Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 25.09 - 10:00
Teslim Tarihi 30.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Bozyazı Araç Kiralama - Bozyazı Rent A Car | Gezgin 7/24

Bozyazı Coğrafi Konumu

Akdeniz’in kıyısında ve Torosların eteğinde kurulu olan Bozyazı ilçesisinin batısında Anamur, kuzeyinde Gülnar ve Ermenek, doğusunda Aydıncık ilçeleri yer almaktadır. İlçenin güneyi Akdeniz sahil şeridi ile çevrili olup ilçe merkezi Mersin’e 210 km mesafededir. Anamur ile mesafesi ise 14 km’dir. İlçede Akdeniz iklimi hakim olup yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir. İlçe merkezinden geçen Sini Çayı, Aksaz Çayı ve Gökçe Deresi ilçeye ayrı bir ahenk katmaktadır. Ormanların geniş yer bulduğu ilçede ormanlık alan ilçenin toplam yüzölçümünün yaklaşık %75’idir. İlçede üdzlük alanlar sınırlı olup dağların arasında uzanan ovalar başlıca düzlüklerdir. Tol Dağı, Azıtepe, Sumak Dağı, Kaç Dağı, Elmazkuzu Dağı ilçenin zirve noktalarıdır. İlçenin tarihte M.Ö V ve IV. yüzyıllarda Sisam Adası’nın sakinlerince Paşa Beleni Tepesi üzerinde kurulduğu ve kurucusu olan Sisamlı Nagis’ten ötürü Nagidos olarak isimlendirildiği bilinmektedir. Bozyazı Akdeniz’de adeta keşfedilmemiş bir cennet niteliğindedir. Bu saklı cennete yolunuzun düşmesi durumunda kesinlikle pişmanlık duymayacağınız ve ilçenin tarihi ve doğal güzelliklerinden kendinizi alamayacağınız şimdiden bilginiz dahilinde olsun. Araç ve ulaşım konusunda sorun yaşamayacağınızı da bilmelisiniz. Zira ilçede Bozyazı araç kiralama firmaları gezginler için ulaşım konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır.

Bozyazı Ekonomisi ve Geçim Kaynakları 

İlçenin temel geçim kaynakları tarım faaliyetleridir. Bozyazı ve Aksaz ovaları ilçede tarıma elverişli düzlüklerdir. Yer fıstığı, narenciye ürünleri, turfanda sebze üretimi ve seracılık ilçede başlıca tarımsal faaliyetlerdir.  Anamur ile birlikte muz seracılığının en gelişmiş olduğu bölgeler arasındadır. İlçede yetiştirilen ürünler katma değeri yüksek olduğundan ilçe ekonomisine ciddi getiri sağlamaktadır. Sahil şeridinde yer alması açısında turizm gelirleri de göz ardı edilemeyecek durumdadır fakat ilçe bu noktada potansiyelinin çok daha alında bir performans sergilemektedir. İlçede yer alan Bozyazı araç kiralama firmaları ekonomik döngüye katkı sağlamakta ve ilçeye gelen ziyaretçilerin sorunsuz ulaşım sağlamaları adına verimli bir faaliyet yürütmektedir. Bozyazı kurumsal araç kiralama imkanı da bu firmalar aracılığıyla mümkün olup, firmalar bu avantajla araç kiralama harcamalarını gider olarak gösterebilmektedir.

bozyazı-araba-kiralama.png

Bozyazı Tarihi Dokusu ve Geçmişi

İlçenin kuruluşunun çok eskilere dayanması ilçede zengin bir tarihi doku oluşumuna imkan tanımıştır. M.Ö. V yüzyıla dayanan tarihi geçmiş içerisinde Mısır, Bizans ve Selçuklu dönemlerine ait eserlere rastlanmakla olup ilçede Hititliler, Asurlar, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Abbasiler, Karamanlılar ve Osmanlı Devleti de hüküm sürmüştür. Karamanoğlu Beyliği’nin Osmanlı himayesine girmesi ile birlikte Osmanlı olan Bozyazı o tarihten günümüze Türk egemenliği altındadır. 

 1987 yılına kadar Anamur’a bağlı bir belde olan Bozyazı o tarihte ilçe olarak tescil edilmiştir.

İlçede antik çağlardan kalan yapı kalıntıları ve sur kalıntıları halen ayaktadır. Geçen zaman içerisinde tahrip edilmiş olsa da bu kalıntılar ilçede tarihi birer nişan olma özelliği göstermektedir. Tagiduda Adası bu kalıntılar arasında önemli bir yere sahiptir. Tepenin batısında bulunan düzlükte tarihi döneme ait şehir mezarlığı yer almakta olup pişmiş toprak eserler ve lahit buluntuları önemli tarihi bulgulardır.

bozyazı-araç-kiralama.png

İlçenin kurucusu olarak bilinen Nagis’le birlikte Nagidos olarak anılan bölgede Pers egemenliğine ait sikkelere rastlanmaktadır. Hellenistik Çağ’da Mısır etkisi altında kalan bölge korsan saldırılarına hedef olması açısından da önem taşımaktadır. İlçenin bu zengin tarihi dokusu ve tarihi eserleri Bozyazı gezilecek yerler arasında büyük ilgi görmektedir. Bu tarih yerleri gezmek için araç ulaşımına ihtiyaç duymanız durumunda Bozyazı araba kiralama seçenekleri uygun fiyatları ile sizlere büyük kolaylık sağlayacaktır.

Maraş Tepesi, Kilise Burnu ve Softa Kalesi ilçenin diğer tarihi zenginliklerdir.

Bozyazı Turizmi ve Gezilecek Yerler

Akdeniz kıyısında yerleşik bulunan ilçe yaz turizmi açısından henüz keşfedilmemiş bir cennettir. İlçe deniz turizmi için oldukça cazip bir seçenek olup özellikle son yıllarda artan tesis sayıları ve turizm yatırımları ile önümüzdeki yıllarda önemli bir turizm merkezi haline gelecektir. Halen doğallığını ve sakinliğini koruyan ilçe sahillerinde tatil keyfi ayrı bir keyif olacaktır. Sizler de bu ayrıcalıklı tatil keyfini yaşamak ve kalabalıktan uzak sakin bir tatil geçirmek isterseniz Akdeniz sıcak sularında Bozyazı sahillerini tercih edebilirsiniz. İlçede ihtiyaç duymanız halinde Bozyazı rent a car alternatifleri mevcuttur ve ulaşım sorunu yaşamamanız adına kiralık araçlar doğru bir tercih olacaktır.

bozyazı-oto-kiralama.png

İlçede Kültürel Renkler ve Çeşitlilik

İlçede gelir düzeyi her geçen gün artmakta ve artan bu refahla birlikte sosyal kalkınmışlık seviyesi artış göstermektedir. Ulaşım imkanlarının artması da sosyal gelişmişlikte önemli bir etkendir. İnşaat sektöründe yaşanan gelişmelerle birlikte eski toprak yapılar yerlerini modern binalara bırakmış ve modern konutlar inşa edilmiştir. Tatil siteleri şeklinde yerleşimlere çok fazla rastlanan ilçede Bozyazı oto kiralama seçenekleri tatilciler için önemli bir hizmet haline gelmiştir. Tatilciler Bozyazı ucuz araç kiralama imkanlarından gayet memnun olduklarından ulaşımda kiralık araçlar önemli bir yer tutmaktadır. mersin oto kiralama sayısı bu sayede her geçen gün artmaktadır. Yayla turizmi açısından da önemli bir yere sahip olan Bozyazı ilçesi ziyaretçilerini Torosların zirveleriyle buluşturmaktadır.