Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 28.09 - 10:00
Teslim Tarihi 03.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Tekkeköy Araç Kiralama - Tekkeköy Rent A Car | Gezgin 7/24

Tekkeköy yöresinin yerleşimi, insanlık tarihi kadar eskidir. M.Ö 4000 yıllarına dayanmaktadır. Bölgeye M.Ö 17.YY ile 12.YY arasında hakim olan Hititlilerden sonra M.Ö 7. YY’da Miletli toplumu hakim olmuştur. Tekkeköy yöresi hakkında M.Ö 8. YY dolaylarında kadın savaşçılardan oluşan Amazon kavminin yaşadığı yönünde de bir rivayet vardır. (Yapılan arkeolojik kazı ve araştırmalara göre bu toplumun İskit halkından kadınlar olma ihtimali daha yüksek görünmektedir.) Daha sonra Amasya yöresini merkez tutan Pontus Krallı bölgeye hakim olmuştur. Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğunun hakimiyeti altında kalmıştır. Alp Aslan komutasındaki Türk ordusunun yaşadığı Malazgirt Zaferinin ardından, akın akın Anadolu’ya yerleşen Türk boylarından Danişmentliler bölgeye hakim olmuş iseler de, daha sonra yöre tekrar Bizans İmparatorluğunun hakim olmuştur. Tekkeköy Araç Kiralama Bölge daha sonra Anadolu Selçuklu Devleti, Moğol İmparatorluğu, İlhanlı Devleti, Trabzon Rum Devleti ve Tacettinoğulları Beyliği yönetimine girmiştir. 

Tekkeköy ilçesinin güney kısmında yer alan Çınaralan yolu üzerinde alandaki Tekkeköy Mağaraları olarak bilinen mağaralarda ve çevresinde 1941 senesinde arkeolojik kazı yapıldı. Yapılan kazılarda “prehistorik” (tarih öncesi) döneme ait çanak ve çömlek parçaları bulundu. Bulgular arasında Hitit devri ve bu devrin en alt kademesi olan akır çağına ait, Kültepe Höyüğünden çıkan çanak çömleklere benzeyen eserler bulunmuştur. 

Tekkeköy yöresinin güney kısmında yer alan yerleşimin M.Ö 600.000 ile M.Ö 10.000 dönemleri arasına denk geldiği belirlenmiştir. Bölgede yer alan mağaralardan birinde yapılan arkeolojik kazılar neticesinde Hitit dönemi, altta Bakır Çağı dönemlerine ait kültür kalıntıları bulunmuştur. Köy mezarlarında bulunan ölülerin yanında Tunç ve Bakırdan yapılan eşyalar, taştan yapılma ok uçları, yörede o tarihlerde yöre halkının ileri bir tekniğe sahip olduğunu göstermektedir.

tekkeköy-araba-kiralama.png

Bölgedeki mağaralarda yapılan araştırmalara göre, çok eski dönemlerde Karadeniz’in mağaralar bölgesine kadar uzandığı, daha sonra denize akan akarsuların taşıdığı alüvyonlarla deltaların dolmasıyla deniz seviyesinin ilçeden 4 km kadar uzakta kaldığı yorumları yapılmaktadır. Tekkeköy Oto Kiralama Tekkeköy yöresinde yapılan araştırmalara göre Hitit İmparatorluğu dönemine dair katmanlar bulunmuştur. Hitit İmparatorluğu dışında Frigyalılar’a dair kalıntılara da rastlanmıştır. Tekkeköy ilçesinin bulunduğu yöre M.Ö 3.YY ortalarında Pontus Devletinin sınırları içine girmiş, daha sonra ise sırasıyla Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliğine girmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti’nin Anadolu’ya yerleşmeye başladığı dönemde Bizans İmparatorluğu’nun elinde olan bu yörenin Türklere ve İslamiyete açık hale getirmek için, yörenin önemi dikkate alınarak dönemin büyük Türk Velisi Şeyh Zeynüddin’i buraya göndererek yöreye bir tekke kurdurmuştur. Kesin olmamakla birlikte 1250-1330 yıllarında yaşamış olan Şeyh Zeynüddin’in kurmuş olduğu tekkede yolcular, düşkünler, fakir fukara karınlarını doyurmuşlardır. TEKKEKÖY isminin de bu tekkeden geldiği söylenmektedir. 

1339 yılında Tekkeköy Osmanlı Devleti’nin himayesine girmiş, 1402 yılında yapılan Ankara Savaşı’nın ardından Kubatoğulları Beyliği’nin eline geçmiş ve 1419 yılında Osmanlı Sultanı Çelebi Mehmet tarafından Tekkeköy tekrar Osmanlı Devleti sınırlarına girmiştir. Tekkeköy Rent A Car Osmanlı Devleti döneminde Türkler ile Bizans döneminden kalan Rum halkı barış içinde yaşamış, ancak 1.Dünya Savaşı sırasında, Pontus Rum Devletini kurmakla kışkırtılan Rum ve Ermeni halkın yöreyi yakıp yıkması ve komşularına zarar vermeleri sebebiyle barış bozulmuştur. Kurtuluş Savaşının ardından Lozan Barış Antlaşması sebebiyle mübadele yaşanmış, Batı Trakya bölümünde yaşayan Müslüman halk ile Türk topraklarında yaşayan Hıristiyan halk yer değiştirmişlerdir. Tekkeköy önceleri Samsun ili kasabası iken, 1987 yılında çıkarılan karar ile ilçe statüsüne getirilmiş, 1988 yılında ise ilçe olarak faaliyete geçmiştir. 

tekkeköy-araç-kiralama.png

 

Tekkeköy Gezilecek Yerler

Tekkeköy Ören Yeri

Samsun ili Tekkeköy ilçesi Dündartepe mevkiinde bulunmaktadır. Ören yerinde yapılan arkeolojik kazılar ve yapılan incelemeler sonucunda Hitit Devleti ve Eski Tunç devrine ait kalıntılar ele geçmiştir. Çalışmalar sonucunda, özellikle Eski Tunç Devrine ait çok sayıda gömü, seramik, kabartma vazo ve geometrik desenler ile süslenmiş kaplar ele geçmiştir. Ören yerinde Tunç Devrinden kalma mezarlar bulunmuştur. Ören yerinde yapılan kazılar sonucu ele geçen arkeolojik bulguların Anadolu’da eşi ve benzeri olmadığı açıklanmıştır. 

Atatürk Evi: 

Samsun ili Tekkeköy ilçesindeki Atatürk Evi, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında doğduğu Selanik’teki evinin birebir aynısı olarak yaptırılmıştır. Samsun Oto Kiralama Atatürk Evi’nin iç ve dış mimarisi, iç yapısı, dekorasyonu, boyası, eşyaları vs Atatürk’ün doğduğu evi yansıtmaktadır. 2006 yılından bu yana müze olarak kullanılmaktadır. 

Tekkeköy Mağaraları: 

Samsun ili Tekkeköy ilçe merkezine yaklaşık 1 km mesafede yer alır. Tekkeköy Mağaraları şimdiye dek yapılan araştırmalara göre bölgedeki en eski yerleşimdir. Kalkolitik dönemden alma, doğal bir yapı olan mağaralarda gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar, mağaraların sonradan genişletildiğini ve bu suretle yerleşim yeri olarak kullanıldığını ortaya koymuştur. Ana bölümün yanında merdiven, sarnıç, depo ve yol gibi yapıları keşfedilmiştir.  Yapılan arkeolojik çalışmalar Poleolitik Çağ, Mezolitik Çağ ve Tunç Çağına ilişkin bulgular keşfedilmiştir. Tekkeköy Mağaraları tarihi dokusu ve önemi kadar doğal yapısı ile de dikkat çekmektedir. Tekkeköy Mağarasının yanında bulunan ve ülkemizin ilk imitasyon müzesi olarak işlev gören Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi de ziyaretçilerini beklemektedir. Tekkeköy Araba Kiralama Mağara dolaylarında Roma İmparatorluğu ve Binans İmparatorluğu devirlerinden kalma köprü ve kale kalıntıları da yapılan keşifler arasında yer alır. 

tekkeköy-oto-kiralama.png

Şeyh Yusuf Zeynuddin Camii ve Türbesi: 

1071 Malazgirt Savaşından sonra, Anadolu Selçuklu sultanının emri ile yöreye gelen, devrinin en ileri İslam alimlerinden biri olan Şeyh Yusuf Zeynuddi’nin bizzat kendisi tarafından 1285 senesinde yaptırılmış olan cami, aynı zamanda bir fakir, fukaranın doyurulduğu, düşkünlerin bakıldığı bir tekkeydi. Şeyh Yusuf Zeynuddi’nin türbesi de caminin içindedir. 

Altınkaya Kilisesi: 

Samsun ili Tekkeköy ilçesinde yer alan en eski kilisedir. Altınkaya mahallesinde yer alır. 

 

Antyeri Kilisesi: 

Samsun ili Tekkeköy ilçesi Antyeri Köyündedir. Kimin tarafından ve ne zaman yapıldığı tam olarak belli olmayan kilise, günümüzde halen bozulmadan faal olarak bulunmaktadır.

 

Yel Değirmeni: 

Samsun ili Tekkeköy ilçesi Kutkent Mahallesinde yer alan yel değirmeni, bölgede yaşayan Rum halk tarafından 905 senesinde yaptırılmıştır. 

 

Costal Ormanları: 

Samsun ili Tekkeköy ilçesi Gelemen civarında bulunan Costal Ormanları, bir kıyı ormanıdır. Doğal plaj olan bu bölgede ayrıca piknik yapılacak Asarağaç ve Azman mesire alanları da mevcuttur. 

 

Tekkeköy deresi, Tekkeköy vadisi ve Tekkeköy mağaraları da ilçenin görülmeye değer doğal güzelliklerindendir.