Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Tarsus Araç Kiralama - Tarsus Rent A Car | Gezgin 7/24

Tarsus Gezilecek Yerler

Tarsus, Mersin ilinin en büyük ilçesidir. Yaklaşık 350 bin nüfusa sahiptir. Konya, Adana, Niğde, Mersin illerine komşudur ve Akdeniz kıyısındadır. Tipik Akdeniz İklimine sahip ilçede yazlar sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır. Tarsus, Mersin ilinin en geniş ve en verimli arazilerine sahiptir. Her türlü tarım ürünün yetiştiği ovaları oldukça bereketlidir. Ayrıca bu ürünlerin işlendiği sanayi kolları gelişmiştir. Bunun yanı sıra tarım araçları ve yedek parçaları üretimi de yapılmaktadır. Gelişmiş sanayisi, yüksek verimde tarım üretimi, tarihi zenginlikleri Tarsus’u bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Tarsus gezilecek yerler bakımından da oldukça zengindir ve eşsiz bir tarihe sahiptir. Tarsus rent a car servisleri ile size kolay seyahat olanağı sunar.

Dinlerin beşiği diye adlandırabileceğimiz Tarsus birçok dini abideyi barındırır. Tarsus’ta ilk yerleşimlerin Neolitik Dönemde başladığı bilinmektedir. O zamandan bu zamana birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, antik dönemin merkezlerinden biri olmuş, medeniyetlerin kavşağı niteliğindedir. Bu eşsiz yöreyi Tarsus araç kiralama kolaylıklarından yararlanarak keyfini çıkara çıkara gezebilirsiniz.

Bereketli toprakları ile beyaz altın denilen pamuktan tutun, kışın portakal, limon, mandalina ve kışlık sebzeler, ilkbahar ve sonbaharda turfanda sebze ve meyveler, yazın üzüm, kiraz gibi meyveler, susam ve soya gibi yağlı tohumlar yetiştirilmektedir. Tarım araçları üretimine dayalı sanayi kolu da oldukça gelişmiş olan ilçeye işiniz için geldiyseniz mersin araç kiralama olanaklarından faydalanabilirsiniz.  

Efsanelerle Tarihte Tarsus

Gözkule’de yapılan arkeolojik araştırmalar Tarsus’un tarihinin MÖ yedi bin yılına kadar gittiğini göstermektedir. Tarsus’un büyük tufandan sonra Nuh peygamberin torunu Tarasis tarafından kurulduğu, Tevrat’a göre Efsun, İncil’e göre Arsus, İslam kaynaklarına göre Âdem Aleyhisselamın oğlu Hz. Şit Peygamber tarafından kurulduğu söylenmektedir. Kilikya, Hitit, Asur, Makedon, Roma, Pers, Pamir, Bizans, Arap ve İran medeniyetleri bu bölgede hüküm sürmüşlerdir. 1375’den sonra Ramazanoğulları ve Dulkadiroğulları Beyliklerinin hâkimiyetinde iken 1517’de Osmanlı topraklarına katılmıştır. Tarihi geçmişi oldukça zengin dinlere ve medeniyetlere merkezlik etmiş, efsanelerle dolu bu bölge Tarsus araç kiralama avantajları ile size tarihte bir yolculuk sunmaktadır.

tarsus-araba-kiralama.png

Ashab-ı Kehf Mağarası

Hıristiyanlar ve Müslümanlar için kutsal sayılan Ashab-ı Kehf Mağarası, Yedi Uyurlar efsanesi ile yerli ve yabancı turistlerin çokça ilgi gösterdikleri bir yerdir. Roma İmparatorluğu döneminde dinsel baskılardan kaçarak, tek tanrılı inanışa uygun ibadet eden yedi genç adamın bu mağaraya gizlendiği rivayet edilir. 309 yıl boyunca bu mağarada uyumuşlardır. İlçe merkezine 12km uzaklıkta olan mağaraya Tarsus araba kiralama olanakları ile rahtça ulaşabilirsiniz.

Nusrat Mayın Gemisi

Çanakkale Savaşlarının kaderini değiştiren Nusrat Mayın Gemisi, dünyanın en ünlü mayın gemisidir. 1990 yılında Mersin limanında batan gemi, 1999 yılında gönüllülerce su yüzüne çıkartılarak aslına uygun olarak tamir edilmiş ve günümüzde Tarsus Çanakkale Meydanında sergilenmektedir. 

 

Eski Hamam- Şahmeran Hamamı

Romalılardan kalma bir hamamın temelleri üzerine Ramazanoğulları zamanında yapıldığı bilinir. Günümüzde de kullanılan hamam, Efsanevi yılanlar şahı Şahmeran’ın kesildiği hamam olarak rivayet edilir. Bu sebeple Şahmeran Hamamı olarak anılır.

tarsus-araç-kiralama.png

Aziz Paul Kuyusu

Hıristiyanlarca çok önemli bir şahıs olan Aziz Paul’un Tarsus’ta doğduğuna bilinir. Aziz Paul’un evi olduğu düşünülen yerde bir kuyu bulunmaktadır. Burada yapılan arkeolojik araştırmalarda duvar kalıntılarına rastlanmıştır. Bu da tezi güçlendirir. Kuyunun suyunun şifalı olduğu inancı hâkimdir. Hristiyanlarca önemli bir ziyaret merkezidir. 

Aziz Paul Kilisesi, Hristiyanlığın en eski kiliselerinden biri olma ve Azizin adına inşa edilen tek kilise olma özelliğine sahiptir. Tarsus oto kiralama firmalarından uygun bir araç kiralayarak bu tarihi mekânları konforlu bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Hz. Danyel Peygamber Kabri

MÖ. 4.-5. Yüz yıllara arasında yaşamış olan Hz. Danyel peygamber Babil Kralı Nebukadnesar zamanında doğmuş ve ailesi tarafından korunmak amacı ile bir mağaraya bırakılmıştır. Yaşanan bir kıtlık döneminde Tarsus’a davet edilir, bolluk ve bereketi beraberinde getirir. Makam-ı Şerif Caminin olduğu yere gömülür. Hz. Ömer, Tarsus’a geldiğinde buranın Hz. Danyel’e ait olduğunu anlar ve Yahudilerden saklamak amacı ile daha derine gömdürerek mezarın üzerinden Bergan Irmağının bir kolunu geçirtir. 

Ulu Cami Veya Cami-i Nur

Aziz Piyer Kilisesi kalıntıları üzerine yapılan Ulu Camii, Türk- İslam sanatının tüm inceliklerini taşır. Hz. Şit Peygamber ve Lokman Hekim’in makamı şerifleri buradadır. Aynı zamanda Abbasi Halifesi Me’mun ve Kadiri Tarikatı şeyhi Şeyh Muhammed Hasan’ın kabirleri de buradadır.

tarsus-oto-kiralama.png

Zamana Meydan Okuyan Antik Yol

Antik Yol, 2100 yıl önce yapılmıştır ve günümüzde aynı ihtişamı ile tarihe tanıklık etmeye devam etmektedir. Balıksırtı şeklinde örülmüş volkanik taşlar ve kireç taşından yapılmış yol, şehir içi ulaşımı için kullanılmaktaydı. Yolda tekerlek izleri hala mevcuttur. Yolun en önemli özelliği yağmur drenaj sistemine sahip olmasıdır.

Kleopatra Kapısı (Batı Kapısı)

Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edilen surların üç kapısından biri olan Kleopatra kapısı, Batı Kapısı olarak da bilinir. Kleopatranın şehre buradan girdiği rivayet edilir. Evliya Çelebi seyahatnamesinde buradan İskele Kapısı olarak bahseder.

 

Tarihi Kırkkaşık Bedesteni 

1579 yılında Ulu cami ile birlikte, Ramazanoğulları Beyliğinden İbrahim Bey tarafından yaptırılmıştır. Zamanında aşevi ve medrese olarak kullanılmıştır. Beyaz Çarşı olarak da anılan bedesten yüzyıllar boyunca farklı kültürlere hizmet etmiş ve günümüzde turistlerin sıkça uğradığı bir ticaret merkezi olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Eşsiz kültürel mirasa sahip Tarsus ucuz araç kiralama imkânlarından faydalanarak dolu dolu bir tatil yaşayacağınız bir yer. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak Mersin Tarsus kiralık araç hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.