Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Çamlıyayla Araç Kiralama - Çamlıyayla Rent A Car | Gezgin 7/24

Çamlıyayla Coğrafi Konumu 

Çamlıyayla Mersin’in iç kesimlerinde yer alan ve doğal güzellikleriyle öne küçük bir ilçesidir. İlçe nüfusu 5-6 bin dolaylarında olsa da bu sayı yaz aylarında inanılmaz bir artış göstermektedir ve 70-80 bin gibi nüfusa ulaşmaktadır. Çamlıyayla gezilecek yerler açısından zengin olduğundan bu yaşanan bu yoğunluk gayet normaldir.

İlçe denizden 1430 mt yükseklikte olup Külpet Dağı’nın eteklerinde kuruludur. İlçenin güney ve doğusunda Tarsus, batısında Mersin, kuzeyinde ise Konya ve Niğde yer almaktadır. Halk arasında Narmun olarak bilinen ilçenin doğal güzellikleri ve coğrafi yapısı ilçe yaşantısında kendini göstermektedir. Bolkar Dağları yörük yaşantısı açısından dikkat çekmektedir. İlçe yayla yaşantısı ile Akdeniz sıcağından kaçmak isteyen Mersin ve Tarsus halkının ilk adreslerindendir. Yaz aylarında bu yoğunluk ilçede büyük bir popülasyon yaşanmasına sebep olmaktadır.

İlçede doğal yapı büyük oranda dağlık ve ormanlıktır. Yalamık Çayı ve Cehennem Dereleri ilçenin başlıca akarsularıdır.

İlçenin doğal güzellikleri arasında dağlar, saklı kanyonlar, mağaralar, fosil alanları, nehirler, göller, ormanlar yer almaktadır. Yaban hayatı açısından da zengin olan ilçenin tam bir doğa cenneti olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu saklı cenneti keşfetmek isteyenler için Mersin ve Tarsus üzerinden ulaşım mümkündür. İlçe içerisinde ise Çamlıyayla araç kiralama firmaları ulaşım açısından önemli bir imkan sunmaktadır. 

çamlıyayla-araba-kiralama.png

Çamlıyayla Ekonomik Yapısı ve Geçim Kaynakları

İlçenin ekonomisi öncelikle tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Meyve ve sebze üretimi yanında ormancılık faaliyetleri açısından da yoğunluk yaşanmaktadır. Bağcılık da önemli bir tarımsal faaliyet olarak öne çıkmaktadır. İlçede arıcılık da gelişmiş bir uğraştır. El sanatları içerisinde iğne oyası önemli bir yer tutmaktadır. Ev hanımları iğne oyacılığı ile hem birbirinden güzel eserler ortaya koymakta hem de aile ekonomilerine katkı sunmaktadır. İlçenin pekmez bandırması, domatesi, üzümü, narı, hurması, karsambacı ve doğal çayları ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir. Doğal yaşantı tutkunlarının muhakkak görmesi gereken yer arasında bulunan Çamlıyayla’ya gelecek olanlar için Çamlıyayla araç kiralama firmaları özel avantajlar sunmaktadır. İlçede katma değeri oldukça yüksek olan safran bitkisi de yetiştirilmeye başlanmış ve yetiştiricileri yüzü gülmüştür. Safran adeta tarımsal üretimde altın kıymetinde bir ürün olması dolayısı ile ve her iklim ve bölgede yetişmemesi sebebiyle zaman içerisinde ilçeye büyük bir katkı sağlayacaktır. Safran üretimi yapmak isteyenler için Çamlıyayla ideal bir adres olacaktır.  Yayla turizmi de ilçede önemli bir ekonomik gelir kapısıdır. İlçe halkı bu noktada sahip olduğu doğal güzellikleri ve yaylaları turizme katmayı bilmiştir. Özellikle ulaşım açısından Çamlıyayla araba kiralama firmaları ziyaretçilere sunduğu ulaşım avantajıyla büyük ilgi görmektedir.

çamlıyayla-araç-kiralama.png

Çamlıyayla Tarihi Dokusu ve Geçmişi

İlçenin tarihi geçmişine ışık tutan Namrun Kalesi ve Sinap Kalesi önemli tarihi yapılardır. İlçenin neredeyse zirvesinde yer alan Namrun Kalesi yüzyıllar boyunca birçok kuşatmaya şahitlik etmiştir. Tarih boyunca birçok uygarlığın egemen olduğu bölgede kale Selçuklular zamanında Klikya Ermeni Krallığının egemenliği altında yer almıştır. Bu dönemde Namrun Sinyörü olarak bilinen Oşin öne çıkan şahsiyetlerdendir. Oşin yönetimindeki Namrun sonrasında Selçuklu hakimiyetine geçmiştir. 1845 yılında Osmanlı-Memluk savaşları döneminde Ali Paşa kaleyi fethetmiştir. Cumhuriyet Dönemi ile Tarsus’a bağlı bir belde olan Çamlıyayla 1991 yılında ilçe olarak tescil edilmiştir. Çamlıyayla Namrun Kalesi ile Gökyüzüne doğru yol alabilir ve zirveden yeşilin tonlarına seyre dalabilirsiniz. İlçede bulunan Çamlıyayla oto kiralama firmaları ulaşım açısından ihtiyaç duymanız durumunda büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Çamlıyayla ucuz araç kiralama seçenekleri özellikle uygun maliyetleri ile büyük ilgi görmektedir.

Çamlıyayla Yayla Turizmi ve Doğa Cenneti

İlçe Torosların zirvesinde kurulu olduğundan yayla turizmi açısından oldukça popülerdir. Çevre il ve ilçelerle birlikte ülkenin birçok noktasından özellikle sıcak yaz aylarında adeta bir kaçış noktasıdır. Serin ve bol oksijenli hava, uçsuz ormanlar, yeşilin her tonuna rastlanabilecek yaylalar ziyaretçileri adeta mest etmektedir. 

Papazın Bahçesi, kanyonlar, mağaralar, nehir ve göller gezginleri ilçeye hayran bırakmaktadır. Su sporları, dağcılık ve diğer doğa sporları açısından ihtiyaç duyulan tüm doğal yapıların yer aldığı ilçede rafting ve trekking ziyaretçilerin en çok tercih ettiği sporlardır. 

İlçe kültür turizmi açısından yörük hayatına ilgi duyanların muhakkak suretle görmesi gereken bir mekandır. Yörük yaşantısına tanıklık etmek isteyenler Çamlıyayla rent a car firmalarından araç kiralayarak yörük diyarlarına diledikleri an ulaşabileceklerdir. 

çamlıyayla-oto-kiralama.png

Çamlıyayla Mutfağı ve Eşsiz Lezzetler

İlçenin öne çıkan başlıca lezzetleri karın munbar dolması ve Namrun tavasıdır. İlçede eya dolması ve pilavı, içli köfte ve karakuş tatlısı da damaklara hitap eden eşsiz birer lezzettir. Yüzük çorbası, mantı, tarhana, pekmez ve pekmez bandırması da öne çıkan lezzetler arasındadır. Bu nefis lezzetleri tatmak için Çamlıyayla’ya ayak basmak gerekmektedir. Çamlıyayla’ya adım attıktan sonra Çamlıyayla araba kiralama firmaları ayağınızı yerden kesecek fiyatlarla yüzünüzü güldürecektir. mersin oto kiralama imkanları ise vergi mükellefi olan müşteriler için özel avantajlar sunacaktır. Ulaşım ve kiralama giderlerini masraf olarak gösterebilecek olan vergi mükellefi olan müşteriler böylelikle bu doğal cennetini daha ekonomik gezme fırsatı yakalayacaklardır.