Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 25.09 - 10:00
Teslim Tarihi 30.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Yenişehir Araç Kiralama - Yenişehir Rent A Car | Gezgin 7/24

Yenişehir

Mersin"in yüz ölçümü en küçük ilçesi Yenişehir"dir. Mersin"e 15 kilometre uzaklıkta bulunan Yenişehir"in, batısında Mezitli doğusunda Akdeniz kuzeydoğusunda Toroslar bulunur. Bu özelliği ile Yenişehir gezilecek yerler açısından oldukça geniş bir alana sahiptir. Burada Akdeniz ikliminin yazları kurak ve sıcak kışları ılık ve yağışlı etkisi hüküm sürer. 

Yenişehir Mimari Yapısı

İlçede, tarihi eserler arasından açısından zengin bir kaynak vardır. Yenişehir araç kiralama firmasının donanımlı araç seçenekleri ile Cumhuriyet döneminden sonra yapılan en büyük 2. camii olan Muğdat Camisi ziyaret edilebilir. İçerisinde konferans salonu, sağlık ocağı, aşevi ve misafirhanesi ile bu camii büyük bir külliye olarak da adlandırılır. 6 minareye sahip olan cami üç şerefeli olarak yapılmıştır. Görkemli ve heybetli bir görünüme sahip olan caminin altında alışveriş merkezi bulunur. Bu özelliği ile Muğdat Camii, İstanbul Sultan Ahmet Camii gibi 6 minaresi ile dikkat çekici bir tarzda yapılmıştır. 

Başnalar Kalesi 3 tarafında vadi manzarası olan bir yerdir. Diğer Mersin tarihi eserlerinde olduğu gibi geometrik şekiller burada da kullanılmıştır. Bütün olarak yapılan kalenin duvarları yedigen bir yapı tarzına sahiptir. 3 Kuleli yapı Orta çağ zamanında yapılmıştır. Yenişehir kiralık araç hizmeti buraları gezmek için size yardımcı olacaktır. Kalenin bulunduğu dağın eteklerinde kaya mezarları da vardır.

yenişehir-araba-kiralama.png

Yenişehir Yemek Kültürü ve Meşhur Lezzetleri

Yemek kültürü ile de Mersin"in özelliklerini taşıyan Yenişehir"de tantuni, cezerye, dolma, sarma, içli köfte, arabaşı çorbası, kulak çorbası, maş çorbası humus, mercimekli kabak ve falafel gibi ortak lezzetler vardır. Arap mutfağının izlerini taşıyan mersin araç kiralama sayesinde geniş bir mutfak kültürüne sahip olan ilçeyi dolaşabilirsiniz. Et ve çorba ağırlıklı menülerine envai çeşit salatalar da eşlik eder. Deniz ürünlerinin bol olduğu Yenişehir"de balığının her çeşidini bulmak mümkündür. 

Meşhur tahinli balık fener balığı filetosunun, nane, limon, zeytinyağı, sarımsak ve soğan ile harmanlanması ile yapılır. İlçede bulunan Yenişehir araba kiralama ile dillere destan meşhur otu çöven, pudra şekeri, yağ, yumurta, irmik, un ve Antep fıstığı ile karıştırılarak meşhur kerebiç tatlısını yerinde yiyebilirsiniz. Domates ve biber salçasının yapıldığı yörede salçalı yemekler oldukça fazla yer alır. Kebabın en lezzetlisini de bulacağınız Yenişehir, her damağa hitap eden lezzetlerin harmanıdır. Yörenin lezzetli narlarıyla yapılan nar ekşisi de ilçenin kendine has lezzetidir. Ayrıca analıkızlı yörenin en bilinen yemekleri arasında ilk sırayı alır.

Yenişehir Festivaller ve Pazar Yerleri

Yenişehir"de halk arasında sosyete pazarı olarak bilinen yerde haftanın iki günü kadınlar kendi el emeği ürünlerini satarlar. Tarım kooperatiflerinin yaygınlaştırılması amaçlanan Yenişehir"de bunun için çeşitli projeler hayata geçirilir. Küçük bir ilçe olan Yenişehir, bu sebeple kendi ürettiği ürünlerle geçimini sağlıyor. Belediyenin bahçesinde narenciye üretimi yapılan Yenişehir"de sokak festivalleri de yapılıyor. Ayrıca Cumhuriyet kupası tenis turnuvasına da ev sahipliği yapan ilçe, bu yönüyle kültürel açıdan zengin bir duruş sergiliyor. 

yenişehir-oto-kiralama.png

Yenişehir triatlonu ilk şampiyonlarını ilçeden çıkararak, bu alanda var olduklarını kanıtlamıştır. Yazlık sinema gibi halka açık aktiviteler düzenleyen ilçe, halkla içi içe bir yönetim şeklini yapmayı amaçlıyor. Yazın sıcak olması sebebiyle yapılacak Mersin Yenişehir araç kiralama ile planladığını gezi programlarının sonbahar ve ilkbahar aylarında olması daha uygun olur. 

Yenişehir Turistlik Mekanları ve Doğal Yapısı

Yenişehir de tarım ve hayvancılık halkın kendi imkanları çerçevesinde yapılır. Deniz kıyısına yakın olması sebebiyle yazın tatil seçeneklerinin değerlendirileceği Yenişehir kumsallarının güzelliği ile de dikkat çeker. Denizden çıkan balık türleri açısından da geniş ürünlere sahip olan ilçede, halk balıkçılık yaparak geçimlerini sağlar. Diğer illere ve yurt dışına ithal edilen balıklar sayesinde gelir kaynakları artan yöre halkı, bu sayede refah seviyelerini arttırırlar. 

Akdeniz kıyısına yakın olan ilçeye Yunanistan"dan gelen turistler, turizme büyük bir katkı sağlarlar. İlçedeki Bizans dönemi eserleri fazla olduğu için, turistler tarafından ilgi çeker. Yenişehir oto kiralama gelen turistlerin gezilerinde yardımcı olmak amacıyla bölgede hizmet verir. Ayrıca Yenişehir sınırları içinde bulunan Mersin Deniz müzesi, barındırdığı tarihi eserleri çeşitliliği ile oldukça fazla turistin ilgisini çeker. Mersin Üniversitesi Çiftlikköy kampüsü de ilçeye canlılık katan bir diğer önemli unsurdur. Kışları üniversitenin açılmasıyla canlanan ilçe, yazın bu canlılığını turistlerle devam ettirir.

Yenişehir Verimli Toprakları

Sanayi, tekstil, boyama, kozmetik ve gıda üretimi de dahil pek çok alanda kullanılan safran, verimli topraklarda kolaylıkla yetişiyor. 1000 metrekarelik bir alandan sadece 800 gram safran elde etme imkânı vardır. Dünyanın en pahalı baharatları arasında yer alan safran, adeta altın kadar değerli bir bitkidir.

yenişehir-rent-a-car.png

Yenişehir Sosyal ve Kültürel Faaliyetleri

Yenişehir Belediyesi"nin desteği ile Mersin Limanından Kıbrıs"a kadar 30 saat yüzen, 9 sporcu bu alanda bir ilke imza atarak uluslararası spor organizasyonu olarak tarihe adlarını yazdırdılar. Dünya Barış Gününde barışa kulaç sloganı ile yola çıkan sporcular, yüzmeyi nöbetleşe gerçekleştirirler. Dünyanın Kıbrıs’a yaptığı ambargoyu kırmayı hedefleyen yüzücüler, bu amaçla yaptıkları işte başarı kat etmişlerdir. Ayrıca Akdeniz’in en büyük alışveriş merkezi olarak isim yapan Forum AVM Mersin, Yenişehir ilçesinde yer alır.