Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Hilvan Araç Kiralama - Hilvan Oto Kiralama | Gezgin724

Hilvan Gezilecek Yerler

Şanlı Urfa’nın ilçelerinden biri olan Hilvan il merkezinden 56 km mesafe bulunmaktadır. Hilvan, diğer ilçelere göre daha az tarihi yapı yer almaktadır. Özellik ile el sanatları ve henüz çözülememiş tarihi sırları Hilvan gezilecek yerler bakımından merak uyandırmaktadır. 

İlçenin adının hikayesi 1820’li yıllara kadar uzanmaktadır. Bu yıllarda ilçe topraklarına aşiretlerden bazıları göç etmiştir. O dönem adı Karacurun’ dur ve bir köydür. 1926 yılına gelindiği zaman Şanlıurfa’ya bağlı bir ilçe olmasına karar verilerek adını Hilvan olarak değiştirilmiştir. Hilvan, Arapça kökenli bir kelimedir. Bağış anlamına gelen ilçenin adı aslında meyveleri ile meşhur bir belde anlamındadır.

Şanlıurfa Hilvan araç kiralama ile ilçeye rahat bir şekilde gelebilir ve gezebilirsiniz. İl merkezinden kalkan dolmuşlar ile Hilvan’ a ulaşım sağlanmaktadır. Mesafe çok kısa bir mesafe bulunmadığı için yolculuk biraz uzun sürecektir. Eğer şanlıurfa oto kiralama hizmetlerini tercih ederseniz çok daha kısa sürede ilçeye gelebilirsiniz.

Hilvan Tarihi Önemi

Hilban’ın tarihi çok eski dönemlere dayanmamaktadır. Çünkü ilçeye daha sonradan yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1820 yılına gelindiği zaman Osmanlı Devleti döneminde aşiretlerin bir kısmı yerleştirilmiştir. Hacı Musa adı verilen aşiret reisi Türkmen asıllıdır. Bu aşireti bölgeye yerleşen ilk kişilerdir. İlçeye geldikleri zaman köy meydanında kara dibek taşı bulunmaktaymış. Bu nedenle ilçeye Karacurun adı verilmiştir. Karacurun Siverek’e bağlı o dönemlerde bir köydür. Cumhuriyet’ten sonra köy olan topraklar ilçeye dönüşerek Hilvan adını almıştır. Hilvan adı ise Gölcük yoluna çok yakın bir mesafede yer alan köyden almaktadır.  İlçede çeşitli höyükler ve yapılar yer alsa da henüz bir kazı çalışması ile inceleme henüz yapılmamıştır. Bu yüzden gizemini korumaktadır.
hilvan araç kiralama
Hilvan Geçim Kaynakları

Hilvan geçim kaynakları tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Tarım ürünleri olarak buğday, mercimek, arpa, nohut yetiştirilmektedir.  Bunların dışında kavun, karpuz, narenciye ve üzümde yetiştirilen tarım ürünleridir. Özellik ile GAP Projesi’nden sonra bölgede sulama probleminin çözülmesinden sonra pamuk üretimine başlanmıştır. İlçenin en önemli geçim kaynağı pamuk yetiştiriciliğidir. Hayvancılıkta küçükbaş hayvanlar yetiştirilmekte olup daha çok keçi ve koyun besiciliği yapılmaktadır.

Nevala Çöri Höyüğü Nerededir?

Halvin’e bağlı köylerden biri olan Kantara Köyü’ nde yer almaktadır. İlçe merkezinden 3 km mesafede yer almaktadır. Nevela Çöri Höyüğü, 100 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde olan bir yapıdır. Höyüklerin milattan önceden kaldığı belirlenmiştir ancak o döneme ait çok iz bulunmamaktadır. Daha sonra 1983 ile 1991 yılları arasında yapılan kazı çalışmaları sonucunda kalıntılara ulaşılmıştır. Alman Üniversitesi ile Urfa Müzesi’nin beraber yapılan bir çalışmadır. İki dere tarafı ile sınırlandırılmış bir terasın üzerinde yer almaktadır. Ancak aniden baraj suyunun yükselmesi ile çalışmalara tamamlanamadan bitirilmiştir. İlçenin geçmişi aydınlatılamamıştır. Höyüğün gizemini koruması ise dikkat çeken bir özelliğidir. 

Hilvan araba kiralama ile çok kısa sürecek bir yolculuktan sonra höyüğe ulaşabilir ve ilginç yapıyı görebilirsiniz.

İnik Mağarası Nerededir?

Hilvan’da Garoz Köyü’nün sınırı ve Kırbaşı Mahallesi’nin yakınında yer almaktadır. Çok bilinmeyen önemli bir yer olan İnik Mağarası ilçede mutlaka görülmesi gereken bir güzelliktir. Bu mağara hakkında net bir bilgi bulunmamak ile birlikte gün yüzüne çıkmayı beklemektedir. 

Hilvan kiralık araç ile mağaraya çok rahat bir şekilde gelebilir ve çok yakından görme imkanına sahip olabilirsiniz.
hilvan oto kiralama
Özveren Köyü Nerededir?

Gizemini koruyan yerlerden biri de Özveren Köyü’ dür. Çeşitli burç kalıntıları ile kale kalıntıları yer almaktadır. Bu alanda bugüne kadar bir kazı çalışması yapılmadığı için hangi dönemden kaldıkları bilinmemektedir. Bu alanda görülmesi gereken yerlerin içinde bulunmaktadır. Hilvan araç kiralama ile köye gelerek hem kalıntıları hem de köyü gezebilirsiniz. Aynı zamanda yöre kültürünü çok yakından tanıyabilirsiniz. 

Hilvan’da Ne Yenir? 

Hilvan hakkında bazı bilgiler henüz keşfedilememiş de olsa yöresel lezzetleri ile gelen herkesi etkilemektedir. Burada mutlaka tadına bakmanız gereken lezzetler ayran çorbası ve aktandır katmeridir. Ayrıca mehlute, çiğköfte, lahmacun, patlıcanlı kebap, söğürme, kazan kebabında tadına bakılmalıdır. Çok zengin bir mutfağa sahip olan Hilvan kültürü Anadolu misafirperverliğinin en tipik örneklerinden biridir.
hilvan rent a car
Hilvan’da Nasıl Bir Tur Yapılabilir? 

Diyarbakır- Şanlıurfa karayolunun üzerinde yer alan ilçede keyifli ve eğlenceli bir yolculuk için Hilvan oto kiralama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Görülecek yerler, yöresel lezzetleri ile tatil planlarınız içine koymalısınız. Kilim ve halı dokumacılığının devam ettiği Hilvan’da el sanatları ürünlerini de çok yakından görebilirsiniz.

Hilvan rent a car firmaları güvenilir ve sorunsuz hizmet vermektedir. Sunulan hizmetler içinde Hilvan kurumsal araç kiralama hizmetini de tercih edebilirsiniz. Ayrıca Hilvan ucuz araç kiralama hizmeti sunmaları da uygun fiyatlara dilediğiniz gibi her yere gidebilirsiniz.