Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 28.09 - 10:00
Teslim Tarihi 03.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Salıpazarı Araç Kiralama - Salıpazar Rent A Car |Gezgin 7/24

Samsun ilinin bir ilçesi olan Salıpazarı’nın çok köklü ve eski bir tarihi vardır. M.Ö 81.YY yani Taş Devrinden izler bulunan, Karadeniz bölgesinin ilk yerleşim alanı olan yörede ciddi bir kültür birikimi vardır. Salıpazarı da bu birikimin en fazla olduğu yörelerden biridir. Tunç Devri, yani M.Ö 31.YY’dan itibaren Salıpazarı yöresinin bulunduğu alanda yerleşimin olduğu ortaya çıkmıştır. Arkeolojik araştırma ve incelemelerle tespit edilen birçok tarihi yapı, eser ve bulgu vardır. Bölgeye M.Ö 17.YY ile 12.YY arasında hakim olan Hititlilerden sonra M.Ö 7. YY’da Miletli toplumu hakim olmuştur. Yöre hakkında M.Ö 8. YY dolaylarında kadın savaşçılardan oluşan Amazon kavminin yaşadığı yönünde de bir rivayet vardır. (Yapılan arkeolojik kazı ve araştırmalara göre bu toplumun İskit halkından kadınlar olma ihtimali daha yüksek görünmektedir.) Daha sonra Amasya yöresini merkez tutan Pontus Krallı bölgeye hakim olmuştur. Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğunun hakimiyeti altında kalmıştır. Alp Aslan komutasındaki Türk ordusunun yaşadığı Malazgirt Zaferinin ardından, akın akın Anadolu’ya yerleşen Türk boylarından Danişmentliler bölgeye hakim olmuş iseler de, daha sonra yöre tekrar Bizans İmparatorluğunun hakim olmuştur. Salıpazarı Araç Kiralama Bölge daha sonra Anadolu Selçuklu Devleti, Moğol İmparatorluğu, İlhanlı Devleti, Trabzon Rum Devleti ve Tacettinoğulları Beyliği yönetimine girmiştir. Terme Çayı ve Bolas Irmağı doğanın Salıpazarı ilçesine büyük hediyelerindendir. Salıpazarı ilçesinde bir fındık bahçesinde yosunlarla kaplı çeşitli kayaların üzerinde Oğuz boyundan gelen Peçenek ve Kıpçak aşiretlerinin kullandığı yazılar ve tamgalar keşfedilmiştir. Ayrıca başka bir fındık bahçesinde de, eski uygarlıklara ait kaya mezarları keşfedilmiştir. 

salıpazarı-araba-kiralama.png

Salıpazarı Gezilecek Yerler

Garpu Kalesi

Samsun ili Salıpazarı ilçesi sınırları içerisinde Cevizli Köyü ile Konakören Köyü arasında kalır. M.Ö 7. YY’da savaşçı kadın ulus olarak da bilinen Amazonlar tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Salıpazarı Oto Kiralama Bünyesinde iki tane kuyusu bulunan kalenin heybetli bir yapısı ve klasik bir görünümü vardır. Kale merdivenleri kayaların yontulması ile yapılmıştır. 

Hasan Tekke

Samsun ili Salıpazarı ilçesi sınırları içerisinde, yüksekçe bir tepenin üzerinde kalır. Kurtuluş Savaşı sırasında şehit olan Hasan isimli bir kişinin mezarının da bunduğu tekke, bölgeye hakim bir tepededir. Salıpazarı Rent A  Car Tekkenin bulunduğu tepeden Salıpazarı ve Çarşamba ilçelerinin göz alıcı manzarasını seyrederek huzur, heyecan ve mutluluğu bir arada hissedebilir.

Değirmen

Samsun ili Salıpazarı ilçesi sınırları içerisinde bulunur. Yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi vardır. Günümüzde kullanılmaya devam eden değirmen, kesme taşlardan el işçiliği ile yapılmıştır. Samsun Araç Kiralama Muhtemel yaşamış olduğu doğal afetler, depremler ve uzun süredir faal kullanılmasına rağmen hala ayakta kalması ne kadar sağlam bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Gidilip görülmesi gereken istisna güzelliklerdendir. 

Çağlayan Şelalesi

Samsun ili Salıpazarı ilçe merkezine yaklaşık 7 km mesafedeki Çağlayan Köyünde yer alır. Çağlayan Şelalesinin yüksek mesafeden dökülmesi izleyenlere muhteşem bir görüntü oluşturur. Çağlayan Şelalesinin çevresinde ayrıca alabalık tesisleri de mevcuttur. 

salıpazarı-araç-kiralama.png

Kaya Mezarları

Samsun ili Salı Pazarı ilçesi Cevizli Köyü Cami Yanı Mahallesi Huma Ahşap Camiinin bahçesinde kalır. Salıpazarı Araba Kiralama Orta boylu kaya parçaları yontularak düzeltilmiştir bir oda mezardır. Mekan halen mezarlık olarak kullanılmaktadır. Açıkta yalnızca bir mezar odası görülmektedir. Kaya mezarı tek odalı üç sekili kaya mezarlarına emsal teşkil etmektedir. Mezar geçmiş tarihte soyulmuştur. Ayrıca Salıpazarı ilçesinin Yeşil Köy Kayadibi mevkiinde tamga ve runik yazılı taşlarla iç içe kaya mezarları da mevcuttur. Bu benzerlikler dikkate alındığında, bu mezarların aynı kültürden çıkmış olabileceği ve yayılım gösterebileceği hususu, tarihi ve arkeolojik anlamda çok büyük önem taşır. Kaya mezarı kanunla sit alanı olarak tescil edilmiş ve koruma altına alınmıştır. 

Eğri Kale

Samsun ili Salıpazarı ilçesi Kırgıl Mahallesinde yer almaktadır. Bölgede anlatılan bir rivayete göre, eğri kale insan yapısı bir kale değildir. Kale’nin Nuh Tufanı döneminde, Hz Nuh’un gemisini bağlaması için Tanrı tarafından yaratılmıştır.  Yöre halkı su ihtiyacını buradaki sarnıçlardan karşılamaktadır. 

Bölge halkının inanışına göre; ilk karın bu kale bölgesine yağması durumunda ve üzerine sis çökerse havanın bozacağına inanılır. Yine rivayete göre Çarşamba  ve Terme Ovaları, bir zamanlar denizlerle kaplıymış. Eğri kale de, o zamanlarda gemilerin iskelesi olarak dururmuş. Bir zaman sonra toprağın yarılarak İstanbul boğazının oluştuğu, denizlerin birbirine karışması ile Çarşamba ovasının bulunduğu yerdeki denizin çekildiği ve Samsun ovasının ortaya çıktığı söylenmektedir. Günümüzde biraz kazıldığı taktirde deniz, kum ve midye kabukları bulunuyor. 

salıpazarı-oto-kiralama.png

Karacaören Şelalesi 

Samsun ili Salıpazarı ilçesine yaklaşık 11 m mesafede Karacaören Köyünde bulunmaktadır. Yörede ormanlık alanlar ve fındıklık alanlar vardır. Şelale çevresini ise kayın, kızılağaç, gürgen, kestane, taflan gibi ağaçlardan oluşan bir orman kaplamaktadır. Bu ağaçlar Karadeniz ormanlarını oluşturan ağaçlardır. Karacaören şelalesinin düşüşü 85 metredir ve mevsimlere göre su miktarında farklılıklar gösterir. Karacaören Şelalesinin güzelliği göz kamaştırıcıdır.