Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Ayvacık Araç Kiralama - Ayvacık Rent A Car | Gezgin 7/24

M.Ö 8000 yıllarından itibaren Karadeniz bölgesinin ilk yerleşim tercihi olan Samsun ili ve yöresi, bu haliyle yaklaşık 10.000 yıllık bir geçmişe, bir kültür birikimine sahiptir. Bu bağlamda aynı zenginlik ölçütleri Ayvacık ve diğer çevre ilçeler için de geçerlidir. Samsun ilinin Ayvacık ilçesinin asıl kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle, daha önce kazası olduğu Çarşamba ilçesinden daha eski bir tarihe sahip olduğu düşünülmektedir. Nedeni ise, eski arşiv tapu kayıtlarında Çarşamba isminin geçmeyerek, Ayvacık Gaziyeri isminden bahsedilir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ayvacık yöresi bir Rum köyü iken, Cumhuriyetin ilanından sonra yöre Rumlar tarafından terk edilince, Türk halk ilçeye yerleşmiştir. Ayvacık Araç Kiralama Bölgede yaşamakta olan Rum ve Ermeniler’in, bölgeyi terk ettikleri sırada tarihi eserleri yağmalamaları ve yok etmeleri sebebiyle, ilçede bulunması gereken tarihi eserlerin birçoğu yok olmuştur. Samsun ilçesinin Ayvacık ilçesi 1954 yılında tamamıyle bir nahiye olmuş, fakat 1960 yılında daha önceden kurulan devlet kurumları kaldırılmış ve bu sebeple Ayvacık tekrar köy konumuna düşürülmüştür. 20 Mayıs 1990 senesinde Ayvacık Köyü ile Keskinoğlu Köyü birleşerek Ayvacık ilçesi halini almışlar, 1990 yerel seçimlerinde belediye olduğu kesinleşmiştir.

Ayvacık ilçesi de Samsun bölgesinin büyük çoğunluğu gibi ahşap sanatı adına üst düzey teknikler kullanarak günümüze birçok şaheser bırakmıştır. Birçok tarihi eser ilçe ve yöresine miras olarak kalırken, Ayvacık ilçesinde, günümüze dek sağlam bir şekilde kalabilen 13 ahşap cami kalmıştır. Ayvacık Oto Kiralama Bu ahşap camiler;

Ardıç Mahallesi Camii, Kazancılı Mahallesi Camii, Tiryakioğlu Mahallesi Camii, Yeniköy Mahallesi Camii, Karşı Döngel Mahallesi Camii, Çamalan Mahallesi Ulubelen Camii, Terice Mahallesi  Camii, Çamalan Mahallesi Karaağaç Camii, Gülpınar Mahallesi Balavur Camii, Kabakalık-Keskinoğlu Mahallesi Kaltuman Camii, Gürçam Mahallesi Camii, Kabaklık Abaşlar Mahallesi Mutular Camii, Kabaklık Lazlar Mahallesi (Tacalan) Camii. Ahşap işçilikle yapılmış, Ayvacık İlçesinde yer alan en önemli cami 200 yıllık Ulu Belen Camii’dir.

Ayvacık bölgesinde, genel olarak yaz mevsiminde sıcak ve kurak, kış mevsiminde ise ılık ve yağışlı bir hava hüküm sürer. Genel geçer kanı olarak aklımıza yerleşmiş Karadeniz ikliminden daha az yağış alır yaz mevsiminde. 

ayvacık-araba-kiralama.png

Ayvacık ilçesinde yaşayan halkın %85-%90’lık bir kısmı ticaretle uğraşır. Mısır, buğday, arpa ve fındık ise çiftçilikle uğraşan halkın başlıca yoğunluk gösterdiği ürünlerdir. Genel olarak Ayvacık ilçesindeki topraklar tarıma elverişli değildir. Ayvacık Rent A Car Tarım yapılan alanlar ise, kuru ve bozulmuş ormanlık alanların kesilerek açılmasıyla oluşmuştur. Hayvancılık ise ilçede çok fazla gelişim göstermemiştir. 

İlçe sınırları içerisinde, Hasan Uğurlu Yer Altı Santrali ve Suat Uğurlu Hidroelektrik santrali vardır. 

Ayvacık Gezilecek Yerler;

Suat Uğurlu Baraj – Gölü

1975 yılında yapımına başlanılan baraj, 1981 yılında tamamlanmıştır. Baraj elektrik üretimi yaptığı gibi, aynı zamanda Çarşamba ovasında yer alan tarım arazilerinin sulanmasında da başrol oynamaktadır. Samsun Oto Kiralama Türkiye sınırlarında, baraj gölü içerisinde bulunan tek ada olan “Kirazlık Adası” bu baraj gölündedir. 

Eynel Köprüsü;

Ayvacık ilçe sınırları içerisinde yer alan bu köprü, 2010 yılında yapımı tamamlanmış, Suat Uğurlu Baraj gölünün ayırdığı mahalleleri birleştirmek için yapılmış, 350 metre uzunluğunda bir köprüdür. 

 
ayvacık-araç-kiralama.png

KADIN KÜLTÜR VE DOĞAL YAŞAM MERKEZİ: 

Ayvacık ilçe girişinde baraj gölünün kenarında bulunan alanda kurulmuştur. Yörenin mimarisi ile inşa edilmiş bir de ev vardır. Ayvacık ilçesinde, el sanatlarının geliştirilmesi ve sergilenmesi için yapılmıştır. Yöresel bir sanat olan Cecim tezgahları vardır, ayrıca cecim kilimleri satılmaktadır. 

HASAN UĞURLU BARAJI

Ayvacık ilçe merkezinde yer alan barajın yapımına 1971 yılında başlanmış ve 1981 yılında tamamlanmıştır. Barajın yapımı sırasında hayatını kaybeden DSİ 7. Bölge Müdürü Hasan Uğurlu ve eşi Suat Uğurlu’nun isimleri verilmiştir

TEKNE GEZİSİ VE SU SPORLARI

Ayvacık ilçesinde bulunan iskeleden Samsun Büyükşehir Belediyesi tekne turları düzenlemektedir. Ayrıca baraj gölü içerisinde kürek çekme, jetski binme şansınız da vardır. 

AHŞAP CAMİLER

Ayvacık yöresinin mimari anlamında en önemli unsurları olan ahşap camiler Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğünce tescillenerek koruma altına alınmıştır. Ayvacık Araba Kiralama Ardıç Mahallesi Camii, Kazancılı Mahallesi Camii, Tiryakioğlu Mahallesi Camii, Yeniköy Mahallesi Camii, Karşı Döngel Mahallesi Camii, Çamalan Mahallesi Ulubelen Camii, Terice Mahallesi  Camii, Çamalan Mahallesi Karaağaç Camii, Gülpınar Mahallesi Balavur Camii, Kabakalık-Keskinoğlu Mahallesi Kaltuman Camii, Gürçam Mahallesi Camii, Kabaklık Abaşlar Mahallesi Mutular Camii, Kabaklık Lazlar Mahallesi (Tacalan) Camii yörenin başlıca tarihi ahşap camileridir. Ahşap işçilikle yapılmış, Ayvacık İlçesinde yer alan en önemli cami 200 yıllık Ulu Belen Camii’dir. 

ayvacık-rent-a-car.png

ŞELALELER

Karadeniz bölgesinin en göz alıcı doğal oluşumlarından biri şelaledir. Ayvacık ilçesi köylerinde bol miktarda vardır. Kikinin Şelalesi 40 metre yükseklikte bir şelaledir. Yeşilpınar Şelalesinin yüksekliği yaklaşık 50 metredir. Ayrıca Çağlayan Şelalesi, Çamalan Şelalesi de vardır. Şelaleler kesinlikle gidilip görülmeye değer, doğa harikalarıdır. 

DOĞA SPORLARI VE OFROAD

Ayvacık ilçesinin doğal yapısı doğa yürüyüşü, safari, bisiklet turları, balık tutma, yamaç paraşütü yapmak için oldukça uygundur. Ayvacık ilçesinden Taşova ve Erbaa yolları offroad için oldukça uygundur. 

Belirli Günler 
Ayvacık ilçesinde her yıl Ağustos ayında geleneksel yağlı güreş turnuvaları düzenlenmektedir.

Folklorik Değerler 

Ayvacık ilçesinde “Öndül Şenlikleri” adı altında yılda bir kez düzenlenen şenlik vardır. Şenlik’te manda, sıfır veya öküzler kağnılara bağlanarak en uzun mesafeye çekmeleri beklenir. Mesafe hayvanın adımı hesabına göre ölçülür. Birinci olan hayvanların sahibine normalin dışında dana, tay, koyun gibi ödüller verilir. Ayrıca yarışmaya katılan hayvanın sahibi, yarışmayı düzenleyen sponsor olan kişiye yarışmaya katılma hakkı olarak bir araba dolusu odun getirir.