Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Ürgüp Araç Kiralama - Ürgüp Oto Kiralama | Gezgin724

Ürgüp Araç Kiralama 

Sırlarla dolu büyülü bir dünyası bulunan Ürgüp geziniz sırasında; gördükleriniz sizde unutamayacağınız izler bırakırken, görmedikleriniz hakkında ise büyük bir meraka kapılacaksınız. Gezgin 724 Ürgüp araç kiralama; Nevşehir iline ait en büyük ilçe konumunda bulunan Ürgüp seyahatinizi kesinlikle unutulmaz kılacaktır. 

İl merkezinden yola çıkmanız durumunda yaklaşık olarak yirmi dakika içinde ulaşabileceğiniz Ürgüp ilçesi; Bizans İmparatorluğu döneminde dini bir merkez konumundaymış. Tarih sürecinde pek çok uygarlığın izlerine kapsamında yer alan tarihi eserlerin mimariyle yakında dokunabilme imkânı bulacağınız Ürgüp; taş evleri, kaya evleri, tarihi eserleri ile harika bir tarih yolculuğu yaptırmakta.

Ürgüp Gezilecek Yerler

Gündüz olduğu kadar ece hayatı da oldukça renkli olan bu ilçeye Gezgin 724 Ürgüp oto kiralama tarafından açılan yelpazeyle karış karış gezmeye ne dersiniz? Kayalar oyularak restore edilen barlar, şarap evleri ve otantik ortamıyla oldukça ilgi çeken Ürgüp ilçesi gezilecek yerler konusunda tatmin edici bir kapasiteye sahip olmaktadır. 

Ürgüp ilçesinin gizemli ve otantik yapısını keşfederken mutlaka bir gezi rehberine ihtiyacınız olacaktır. Size Nevşehir seyahatiniz sırasında yardımcı olmak amacıyla Ürgüp gezilecek yerler hakkında Gezgin 724 rotasını oluşturduk. Bu rota dâhilinde Ürgüp ilçesinde gezebileceğiniz yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Ürgüp Vadileri 

 • Kızılçukur Vadisi 
 • Gomedıa ve Üzengi Vadisi 
 • Pancarlık Vadisi 
 • Pembe Vadi 

Ürgüp İlçesinde Gezilecek Müzeler

 • Ürgüp Müzesi 
 • Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi 
 • Ortahisar Etnografya Müzesi

Ürgüp İlçesinde Gezilebilecek Diğer Yerler

 • Temenni Tepesi ve Anıt Mezarları 
 • Kadı Kalesi ve ALtıkapı Türbesi 
 • Taşkınpaşa Külliyesi 
 • Fıratkan 
 • Mazi Yeraltı Şehri 
 • Sarıhan Kervansarayı 
 • Damsa Baraj Gölü
 • Ürgüp Balon Turu
 • Asmalı Konak
 • Ürgüp Üç Güzeller

Ürgüp İlçesinde Manastır ve Kiliseler

 • Hallaç Manastırı
 • Balkan Kilisesi 
 • Cemil Köyü Kiliseleri 
 • Keşlik Manastırı 
 • Aziz Theodore ( Tağar ) Kilisesi 
 • Kırıkşehitler Kilisesi 
 • Ayvasil Kilisesi 

ürgüp araç kiralama

Kızılçukur Vadisi 

Nevşehir il merkezi ile Ürgüp ilçesi arasında kalan Kızıl çukur vadisine Gezgin 724 Nevşehir Ürgüp araç kiralama ile beş dakika içinde ulaşım olanağınız bulunmaktadır. Güneşin batışına muhteşem bir şekilde tanık olabileceğiniz bu vadi kesinlikle ruhunuzu dinlendirecek nitelikler taşımaktadır. Kızıl tüflerin yoğun olmasından dolayı bu vadiye Kızılçukur vadisi adı verilmektedir. 

Gomeda ve Üzengi Vadisi

Ürgüp ilçesi ile Ortahisar’ın tam orta bölümünde yer alan altı kilometrelik bir uzunluğa sahip olan vadi; Üzengi ve Gomedia vadilerinin adeta bir bileşkesi olmaktadır. Üzengi kapsamında akan deresi Gomedia ise tarihi kalıntılarıyla dikkatleri üzerine çekerken güvercinlikleri, piknik alanları, yürüyüş parkurları, tarihi kiliseleri, bitki örtüleriyle oldukça rağbet görmektedir. 

Pancarlık Vadisi 

Cennetten bir köşe de diyebileceğiniz Pancarlık vadisi; bu bölgede bulunan diğer vadiler gibi oldukça özel bir tabiata sahip olmaktadır. ATV ile safari yapabilme şansına da sahip olabileceğiniz Pancarlık Vadisi; ata binmeyi sevenler için kapsamında yer alan at çiftlikleriyle de oldukça heyecan veren bir zaman dilimini sizlerle paylaşmakta. 

Pembe Vadi 

Ürgüp ilçe merkezinde peribacalarına herhangi bir şekilde rastlayamazken; Pembe vadi ise bu durumun tam tersi olarak peri bacaları konusunda bir cennet oluşturmaktadır. Pembe vadiye Gezgin 724 Ürgüp rent a car ziyareti yaparken mutlaka güneş batımı saatlerine denk getirmenizi öneririz. Renk cümbüşü kesinlikle sizi büyüleyecek. Bu vadide yer alan peribacaları adeta canlı bir silueti andırmakta. 

Ürgüp Müzesi 

Ürgüp ilçe merkezinde yer alan Temenni Tepesinde bulunan Ürgüp Müzesi; 1965 senesinden itibaren bu bölgede ortaya çıkarılan buluntular toplanarak,  1971 senesinde tek kubbeli bir yapı olan bu müzede ziyaretçilere açılmıştır. Müze kapsamında tarihi eserlerin yanı sıra etnograf eserler de sergilenmektedir. 

Ürgüp müzesinde en çok dikkatinizi çekecek eserlerden biri de Mustafapaşa bölgesinde yapılan arkeolojik kazılar sonucu on milyon senelik bir geçmiş sonunda gün yüzüne çıkarılan Mamut fosili olacaktır. 

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi 

İlçe merkeziyle arasında beş kilometrelik bir uzaklık yer alan Kapadokya sanat ve tarih müzesi; oldukça farklı nitelikler taşımaktadır. Yüz elli senenin üzerinde bir geçmişe sahip olan konak müze şekline dönüştürülerek Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Bölgenin kültürünü oldukça iyi bir şekilde gözler önüne seren Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi; tarihin akışını anlatan el yapımı bebekleriyle de hayranlık uyandırmaktadır. 
ürgüp oto kiralama

Ortahisar Etnografya Müzesi 

2004 senesinde müze olarak faaliyete başlayan Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi; on iki odalık bir kapsama sahip olmaktadır. Mankenler üzerinde canlandırılarak bölgenin kültürel yapısını anlatan müze oldukça ilginizi çekecektir. 

Pekmezin yapımı, kız isteme ve kına gecesi, köy odası, hamam, kayalardan ev yapılması gibi farklı yöresel tasvirlerin canlandırıldığı Ortahisar Etnografya Müzesi Gezgin 724 Ürgüp ucuz araç kiralama ile gezeceğiniz en ilgi çekici alanlardan biridir. 

Temenni Tepesi ve Anıt Mezarları 

Seksen metrelik bir yüksekliğe sahip olan kocaman bir kaya üzerinde bulunan Temenni Tepesi mükemmel manzarası, çay içip karnınızı doyurabileceğiniz ufak bir tesisi ve 1288 senesinde Vecihi Paşa tarafından Kılıçaslan için yaptırılan anıt ve Osmanlı İmparatorluğu zamanına ait mezarıyla gerçekten Ürgüp ilçesinde gezilmesi gereken yerlerden biri olmaktadır. 

Temenni Tepesinde naaşları başka yerde olsa da 2. Alaeddin Keykubat ve 4.Kılıçaslan adına temsili türbeler bulunmaktadır. Temsili de olsa bu türbelere bağlanan çaputlar ve dilekler; bu tepenin adının temenni tepesi olmasına yol açmıştır. 

Temenni Tepesinin orta yerinde bir zamanlar Ürgüp Tahsinağa Halk Kütüphanesi olarak da kullanılmış olan bir kümbet yer almaktadır. Daha sonra ilçe merkezine taşınan bu kütüphane eski tarihi kümbetin farklı bir amaçla gösterime açılmasına yardımcı olmuş. 

 

Kadı Kalesi ve Altıkapı Türbesi

Yöre halkı tarafından Kadınlar Kalesi olarak da adlandırılan Kadı Kalesi Gezgin 724 Ürgüp kiralık araç ile Temenni Tepesinden kuzeye doğru ortalama olarak beş yüz metrelik bir mesafede bulunmaktadır. Selçuklular zamanında çıkan savaşlarda çocuk ve kadınların sığındıkları kesme kaya işçiliği kullanılarak inşa edilmiş olan Kadı Kalesinin içinde Damsa Çayına kadar giden gizli bir geçit bulunmaktadır. 

Altıkapı Türbesi ise Selçuklu Dönemi zamanında kimliği bilinmeyen bir komutan tarafından eşi ve çocukları için yapılan bir mezardır. Mezar üstüne yapılan türbe altı pencereye sahip olduğu için Altıkapı Türbesi adını almıştır. Halk arasında bu türbe ile ilgili ağızdan ağıza dolaşan hüzünlü bir hikâye de bulunmakta. 

Taşkınpaşa Külliyesi 

Ürgüp ilçe merkeziyle arasında kiraladığınız Gezgin 724 araçlarıyla yirmi ya da yirmi beş dakikalık bir yol mesafesi bulunan Taşkınpaşa Külliyesi; Damsa Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Karamanoğulları zamanındaki mükemmel taş işçiliğinin olağanüstü bir şekilde gözler önüne sergilendiği Taşkınpaşa Külliyesi; iki türbe, birer cami ve medreseden oluşmaktadır. 

 1. Taşkın tarafından yaptırıldığı sanılan Taşkınpaşa Külliyesinin tam olarak hangi tarihte inşa edildiği bilinmemektedir. Minaresine bakıldığında 1236 senesinde inşa edildiği düşünülen külliyenin cami kısmındaki mihrabı ceviz ağacı kullanılarak ahşap işçiliğiyle yapılmıştır. 

Taşkınpaşa Külliyesinin içinde yer alan camiye bitişik bulunan iki türbeden birinin Kılıç Aslan’ın oğlu Taşkın Paşa’ya ait olduğu düşünülmekte. Ürgüp ilçesine yapacağınız ziyaret sırasında Taşkınpaşa Külliyesini de gezilecek yerler listenize eklenmesini tavsiye ederiz. 

Hallaç Manastırı 

Uzun bir zaman aralığında Hristiyan cemaati tarafından hastane olarak kullanıldığı düşünülen Hallaç Kilisesi on ile on üçüncü yüzyıl bazilika kiliselerinden biri olmaktadır. Ortahisar ile arasında bir kilometrelik bir uzaklık bulunan Hallaç Manastırı; kayalık bir alanda oyma işçiliği kullanılarak üç cepheli bir mimari tarzından inşa edilmiştir. 

Balkan Kiliseleri 

Gezgin 724 Ürgüp araba kiralama şansına sahip olmanız durumunda; Ortahisar kasabasıyla arasında iki kilometrelik bir uzaklık bulunan Balkan Kilisesi; dört ayrı yapıyla bütünleşmiş bir koloni görünümüne sahip olmaktadır. İlerleyen tarh sürecinde şapeller eklenmiş bulunan Balkan Kilisesi muhteşem bir şekilde süslenmiştir. 

Cemil Köyü Kilisesi 

Ürgüp ilçesinden araçla on beş ya da yirmi dakikalık bir uzaklıkta yer alan Cemil Köyü Kilisesi; harika bir taş işçiliği kullanılarak inşa edilmiştir. 1882 senesinde inşa edildiği düşünülen Cemil Köyü Kilisesi; çan kuleleriyle dikkat çekmektedir. 

Keşlik Manastırı

Ürgüp ilçesine bağlı bulunan Cemil Köyü sınırları içinde yer alan Keşlik Manastırı içinde kayalar oyularak inşa edilen iki kilise bulunmaktadır. Keşkin Manastırında bulunan kiliselerde mutfak, toplantı salonları, yemekhane, şapeller, keşiş hücreleri ve kutsal su kaynakları bulunmaktadır. Yemekhane ve kilisenin giriş bölümleri yıkılınca taş işçiliği kullanılarak orijinaline benzer bir şekilde yeniden düzenlenmiştir. 

Aziz Theodore ( Tağar ) Kilisesi 

Sanki farklı iki sanatçı tarafından projelendirilmiş gibi bir izlenim uyandıran Aziz Theodore Kilisesine ulaşmak için Gezgin 724 Ürgüp araba kiralama yapma şansına sahipsiniz. Yeşilöz köyünde yer alan Aziz Theodore Kilisesi; T şeklinde bir mimariye sahip olmakta. Büyük bir apsise sahip olan Aziz Theodore Kilisesinin kubbesinin tam altında büyük bir galeri yer almaktadır. 

Kırkşehitler Kilisesi 

Ürgüp ilçe merkezinden yaklaşık olarak yirmi kilometrelik bir uzaklık bulunan Şahin Efendi köyünde yer alan Kırıkşehitler Kilisesi; 1216 senesinde Selçuklular döneminde yapılan ikinef ve iki apsise sahip olmakta. Peribacasına oyularak inşa edilen kilisesin freksler kısmında Sivaslı kırk Hristiyan şehidine ait resimler yer almaktadır. 

Fıratkan 

Ürgüp Göreme yolu üzerinde yer alan Fıratkan; küçük kiliselerden oluşan bir yapılanmaya sahip olmakta. İki katlı kiliselerle, depo, yemekhane, mutfak ve yatakhanelerin bulunduğu Fıratkan kapsamında bulunan yapılar tüneller aracılığıyla birbirine bağlanmış durumda. 

Mazı Yeraltı Şehri 

İlçe merkezinin güney kesiminde bulunana Mazi Köyünde yer alan Mazi Yeraltı Şehri; on sekiz kilometrelik bir uzaklıkta bulunmaktadır. Bölge kapsamında pek çok kaya mezarıyla karşılaşma şansına sahip olacaksınız. Sekiz kattan oluşan Mazi Yeraltı Şehri; dört farklı girişe de sahip olmaktadır.
ürgüp rent a car

Sarıhan Kervansarayı 

Selçuklular dönemi imzasını taşıyan ilk tarihi eserlerden biri olan Sarıhan Kervansarayı; hem Avanos ilçesi kapsamına hem de Ürgüp ilçesi kapsamına girmektedir. Damsa vadisinde bulunan Sarıhan Kervansarayı; iki bin metrekarelik bir alana yayılmış oldukça geniş bir yapılanmaya sahip olmaktadır. Pembe, kahverengi, sarı renkli kesme taşların harika bir uyumu ile oluşturulan kervansaray 1249 senesinde inşa edilmiştir. 

Damsa Baraj Gölü

Ürgüp ilçesi ile arasında yaklaşık olarak on yedi kilometre bulunan Damsa Baraj Gölü; Gezgin 724 Nevşehir ucuz araç kiralama; Ürgüp seyahatiniz sırasında, çam ağaçlarının arasında keyifli bir mola verebileceğiniz kapsama sahip olmakta. Damsa Baraj Gölü; Ürgüp ilçesinde göl ve doğa manzarası eşliğinde huzuru yakalayabileceğiniz saklı bir cennet olmakta.

Ürgüp Balon Turu

Ürgüp ilçesini gezmek için bütün seçenekleriniz mevcut. Gezgin 724 ile araç kiralayabilir, ATV ile safari yapabilir, yer altı şehirlerini gezebilir, at ile dolaşabilir ve bu bölgenin önemli bir sembolü olan balon turuyla harika nitelikteki peribacalarını ve şehrin bütün görkemini havadan inceleyebilirsiniz. 

Ürgüp ilçesinde balon turu yapabilmek için sabahın çok erken saatlerinde şafak vakti uyanıp yola çıkmanız gerekmekte. Bunun sizin için unutulmaz nitelikte eşsiz bir deneyim olacağı tartışma götürmez bir gerçek olmakta. Bir saat ya da kırk beş dakikalık b-olan bu turlar iki yüz liradan başlamakta. 

Ayvasil Kilisesi 

Ürgüp gezilecek yerler arasında önemli bir sıralamada bulunan Ayvasil Kilisesi bu bölgede yer alan ek çok kilisede olduğu gibi bir kaya kilisesidir. 1905 senesinde restore edilerek bakım yapılan kilise; bulunması zor bir adrese sahip. Genel olarak kilitli olan kilise sadece bekçiler yardımıyla gezilebilmekte. 

Asmalı Konak 

Nevşehir ilçesine gelip de2000 senesinde bizi ekran başına kilitleyen Asmalı Konak dizinin çekimlerinin yapıldığı bu yeri görmeden dönmek olur mu? Olmaz tabii. Yurt içinden olduğu kadar yurt dışından gelen turistlerin de direk olarak sorduğu Asmalı konak; Nevşehir iline bağlı buluna Ürgüp ilçesinin en çok ilgi çeken mekânlarından biri olmakta. Hatta bu ilçeye gelen turistlerin bir kısmı sadece Ürgüp ilçesinde yer alan Asmalı Konağı ziyaret etmek için geliyor da diyebiliriz.