Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 28.09 - 10:00
Teslim Tarihi 03.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Atakum Araç Kiralama - Atakum Rent A Car | Gezgin 7/24

Samsun ili Atakum ilçesinin bulunduğu yöreler doğal yapısı, coğrafi konumu, denize yakınlık, toprakların verimliliği gibi hususların da etkisi ile tarih boyunca bir çok kavim ve topluluğun ilgisini çekmiş, birçok devletler bu topraklara yerleşmek, bu toprakların sahibi olmak için savaşlara girmiştir. Durum böyle olunca da antik çağlardan itibaren de yöreler boş kalmamış ve Romalılardan Bizanslılara, Selçuklulardan Osmanlılara kadar birçok devletin egemenliği altında kalmıştır. Böylesine zengin bir tarihi olan toprakların da tarihi eser ve arkeolojik kalıntıları azımsanamayacak kadar fazladır. Hititlerin Anadolu Topraklarına hakim olduğu dönemlerden itibaren, Orta Avrupa Göçü ile Avrupa toplumları bölgeye gelerek yerleşmiş, daha sonra Roma imparatorluğu topraklarına katılmış, Roma İmparatorluğunun bölünmesinin ardından Bizans İmparatorluğuna katılmış, daha sonra Pontus Rum Devleti, Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu derken, şuanda yurdumuzun en güzel şehirlerinden birinin bulunduğu Samsun – Atakum bölgesi tarihi kalıntıları kadar, en az geçmişi kadar yurdumuzun kurulması aşamasında milli mücadelenin başladığı yer olarak da ülkemizin can damarı konumundadır. Samsun ilinin Atakum ilçesine bağlı Çatmaoluk ve Kulacadağ Mahalleleri arasında yer alan Akalan Kalesi kalıntıları, Samsun ve çevresine koloni kurmak için gelen eski toplumlar hakkında yapılan, Atakum ilçesindeki en eski kazı alanıdır. 1071 senesinde Alp Arslan komutasındaki Türk ordusunun Bizans ordusunu yenmesi ile Anadolu’ya yerleşen Türk Boylarından, Atakum bölgesine yerleşerek hakim olan ilk Türk Devleti Danişmentliler devleti olmuştur. Selçuklu Devletinin sultanı Rüknettin Süleyman Şah devrinde Samsun ve Atakum Selçuklu Devletinin topraklarına katılmıştır. 1420 yılında Samsun, Atakum ve çevresi Osmanlı Devleti tarafından fethedilmiştir.
atakum-araba-kiralama.png

Atakum Araç Kiralama Döneminde Eyalet-i Rum olarak bilinen Sivas Eyaletinin Amasya Sancağına bağlı bir kaza olan Samsun ve çevresi, Osmanlı Arşiv Kayıtlarında “Canik” olarak geçmiştir. Atakum yöresi ise “Canik” kazasının merkez kaza sınırlarında sayılmıştır. 20.YY’ın başında Atakum’un ünlü bir tütün taciri ve üreticisi olan bir Ermeni asıllı tacire ait olduğu bilinmektedir. Yöre halkı arasında “Matossian Bahçeleri” olarak isimlendirilen yöre, daha sonra Matosyon adına çevrilmiştir. Atakum ilçesinin adı 1994 senesine kadar Matosyon olarak geçerken, 1994 yılında ilk defa ismi Atakum olarak değiştirilerek belediye olmuştur. 2008 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren kanun ile, “Atakum, Atakent, Kurupelit, Altınkum, Çatalçam ve Taflan” beldelerinin Atakum adı altında birleşmesine ve birleştirilen alanın ilçe olmasına dair kanun ile Atakum ilçe statüsüne getirilmiştir. Atakum ilçesi Samsun’un merkez ilçesidir. Her ne kadar 2009 yılında Samsun il merkezinden ayrı olarak Atakum ilçesi olarak belirlenmiş olsa da, Atakum Samsun ilinin merkez ilçesi ve Samsun merkezinde yer almaktadır. 

Atakum Gezilecek Yerler;

Amisos Tepesi ve Amisos Antik Kenti

Samsun ilinin Atakum ilçe merkezinde yer alan Toraman Tepe ve Toraman Tepe’nin doğu yamaçlarında yer alır. Amisos Tepesinde yer alan Amisos Antik Kentinin M.Ö 6. YY civarlarında kurulduğu tespit edilmiştir. Atakum Oto Kiralama Halen antik kentte Romalılar Dönemine ilişkin sarnıç, döşeme mozaiği, sütun başlıkları bulunmaktadır. Antik kentte gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sonucu ele geçen mozaik, fresk, heykel ve çeşitli tarihi kalıntılar Samsun Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Tarih severlerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir. 

 
atakum-araç-kiralama.png

Atakum Sahili

Samsun ilinin Atakum ilçesinde denize girilebilecek birçok plaj vardır. Atakum plajları günün tamamında çok kalabalık ve hareketlidir. Atakum Rent A Car Sahil şeridinde restoran ve kafeler bulunmaktadır. Bu restoran ve kafelerde oturarak muhteşem denizin manzarasını seyredebilir, böyle bir manzarada sevdiklerinizle yemek yiyip bir şeyler içebilirsiniz. Ayrıca Atakum ilçesi sahillerinde balık da tutmak mümkündür. 

Gazi Müzesi

Herkesin malumu olduğu üzere, Kurtuluş Savaşının başladığı, milli mücadelenin başladığı yer olan Samsun’da ilk ve en önemli ziyaret noktalarından biri Gazi Müzesi’dir. Samsun Oto Kiralama Gazi Müzesi’nde savaşlarla ilgili önemli ve detaylı bilgi alabilir, tarihimizi daha yakından takip ve tespit edebilirsiniz.

Samsun Yöresel Ot Festivali

Her yörenin kendine has tatları vardır. Samsun ilinin Atakum ilçesinde Samsun ilinin yöresel yemeklerini yiyebileceğiniz, yöresel değişik otları alabileceğiniz, öğrenebileceğiniz ve tadabileceğiniz bu festivale katılarak değişik bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Atakum Yöresel Yemekleri

Daha önce de söylemiştik. Her yörenin kendine has tatları vardır. Atakum ilçesinin yöresel yemekleri de, yöreyi ziyarete gelen turistlerce beğenilmektedir. Atakum ilçesinde tadına bakabileceğiniz yöresel yemeklerden bazılarını sıralayacak olursak; 

atakum-oto-kiralama.png

Samsun ili Atakum Araba Kiralama ilçesinde tadına bayılacağınız güzellikte pideler yiyebilirsiniz. Samsun pidesi olarak geçen bu pideleri Atakum ilçesindeki restoran ve lokantalara uğrayarak yiyebilirsiniz. Ayrıca bu pideleri yöresel restoranlarda da yiyebilirsiniz. Daha değişik tatlar peşindeyseniz, turşu kavurması, baklalı sarma, nokul oymaağaç kebabı, kaz pilavı, halukça gibi Atakum – Samsun yöresine özgü yöresel yemekleri yiyebilirsiniz.

Atakum’un Neyi Meşhur?

Birçok yerli ve yabancı turistin bir yere gittiklerinde en çok soru budur sanırım. Atakum öncelikle tarihi eser ve yapıları ile bilinmektedir. Atakum ilçesinde tarihi camiler, evler, çarşılar,kale ve kale kalıntıları, hediyelik eşya, yöresel yemek ve daha nicesini bulabilirsiniz. Ahşap boyama süsleri ve özellikle ahşap sanatına dair hediyeleri Atakum ilçesinden bulmanız mümkündür.