Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Gülnar Araç Kiralama - Gülnar Rent A Car | Gezgin 7/24

Gülnar Gezilecek Yerler

İlçe tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Birçok medeniyetlerin burada yaşadıkları gözlemlenmiştir.  İlk yerleşim yeri Meydan Kalesi’dir. Kalenin M.Ö 7. Yüzyılda Hititler tarafından garnizon olarak kullanıldığı görülmektedir. Roma ve Bizanslıların da burada bir dönem yaşadıklarına dair izlere rastlanmaktadır. İlçenin adı Farsçadan olan‘’Narçiçeği’’ anlamına gelmektedir.

Gülnar geniş ormanlık alanları ile mükemmel bir doğa manzarasına sahiptir. Ayrıca ilçeden geçen Erikli Çayı’da buraya farklı bir doğal güzellik sağlamaktadır. Nüfusu az olsa da ilçede tarihi nitelikte olan kaleler ve türbeler ile doğal güzelliklere sahip şelaleler ve mesire alanları oldukça fazladır. Hal böyle olunca Gülnar gezilecek yerler bakımından birçok zenginliğe sahip bir yerdir. 

İlçeye ulaşım oldukça kolaydır. Mersin il merkezine ulaştıktan sonra Gülnar’a karayolu ile gelebilirsiniz. Mersin’e birçok illerden otobüsler gelmektedir. Ayrıca demiryolu ulaşımı da mevcuttur. Deniz yolu ile de Mersin Taşucu Limanına gelerek buradan ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Taşucu Limanından Kıbrıs-Girne seferleri de yapılmaktadır. En yakın havaalanı Adana’da bulunan Şakirpaşa Havaalanıdır. Havaalanı mersin’e 69 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Hangi ulaşım aracını seçerseniz seçin, özel arabanız dışında Mersin’e kolaylıkla gelebilirsiniz. Kendi arabanız ile gelmeyi yorucu olması bakımından tercih etmeyebilirsiniz. Ya da özel bir aracınız olmayabilir. Bunlar sizin gezi planınızı aksatmanıza neden olacak bir sebep değildir. Çünkü Gülnar araç kiralama hizmetleri ile daima yanınızda olacaktır. Gülnar rent a car şirketlerinde istediğiniz modelde ve yaşta bakımları yapılmış araçları sizlere sunmaktadır.

gülnar-araç-kiralama.png

Gülnar Nerdedir? Nerenin İlçesidir?

Gülnar, Akdeniz Bölgesi’ndeki Mersin ilimizin küçük ama şirin bir ilçesidir. Yaklaşık nüfusu 26.000dir.  İlçenin komşuları doğuda Mersin ilçesi Silifke, batıda Anamur ve Aydıncık kuzeyde Mut, güneyde Akdeniz’dir. İlçe Akdeniz sahil şeridi ile komşudur. İl merkezine uzaklığı ise 150 km’dir. İlçe Toros Dağları’nın yükseklerinde kurulmuş Taşeli Platosu’nda yer almaktadır.

Antik çağlarda Kilikya adı verilmiştir. Dağlık ve engebeli olduğundan dolayı daha sonra Taşlık Kilikya diye isimlendirilmiştir. Bu yöre Pers, Helen, Roma, Bizans gibi devletlerin yönetimine girmiştir.

Bu yöre 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı toprağına dahil edilmiştir. Suntan 2. Beyazıt buraya birçok kavim yerleştirmiş ve böylelikle aşiretler yerleşik hayata geçmişlerdir. İlçe şimdiki konumuna 1933 yılında ulaşmıştır.

Gülnar oto kiralama imkanlarından faydalanırsanız burada görülmesi gereken çok fazla yerin olduğunu fark edebiliriz. Bireysel, ailece ya da iş arkadaşlarınızla bir grup olarak bu tarihi yerleri gezebilirsiniz. mersin oto kiralama hizmetleri ile iş arkadaşlarınızla gezi planlar ve gerçekleştirebilirsiniz. İş yeri adınıza fatura kestirip bunu muhasebeye beyan edebilirsiniz.  Şimdi gezilecek yerlere bir göz atalım:

gülnar-oto-kiralama.png

 

Meydancık Kalesi Nerededir?

İlçeye 11 kilometre uzaklıkta olan kale Emir hacı köyünde bulunmaktadır. Kalenin içindeki şehrin milattan önceki yıllarda Karialılar, Persler ve Mısır Krallıkları tarafından kullanıldığı görülmektedir. Bölgede Hitit kalıntılarına da rastlanmaktadır. Burayı ziyaret ettiğinizde mükemmel bir giriş kapısı ve Pers kabartmaları ayrıca tarihsel bir mezara rastlayacaksınız. Yapılan arkeolojik kazılarda çıkarılan gümüş sikkeler Silifke Müzesinde sergilenmek üzere götürülmüştür.

Zeyne Türbesi Nerededir?

Gülnar-Mut karayolu üzerinde bulunan türbe Sütlüce kasabasındadır. Türbe: Şeyh Ali Semerkandi’ye aittir. Anlatılan bir efsaneye göre:  Ali Semerkandi çobanlık yapmaktadır. Bir gün hayvanları susuzluktan yanmış vaziyette iken, yoldan geçen birinin sert sözleriyle karşılaşır. Buna çok üzülür. Elindeki sopasını kayaların ortasına vurur ve buradan su fışkırır. Hayvanlarını sular. Kayaların arasından su çıkan yer şu anda da mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Türbe geniş bir bahçe içerisindedir. Bahçede başka mezarlar da bulunmaktadır. Dua ve ziyaret amaçlı birçok kişi bu türbeyi ziyaret etmek için gelmektedirler.

Şeyh Ömer Türbesi Nerededir?

Türbe ilçe merkezine bağlı, Şeyh Ömer köyünde bulunmaktadır. Burada Kur-an tefsiri yazarı yatmaktadır. Türbe kesme taşlardan yapılmış olup sekizgen şeklindedir. Onarımı yapılmıştır fakat kubbe kısmı betonla tamir edilmiştir. Tarihsel boyutu bozulduğu için ilk yapıldığı zaman nasıldı bilinmemektedir.

Yukarıdaki türbelere gitmek, dua etmek ve manevi duygularımız ile baş başa kalmak için Mersin’e yolunuz düşerse Gülnar ilçesine de uğramanızda fayda vardır. Kiraladığınız bir araçla buraları rahatlıkla gezebilirsiniz. Mersin Gülnar araç kiralama firmaları içerisinde size ekonomik araç da temin edebilir. Ekonomik demek eski model ya da bakımsız anlamına gelmez. Gülnar ucuz araç kiralama hem modern hem de bakımı yapılmış araçları sizlere sunmaktadır.

Saklı Cennet Nerededir?

Zeyne Mahallesi’nde yer alan mükemmel doğa güzelliklerine sahip sakin bir yerdir. Buradaki kanyondan Toros Dağları’ndan gelip Göksu Irmağı’na dökülen bir çay akar. Çayın dökülüşü şelaleyi andırır. Yöre halkının piknik ve mesire yeri olarak tercih ettiği bu güzel yerde çayınızı içip, şelaleden akan suyun sesini dinleyebilirsiniz.

gülnar-rent-a-car.png

Gülnar’da Başka Neler Yapabilirsiniz?

İlçenin denize uzaklığı 25 km’dir. Ne kadar Toros Dağlarına virajlı bir şekilde çıkılıyor olsa da çok güzel bir manzaraya sahiptir. Deniz manzarası seyredip heyecan içeren bazı aktivitelerde bulunabilirsiniz. Yamaç paraşütü, sörf ve dalış bunların arasında gelmektedir.

Bölgede Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Buraya her mevsimde gelme durumunuz olduğu gibi yaz aylarında daha çok tercih edilen bir tatil bölgesidir. Ülkemizin en iyi üzüm ve nohudun bu yörede yetiştirildiğini de söylemekte büyük fayda vardır. Yöresel yemeklerden tantuni ve arapaşı yemeğini de tatmayı unutmayın.

Bütün bu güzellikler ve lezzetler Gülnar araba kiralama olanakları ile keşfedilebilir. İçiniz rahat etsin, çünkü Gülnar kiralık araç konusu üzerinde titizlikle durmaktadır.