Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Pazar Araç Kiralama - Pazar Oto Kiralama | Gezgin724

Pazar Gezilecek Yerler

Bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Pazar ilçesinde geleneksel Türk adet, gelenek ve görenekleri hakimdir. Şehir dışında yaşayanların genellikle ilçede geleneksel bir konutu bulunmaktadır. Pazar gezilecek yerler ve mekanların başında serender tipi yapılar gelir. İlçenin iklim ve doğal yapısına çok uygun olan serender tipi yapılar dikkat çekicidir. 

Pazar Nerededir? Nerenin İlçesidir?

12 ilçesi bulunan Rize ilinin en gözde ilçelerinden biridir. İl merkezine 38 km uzaklıktadır. Hopa-Rize yolu üzerinde olduğundan ilçeye kolayca ulaşım sağlanabilir. Çayeli ve Melyat mevkiinde sık sık heyelan olduğundan trafik güvenliğini tehdit eder. İlçenin gezilecek yerleri Pazar araç kiralama hizmetlerinden temin edilen araçlarla daha rahat gezilebilir.

Pazar’ın Geçim Kaynakları

İlçe halkı geçimini mısır ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Çay ve kivi tarımı son zamanlarda daha fazla yaygınlaşmıştır. Çaykur’un ve özel sektörün 4 tane çay fabrikası vardır. Deri ve kereste sanayiinin bulunduğu ilçede mobilyacılık gelişmiştir. El emeği çok dayanıklı mobilyalar üretilmektedir. Pazar araç kiralama ile mobilyacılardan zevkinize uygun parçaları görmeye ve almaya gidebilirsiniz. Bölgede yetişen ve benzerlerinden değerli olan puro tütünü Pazar Purolarının yapımında kullanılmaktadır. Tükenmeye yüz tutmuş olsa da Pazar oto kiralama hizmetlerinden kiralanan araçla puro tütünlerinin tarlaları gezmeye gidilebilir. 

Pazar’ın Tarihi Geçmişi

MÖ 64’de Athena adıyla kurulmuş olan ilçe uzun süre Roma’ya bağlı kalmıştır. Bölgenin dağları geçit vermediğinden iyi bir sığınaktır. İstilalardan kaçan Grekler, Mergeller, Ermeniler, Gürcüler bölgeye sığınmıştır. İslamiyet bölgeye 1054 yılında gelmiştir. 1864’de ilçe olmuştur. 1916’da Ruslar tarafından işgal edilir. 1918’de Rus işgalinden kurtulur. 1028’de adı Pazar olarak değiştirilir. 

Pazar’da Ne Yenir?

Hamsi ve lahanadan harika yemeklerin yapıldığı bir ilçedir. Pazar oto kiralama araçları ile hamsi ve lahana yemeklerinin tadı bakacağınız mekanlara kolayca gidebilirsiniz. Yöresel yemeklerin yer aldığı restoranlarda herse, hamsi tavalisi, hamsili ekmek, muhlama, pekmezli kabak, lahana sarması, kabak filisi gibi lezzetleri de tadabilirsiniz. Yemekten sonra Pazar araba kiralama imkanlarıyla Kız Kalesi’ne geçilebilir. 

Kız Kalesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçe merkezinin batısındaki küçük bir yarımada üzerinde bulunan Kız Kalesi, kayalık bir zemin üzerindedir. Kara ile bağlantısı kesildiğinden dolayı belli bir yere kadar araçla gelinebilir. Yazlık olarak düşünülen kalenin duvarları 7’ye 7 metredir. Muhteşem bir taş işçiliği vardır. Girişi batıdandır. Güney surları yıkılmıştır. Sağlam kalan duvarda mazgal pencereler ve yuvarlak üst kat pencereler bulunur. Ne zaman yapıldığı net bilinmemektedir. 13 veya 14 yy’ da yapıldığı tahmin edilen kale Osmanlı zamanında kullanılmıştır. Pazar kiralık araç ile Kız Kalesi’nden Cihar Kalesi’ne kolayca gidilir. 

Cihar Kale Nerededir? Tarihi Geçmişi

Zil kalenin bir sonraki ayağı olan Cihar Kalesi, eski İpek yolu üzerindedir. Sahilden 7 km içerideki kaleye Pazar ucuz araç kiralama arabalarıyla gitmek daha kolay ve rahat olacaktır. Yücehisar köyü sınırlarındaki kalenin ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Trabzon Pontus Rum Devleti zamanında yapıldığı tahmin edilmektedir. Kale, çalı ve yoğun ormanlarla kaplıdır. Güzel bir temizlik sonrasında çok daha gösterişli olacaktır. Zamanında vadinin kontrol noktalarından biri olarak kullanılmıştır. 

Yücehisar Camisi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Yücehisar Camisi, aynı isimli köyün merkezine yer almaktadır. Pazar kurumsal araç kiralama ile köye ve dini yapıya ulaşmak oldukça kolaydır. 1799 yılında Ayşe Hanım tarafından yaptırılan cami kagirdir. Giriş için iki kapısı bulunur. Doğu batı yönünde uzanan caminin giriş kısmında mahfil bulunur. Niş kısmında yağlı boyayla yarı açık bir perde resmi vardır. 

Kalecik Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçenin 5 km batısında yer alan Kalecik, derenin denize döküldüğü yerde inşa edilmiştir. Yüksek bir burun üzerindeki yapının kimin tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Trabzon Pontus İmparatorluğu zamanında yapıldığı tahmin edilen kaleye, Pazar rent a car firmasından kiralanan araçla daha kolay ulaşım sağlanır.