Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Halfeti Araç Kiralama - Halfeti Oto Kiralama | Gezgin724

Halfeti Gezilecek Yerler

İçerisinde bulunan Birecik baraj gölü nedeniyle, turizm açısından zengin potansiyele sahip olan Halfeti Şanlıurfa"nın şirin bir ilçesidir. Etrafı bozkırlık alanlarla çevrili olan Halfeti gezilecek yerler bakımından piknik yapmak için gerekli olan yeşilliği göl ve çevresi sağlar. İlçede hissedilen Akdeniz iklimi Fırat nehrinden kaynaklanır. Doğal klima ortamı sağlayan nehirden dolayı ilçede kar yağışı az olarak görülür. Temmuz ve ağustos ayları ilçenin en sıcak aylarındandır. Ekim ve Nisan dönemleri bol yağışlı olarak geçer. İlçe Mezopotamya’nın içinde bulunduğu coğrafyada yer alır. İlçe kuzeyden güneye doğru uzanan düz ve geniş ovalara sahiptir.

2019GöbeklitepeYılıveHalfeti"yeEtkisi

Sakin şehir olarak tescillenen ilçe, tarihi taş evleri ve doğal güzellikleri ile görülmeye değer bir yerdir. İlçe turizm sezonunun açılmasıyla beraber, Halfeti oto kiralama ile gelen yoğun turist akınına uğrar. Son yıllarda 2019’un Göbeklitepe yılı ilan edilmesinden dolayı, daha çok turiste ev sahipliği yapmıştır. Fırat nehrinin suları altında kalan Batıkkent, Halfeti araç kiralama ile ulaşım sağlandıktan sonra yapılacak olan tekne turuyla gezilebilir. Kıyıda bulunan değişik mimari dokudaki evleri ve suyun altında kalan caminin minaresi ile eşsiz manzaralar eşliğinde yapılan turlarda Halfeti kurumsal araç kiralama sizlere eşlik eder. Ulu caminin su üzerinde kalan yerlerini gezen turistler, bu güzelliklere hayran kalırlar. Ayrıca sadece bu bölgede özel olarak yetişen Karagül de ilgi çeken farklı enstanteneler arasında yer alır. Şanlıurfa ve Gaziantep"in ortasında yer alan ilçe bu yönüyle fazla turist çekme kapasitesine de sahiptir. Su altı dalışları için gelen ziyaretçiler için de uygun bir ortam sağlayan Şanlıurfa Halfeti araç kiralama, seçenekleri ile ulaşılabilir bir konumdadır.
halfeti araba kiralama
Halfeti Meyve Yemekleri Festivali

İlçede her yıl düzenlenen geleneksel meyve yemekleri festivali, sayesinde ilçenin adını tüm dünyaya duyurmak amaçlanıyor. Festivalde tanıtımı yapılan soğan ve yenidünya kebabı, ayva güveci, fıstıklı karagül çikolatası, meyveli içli pilav, erik tavası ve patlak kavurması ilçenin değişik yöresel yemekleri arasında yer alır. Fırat nehrinin suyu ile can verdiği şanlıurfa oto kiralamaile gezilecek eserlere ev sahipliği yapar. 

Halfeti Tarım ve Hayvancılık

Batısında Gaziantep ilçeleri, güneyinde Birecik, doğusunda Bozova bulunan ilçe, Urfa"nın kuzeybatısında bulunur. Sarp kayalıklar üzerine kurulan ilçede, antep fıstığı ekimi önemli gelir kaynağı olarak bilinir. İlçenin taşlı ve dağlık arazisi, makineli tarım için ideal ortam oluşmasına izin vermez. İlçede üzüm bağları ve az miktarda bulunan zeytin ağaçları, doğal dokuyu zenginleştirir. Kalan kısımlarda ise hububat üretimi yapılır. Bazı köylerde Fırat nehrinin suyunu kullanarak, sulu tarıma elverişli araziler elde edilir.

Sanayi ve Göçlerin Etkisinde Halfeti

Sanayisi gelişmeyen ilçede bulunan küçük çaplı briket fabrikası ve un değirmenleri tek gelir kaynağıdır. Bunun sebebi ilçeye yatırım yapılmaması ve küçük zanaat kollarının zamanla kaybolmasıdır. Yağışların yeterli olduğu yıllarda otların gürleşmesi sebebiyle, hayvancılık önemli yer tutar. İlçenin nüfusunun büyük çoğunluğu köylerde yaşarlar. Geri kalanlar ise sanayi alanlarının azlığı sebebiyle göç etme yolunu seçmişlerdir.
halfeti araç kiralama
Tarihte Halfeti Romalılar tarafından kurulmuştur. Sasaniler ile Bizans imparatorluğu, ilçeyi değişik zamanlarda ele geçirerek hakimiyeti sağlamışlardır. 1071 Malazgirt savaşından sonra Selçukluların himayesine geçerek tarihsel dokunun fazlalaşmasına etken olan Halfeti ucuz araç kiralama ile ulaşımda rahatlık sağlanır. Kız mağarası Halfeti"de bulunan, tekne turlarının güzergahında yer alan tarihi bir yerdir. Efsaneye göre kralın kızını korumak amacıyla hapsettiği mağara, yöre sakinleri tarafından bu isme layık görülmüştür. İlçede Asurlular tarafından yapılan Rum kale dik bir yamaçta bulunur. Yapıldığı devirde kalenin ortasındaki delik sayesinde savaşta su ihtiyacını karşılamak için düşünülen kaleyi Halfeti kiralık araç ile gidip görebilirsiniz. Ortasındaki büyük oyuk ile devasa büyüklükte olan kale, ürpertici yapısıyla dikkat çeker.

Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi sonucunda, Mısırlıların elinden alınan ilçe bu tarihten sonra Türk topraklarına dahil edilmiştir. Şehri egemenliği altına alan bütün uygarlıklar ilçeye farklı isimler vermişlerdir.
halfeti oto kiralama
Meşhur Lezzetleri ile Halfeti

İlçede Fırat nehrinde tutulan balıklar oldukça lezzetlidir. 15 kiloya ulaşan ağırlığıyla bilinen Şaput balığı buraya özgü bir balıktır. Tekne lokantalarında nar çubukları üzerinde pişirilen balıklar, Halfeti rent a car ile buraya gelen turistlerin ilgisini çeker. Lövrez dürümü, ilçenin farklı lezzetleri içerisinde barındıran yemeğidir. Semsek ve mukaşşerli pilav, gerek adıyla gerekse tadıyla ilk defa duyulan yemekler arasında yer alır. Kemeli kebap, tike kebabı, cağırtlak kebabı, düğmeli kelle ve boram gibi farklı lezzetler damaklarda harika tatlar bırakır. 

Fırat nehrinin kenarına kurulan Halfeti araba kiralama sayesinde ulaşılarak, eşsiz doğası ve muhteşem balıklarıyla gezilecek doğal yerler arasında yer alır. Bütün güzellikleri barındıran ilçe, her sene turistlerin gezme ziyaret alanı olmaya devam eder. Bütün bu bilgiler ışığında günümüz itibariyle Halfeti ilçesinin turizm değerinin her geçen gün arttığını söylemek mümkün olmaktadır. Bölgede araç kiralama hizmetlerinin gelişmesi sayesinde ise bölgedeki turizm hareketlerini olumlu yönde etkilemektedir.