Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Sumbas Oto Kiralama - Sumbas Araç Kiralama | Gezgin724

Sumbas İlçesi Hakkında Genel Bilgi 

Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Osmaniye şehrinin 7 ilçesinden birisi olan Sumbas, kent merkezine de yaklaşık olarak 60 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Birçok tarihi yapıt ve doğal güzelliğin yer aldığı bu ilçeye, Osmaniye Sumbas araç kiralama firmaları ile ulaşım sağlamanız son derece kolay ve konforlu olmaktadır. 

Sumbas İlçesi İklim Koşulları Nasıldır?

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Sumbas ilçesinin sahip olduğu iklim özelliği de Akdeniz iklimi olmaktadır. Bu da Sumbas araç kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz bölgenin yaz aylarının çok sıcak, nemli ve bir o kadar da kurak geçmesine sebep olmaktadır. Ayrıca bölgenin kış ayları da ılık ve yağışlı geçmektedir. Sahip olduğu iklim ile her mevsimde turizm olanağı bulunan bölgenin toprakları da bu bakımdan hayli verimli olması ile bilinmektedir.

Sumbas İlçesi Geçim Kaynakları Nelerdir?

Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alan Osmaniye şehrinin ilçelerinden birisi olan Sumbas yöre halkının başlıca geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılık ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca bölgede bulunan ormanların sayısının fazla olması, bölgede ormancılığın gelişmesinde de son derece etkili olmuştur. Osmaniye oto kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz bölgede, ayrıca meyvecilik de son derece gelişmiştir. Sahip olduğu ılık iklimi sayesinde bölgede en fazla yetiştirilen ürünler arasında mısır, buğday ve turunçgil meyveleri yer almaktadır. Bölgeden geçerken ayrıca pamuk tarlalarını, kaktüs çeşitlerini ve incir ağaçlarını da görmeniz mümkün olmaktadır. Bu da bölgede yakalayabileceğiniz eşsiz fotoğrafların oluşmasında son derece etkili olan unsurlar arasında yer almaktadır. 
sumbas araba kiralama
Sumbas İlçesine Ulaşım Yolları Nelerdir?

Kentin merkezine yaklaşık olarak 60 kilometre mesafede yer alan bu ilçeye ulaşmak isteyenler için öncelikli olarak kent merkezinden kalkan ve Kadirli kazası üzerinden gitmekte olan dolmuşlar aracılığıyla ulaşım sağlanabilmektedir. Fakat toplu taşımanın aksine, rahat ve konforlu bir yolculuk isteyenler için ve çevreyi de gezerek, konaklayarak yolculuk yapmak isteyenlerin Sumbas oto kiralama firmaları aracılığıyla bu yerleşim birimine ulaşması mümkün olmaktadır. 

Sumbas İlçesi Tarihi Hakkında Genel Bilgi 

Osmaniye şehri, geçmişinde Adana şehrine bağlı olan bir ilçe olmaktadır. Fakat 1996 senesi itibariyle, Osmaniye il statüsü kazanmıştır. Sumbas isimli yerleşim birimi de burada yer alan Karaömerli Köyü ve Araplı Köyü’nün birleştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Sumbas kiralık araç firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz bölge Sumbas ismini ise bölgeden geçişi bulunan Sumbas Çayı’ndan almıştır. Ayrıca Sumbas ilçesi, Osmaniye’nin sahip olduğu 7 ilçeden biri olmaktadır. Ve ilçe olarak kayıtlara geçişi de 1996 senesinde gerçekleşmiştir. 15 bine yakın nüfusa sahip olan bu bölgede, 2 adet belde, 2 adet mahalle ve ayrıca 13 de köy yer almaktadır. 
sumbas araç kiralama
Sumbas İlçesi Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Osmaniye’nin ilçelerinden biri olan Sumbas gezilecek yerler bakımından da son derece zengin bir konumda yer almaktadır. Özellikle de tarihi yapıtlar ve mimariye ilgisi olanların mutlaka görmesi gereken bu ilçenin başlıca görülmesi gereken yerleri ise şu şekilde olmaktadır:

  • Kalkan Kalesi 
  • Merkez Cami 
  • Cem Kalesi 
  • Kar Deresi Köprüsü 
  • Badaş Yaylası

Kalkan Kalesi 

İlçe merkezine yaklaşık olarak 15 kilometre uzaklıkta yer alan Kalkan Kalesi’ne, Sumbas ucuz araç kiralama firmaları ile ekonomik bir şekilde ulaşmanız son derece mümkün olmaktadır. Bölgede yapılan çeşitli araştırma ve incelemeler üzerine kalenin, Roma İmparatorluğu ve Bizans Devleti dönemlerinde de kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle de tarihe ilgisi olanların mutlaka görmesi gereken yer bu kale, sahip olduğu manzara ile de birçok fotoğrafçının ilgi alanında yer almaktadır. 

Merkez Cami

Sumbas ilçesinde yer alan Karaömerli isimli köyde yer alan bu camiye Sumbas araba kiralama firmaları ile konforlu bir şekilde ulaşım sağlamanız son derece mümkün olmaktadır. Yapılan incelemelere göre bu önemli mimarinin, 1900’lü senelerde inşa edildiği bulgularına rastlanmıştır. Çeşitli restorasyon dönemlerinden geçen cami, son olarak 2007 senesinde onarılmış ve ibadet yeri olarak da kullanıma devam edilmektedir. 
sumbas oto kiralama
Cem Kalesi 

Sumbas ilçesinin merkezi konumuna yaklaşık olarak 5 kilometre uzaklıkta yer alan bu tarihi yapıt, ilçenin önemli tarihi değerlerinden de biri olmaktadır. Sumbas kurumsal araç kiralama firmaları ile kurumsal geziler düzenleyebilmeniz mümkün olmaktadır. Armağanlı isimli köyde yer alan Cem Kalesi’nin, birçok araştırma yapılmasına rağmen inşa sürecine dair herhangi net bir bilgi elde edilememiştir. Fakat bölgenin mimarisi sebebiyle Roma İmparatorluğu ve Bizans Devleti zamanına denk gelen bir süreçte kullanıldığı ve yapıldığı tahmin edilmektedir. Sumbas rent a car firmaları ile ulaşabileceğiniz bu kalenin, yüksek kayalıklar üzerinde yer alması sebebiyle eşsiz bir manzaraya sahip olduğunun da altını çizmek gerekmektedir.