslümanlar tarafından da kullanılmaya başlanmış.

Gezgin 724; Midyat kiralık araç vasıtasıyla Midyat Zaz köyüne yapacağınız yolculuk sırasında; gerek altıncı gerekse yedinci yüzyıla ait pek çok tarihi kalıntı göreceksiniz. Bu tarihi kalıntılardan en önemlisi ise etrafı surlarla çevrilmiş olan bir kilisedir. 1990 senesinde köy halkı tarafından terk esilen Zaz köyünden geriye Kapadokya’ya benzeyen taş evler kalmıştır. 

Gelüşke Hanı 

Gezgin 724 Midyat ucuz araç kiralama; Gelüşke Hanında, geçmişin derinliklerine doğru tarihe yapacağınız yolculuk sırasında; konforlu bir refakat sağlayacaktır. İşlemeli yapısı, harika mimariyle Mardin ilinin farklı bir dokusunu yansıtan Gelüşke hanı; Musa Samas tarafından 1903 senesinde konaklama ve ticaret merkezi olarak inşa ettirilmiş. 1950 ile 1970 seneleri arasında yerli halkın kullandığı bir köy pazarı olan Gelüşke hanı; 1980 senesinden sonra ise sahip yıllardır sahip olduğu canlılığı kaybetmiştir. 1980 senesinden sonra mezbaa ve ahır olarak kullanılan han; restore edilerek günümüzde yöresel yemeklerin bulunduğu pek çok restoranı, kafeleri, şadırvan bahçeleri, dinlenme odaları olan bir merkez haline getirilmiştir. 

Midyat ilçesine yapacağınız kültürel seyahat sırasında mola verip karnınızı doyurmak için Gelüşke hanını ziyaret etmenizi öneririz. 
midyat araç kiralama
Turabdin Platosu

Yukarı mezaportamya bölgesinde yer alan inişli çıkışlı bir kavisse sahip olan Turabdin platosu; yöre halkı tarafından Tanrı Hizmetkârları Dağı olarak da adlandırılmaktadır. Dördüncü yüzyıldan sonra seksen civarından manastırın bu bölgede yer alması; Tanrı Hizmetkârları Dağı olarak anılması konusunda büyük roller oynamıştır. Midyat gezilecek yerler arasında sizi oldukça etkileyecek bir ziyaret yapacağınız Turabdin Platosu; Mardin il merkezinden yarım saat uzaklıkta yer almakta.