Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Bafra Araç Kiralama - Bafra Rent A Car | Gezgin 7/24

Samsun ilinin Bafra ilçesi, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olarak geçmektedir. M.Ö 6. YY’da Bafranın bulunduğu bölgeye hakim olan Fenikeliler, Kızılırmak’ın denize döküldüğü noktalarda yapmış oldukları ticaret evlerine Bafra ismini vermişlerdi. İlçenin adının da bu ticaret evlerinden geldiği yönünde kanaat vardır. Bafra ilçesinin İkiztepe Mevkiinde bulunan Tümülüs (yığma hazine tepesidir. Genellikle Tümülüslerin içinde döneminin kralı ya da yüksek seviye devlet çalışanların mezarları bulunur. Mezarlara ölülerle birlikte değerli eşyaları da konulurdu) tepesinde yapılan kazı sırasında M.Ö 50-51. YY dönemine ait olduğu sanılan, Katalotik Çağa ait iz ve eserler bulunmuştur. Bu kazı alanından elde edilen verilere göre yörede MÖ 4000 ile MÖ 1700 yılları arasında, yaklaşık 2300 yıl aralıksız bir yerleşimin bulunduğu tespit edilmiştir. Eski Tunç Çağı ve Erken Hitit dönemine ait olduğu tespit edilen bol miktarda eser ve kalıntı bulunmuştur. Bafra Araç Kiralama M.Ö 670 senesinde Paflogonlar’ın Kızılırmak vadisinde yaşadıkları tespit edilmiştir. M.Ö 6.YY’da Lidyalıların kontrolünde olan yöre, M.Ö 546 yılında Pers İmparatorluğu tarafından istila edilmiştir. İkiztepe’de M.Ö 330-30 dönemine ait bir anıt mezar bulunmaktadır. Bafra ilçesinin bulunduğu yöre M.Ö 47 yılında Roma İmparatorluğunun, daha sonra ise Bizans İmparatorluğu’nun kontrolüne girmiştir. 

Alp Arslan’ın komutasındaki Türk ordusunun Malazgirt Meydan Muharebesini kazanmasının ardından Selçuklu Hükümdarlığı’nın eline geçen bölgeye, dönemin Selçuklu Sultanı Türkmen Aşiretlerini getirmiştir. Bafra Oto Kiralama MS 13.YY’da Moğol istilaları sonucu Selçuklu Devleti yıkılmıştır. Ardından Analodu’da Selçuklu Devletine tâbi Türk Boyları kendi beyliklerini kurmaya başlamışlardır. Bu dönemde de Bafra ilçesinin bulunduğu bölgede Bafra Beyliği Kurulmuştur. Bafra Yöresi, 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Karadeniz yöresini fethetmek için çıktığı seferler sırasında Osmanlı egemenliği altına girmiştir. 

bafra-araç-kiralama.png

Osmanlı imparatorluğu döneminde, Bafra ilçesinin bulunduğu yöre “Canik Sancağı”na aitti. 1854 tarihli salname kayıtlarında Bafra ilçesinden kaza olarak bahsedilmektedir. Tam olarak hangi tarihte kaza merkezi olduğu bilinmemektedir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında 1876 yılında Kırım’dan Bafra’ya çok fazla Türk gelmiştir. Bafra Rent A Car Daha sonra çıkan Balkan ve I.Dünya savaşları Türk halkının azalıp, fakirleşmesini, azınlık olmalarına rağmen Rum ve Ermeni vatandaşlarının, ekonomik hayatı ellerine alıp zenginleşmelerine sebep olmuştur. Osmanlı İmparatorluğunun zayıflamasından ve azınlık olmalarına rağmen Osmanlı ekonomisine sahip olmanın ve zenginleşmenin verdiği özgüvenle Rum ve ermeni devletler “mavri mira” cemiyetini kurdular. Fakat 1919 senesinde Milli Mücadele’nin başlaması ile Rum ve Ermenilerin bu gerçekleşmemiştir. Daha sonra balkan savaşları sonrasında Müslüman Türk halkı, ile Anadolu’da yaşayan gayri Müslim halk değiştirilmiştir. Yöreden ayrılan gayri Müslim halkın yerini civarda yaşayan Türk halkı almıştır. Bafra, Cumhuriyetin ilanından bu yana Samsun ilinin bir ilçesidir. 


Bafra Gezilecek Yerler;

Kuş Cenneti
Ülkemizin doğal yapısını koruyabilen, 420 farklı kuş türü ile en büyük kuş cennetlerinden bir tanesi Bafra ilçesinde yer almaktadır. Her yıl 100.000’in üzerinde kuşun üremek için geldiği Kızılırmak Deltasının üzerindedir. Kuş cennetinde, nesli tükenme tehlikesi içinde bulunan çok fazla kuş türü vardır. Samsun Araç Kiralama Doğal yapı ve farklı kuş türlerinin gözlemlenebilir olması, her yıl çok sayıda turisti Bafra ilçesine çekmektedir.

bafra-oto-kiralama.png

Çetinkaya Köprüsü
Samsun ilinin Bafra ilçesinde, 1937 yılında Kızılırmak üzerine 7 kemerli olarak yapılan, 250 metre kadar uzunluğa sahip, Samsun ile Sinop arasında yapılan köprüdür. Etkileyici bir görüntüsü vardır. 

İkiztepe Köyü
Samsun ilinin Bafra ilçesinde bulunan bu köyde yapılan kazılarda, bölgenin M.Ö 4000 yılına kadar uzandığını gösteren tarihi eserler elde edilmiştir. Sit alanı olan bölgede 58 adet höyük, 5 adet yerleşim alanı, katalotik çağa ve sonraki dönemlere ait kalıntı ve eserler bulunmuştur. Kaya mezarlar, kale ve köprüler ortaya çıkmıştır. Hem doğanın güzelliğini, hem tarihin gizemini bir arada yaşayabileceğiniz bir mekandır, İkiztepe Köyü.

Büyük Cami
Osmanlı Mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Büyük Cami, 1670 senesinde Osmanlı Devleti Sadrazamı Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa’nın kızı Ayşe hatun tarafından yaptırılmıştır.

Deniz Feneri
Hala faal olarak çalışmaktadır. Deniz fenerinin inşa edileceği yerin belirlenmesi için bir Fransız, 1 Macar ve Türk Recep Özkan Beyden oluşan bir heyet çalışma yapmıştır. Bafra Araba Kiralama İnşa yerinin tespitini ardından 1923 yılında yaptırılmıştır. 

Liman Gölü
Samsun ili Bafra ilçesinde yer alan Liman Gölünün en önemli özelliği Karadeniz’e en yakın göl olmasıdır. Etrafındaki doğa ve Liman Gölü’nün birleşmesi ile oluşan manzara göz kamaştırıcıdır

bafra-rent-a-car.png

Yeşilyazı Köyü
Samsun ili Bafra ilçesinin Yeşilyazı köyünde bulunan sahil sizi adeta ıssız bir adaya düşmüş gibi hissettirecek. Doğanın bozulmamış doğası, berrak denizi ile hem yerli halkın hem de ilçe dışından gelen turistler için vazgeçilmez bir yerdir.

Alibey Çeşmesi
1751 yılında yapılan çeşme, ilçenin Cumhuriyet Meydanında bulunmaktadır. Kentin en eski çeşmesi olma özelliğini taşır. Çeşmenin yapısı itibariyle gotik tarzdadır. Çeşmenin sütun başlarında motifler vardır.