Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 25.09 - 10:00
Teslim Tarihi 30.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Viranşehir Araç Kiralama - Viranşehir Oto Kiralama | Gezgin

Viranşehir İlçesi Hakkında Genel Bilgi 

Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Şanlıurfa şehrinin 13 ilçesinden birisi olan Viranşehir, kent merkezine yaklaşık olarak 93 kilometre uzaklıkta yer alırken, Suriye sınırına ise 50 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Birçok türbenin bulunduğu bu bölge aynı zamanda peygamberler bölgesi olarak da anılmaktadır. Viranşehir araç kiralama firmaları ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilecek yerde, birçok tarihi yapıt ve doğal güzellik de bulunmaktadır. 

Viranşehir İlçesi İklim Koşulları Nasıldır?

Şanlıurfa, bulunduğu Güney Doğu Anadolu Bölgesi konumu itibariyle, karasal iklimi yoğun bir şekilde yaşayan yerleşim yerlerinden birisi olarak bilinmektedir. Şanlıurfa Viranşehir araç kiralama firmaları ile ulaşım sağlayacağınız yerde, yaz ayları çok sıcak ve kurak geçerken, kış ayları ise çok fazla soğuk ve kar yağışlı olmaktadır. Bu da şehrin gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkının ciddi bir seviyede olduğunu göstermektedir. Bu sebeple bölgeye gelmeden önce, bavulunuzu her türlü hava koşuluna uygun yedek kıyafetlerle donatmanızda fayda vardır. Çünkü burada havanın ne zaman nasıl olacağı bilinememektedir. 
viranşehir araba kiralama
Viranşehir İlçesi Geçim Kaynakları Nelerdir?

Viranşehir rent a car firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz Şanlıurfa şehrinin bir ilçesi konumunda yer alan Viranşehir ilçesinde, başlıca geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılık gelmektedir. Bunun sebebi bölgenin verimli bir toprağının olması ve yer yer engebelik alanlarının bulunması şeklinde açıklanabilir. şanlıurfa oto kiralama firmalarından sizin için uygun olan araç ile ulaşım sağlayabileceğiniz bölgede, dilerseniz yöre halkı ile yakından sohbet edebilir dilerseniz de Antep Fıstığı yetiştiriciliğinin bulunduğu bölgelerde, lezzetli fıstıkların tadına bakabilirsiniz. Çünkü bölge, gerek konumu, gerek toprağı gerekse de iklimi sebebiyle ve Gaziantep şehrine de yakınlığı itibariyle Antep Fıstığı yetiştiriciliği alanında da geçimini sürdürmektedir. 

Viranşehir İlçesine Ulaşım Yolları Nelerdir?

İlçeye ulaşmak için dilerseniz, kent merkezinden kalkmakta olan dolmuşları tercih edebilirsiniz. Veya konforunuza son derece düşkünseniz, kalabalık bir gezi grubu iseniz ve çevre yerleri de gezmeyi aklınıza koymuşsanız Viranşehir oto kiralama firmalarından sizin için uygun olanı seçebilir bu sayede Urfa gezinizi daha keyifli ve daha ekonomik bir hale getirebilirsiniz. 
viranşehir araç kiralama
Viranşehir İlçe Tarihi Hakkında Genel Bilgi 

Her Anadolu şehrinde olduğu gibi, Şanlıurfa yöresinin yerleşim birimlerinden birisi olan Viranşehir de, tarihi bakımdan son derece önemli olmaktadır. Bölgede yapılan araştırma ve incelemelere göre, Viranşehir’in tarihinin milattan öncesine dayandığı ortaya çıkmıştır. Yazıyı bulan ve dünya tarihi için önemli bir yeri olan Sümerlilere dayanan bir tarihe sahip olan bu ilçeye Viranşehir kiralık araç firmaları ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilir, kendiniz ve sevdiklerinizi tarihi bir gezintiye çıkarmanın gururunu da yaşayabilirsiniz. 

Aynı zamanda bölgede, Sümerliler haricinde birden fazla medeniyet ve uygarlık da yaşamış ve her biri kendine özgü bir izi bırakarak göçüp gitmiştir. Her sene dünyanın her yerinden milyonlarca yerli ve yabancı turistin gelmiş olduğu bu bölgeye, siz de Viranşehir ucuz araç kiralama firmaları ile gelebilir ve tarihi gezinizi son derece ekonomik bir hale sokabilirsiniz. 

Viranşehir İlçesi Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Hem tarihi geçmişi ile bilinen hem de peygamberler bölgesi olarak öne çıkan Viranşehir gezilecek yerler bakımından da son derece zengin bir konumda yer almaktadır. Dini inanç açısından da son derece zengin bir bölge olan Viranşehir’de, ziyaret edilmesi gereken türbe sayısı da hayli çoktur. İlçeye gelen herkesin mutlaka görmesi, ziyaret etmesi gereken yerler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Ortagonal Roma Tapınağı (Dikmenler)
  • Cemdin Kalesi (Eski Kale)
  • Şemun Manastırı 
  • Eyyüp Peygamberin Türbesi
  • Hz. Elyessa Türbesi

viranşehir rent a car
Ortagonal Roma Tapınağı (Dikmenler)

Viranşehir araba kiralama firmaları ile son derece konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz bölgede, Dikmenler adıyla da bilinen Ortagonal Roma Tapınağı yer almaktadır. İlçenin merkezi konumunda bulunan bu tapınak, Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilen tarihi yapıtlar arasında yer almaktadır. 2 kat şeklinde yapılmış olan bu Roma Tapınağı, Dikmenler adını da, dikmenler üzerinde yer alıyor olmasından almıştır. Geçmişinde 8 tane dikmenin üzerinde yapılı olan Ortagonal Roma Tapınağı, bugün ise yalnızca 1 adet dikmen üzerinde bulunmaktadır. 

Tarihe merak duyan herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerden birisi olan bu tapınak, Bizans İmparatorluğu döneminde ise, ibadet yeri olarak yani kilise amacı ile kullanılmıştır. Fakat bölgeyi ele geçiren Timur tarafından yağmalanan Ortagonal Roma Tapınağı, ne yazık ki çok fazla tahribata uğramıştır. Viranşehir kurumsal araç kiralama firmaları ile kurumsal geziler de düzenleyebileceğiniz bu yerde, tarihi yolculuğun da eşsiz ve unutulmaz tadının keyfine varacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.