Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Şirvan Araç Kiralama - Şirvan Rent A Car | Gezgin 7/24

Şirvan İlçesi Hakkında Genel Bilgi

Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Siirt ilinin bir ilçesi olan Şirvan, şehrin 6 ilçesinden biri olmaktadır. Kentin merkezi konumuna yaklaşık olarak 26 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Şehre çok da uzak olmadığı için sık ziyaret edilen yerlerden birisidir. Özellikle tarihi ile çok eskilere dayanan Şirvan araç kiralama firmaları ile bölgede keyifli ve son derece konforlu bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. 

Şirvan İlçesi İklim Koşulları Nasıldır?

Güney Doğu Anadolu Bölgesi, karasal iklimin en fazla hakim olduğu bölgelerden birisi olarak bilinmektedir. Siirt ili de bölgenin şehirlerden birisi olması sebebiyle, Şirvan ilçesinde hakim olan iklim, şüphesiz ki karasal iklim olmaktadır. Sahip olduğu coğrafi konumu ve dolayısıyla da iklim türü ile Siirt Şirvan araç kiralama firmaları ile gelebileceğiniz ilçede kış ayları epey soğuk geçerken, yaz ayları da bir o kadar sıcak geçmektedir. 

Yağış durumu da kış aylarında özellikle yoğun kar olurken, yaz aylarında ilçede yağış neredeyse yoktur. Bu sebeple de yaz mevsimi, bölgede fazlasıyla kurak geçmektedir. Karasal iklimin olduğu bölgelerde, ayrıca gece ve gündüz sıcaklık farkları da ciddi anlamda yüksektir. Bu sebeple Şirvan oto kiralama aracılığıyla ile gelmekte olduğunuz bölgede yanınıza kıyafet alırken son derece dikkatli olmanızda fayda vardır. 

şirvan-araba-kiralama

Şirvan İlçesinde Geçim Kaynakları Nelerdir?

İlçenin geçim kaynakları arasında başta tarım ve hayvancılık gelmektedir. Tarımın da yapılabildiği aylar oldukça kısıtlıdır. Çünkü yaz mevsiminin kurak olması ve kış mevsiminin fazla soğuk ve kar yağışlı olması, bölgede tarımın sürekli olarak yapılabilirliğini kısıtlamaktadır. Bu sebeple düzlük yerlerde bahar aylarında tarım, dağlık bölgelerde ise yer yer küçükbaş hayvancılık, bazı kesimlerde ise büyük baş hayvancılık sık olarak yapılmaktadır. Siirt oto kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz bölgede, hayvanların sütünden de ayrıca fayda sağlanmaktadır.

Şirvan İlçesinin Tarihi Hakkında Genel Bilgi 

Anadolu’nun hemen her yeri birden fazla medeniyet ve uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bu yerleşim yerleri arasında Siirt’in Şirvan ilçesi de bulunmaktadır. Birçok topluluğa ev sahipliği yapması sebebiyle bölgede birçok tarihi yapıt da görülmektedir. Bu yapıtlar özellikle ibadet yerleri, hanlar ve hamamlar gibi topluluğa açık olacak nitelikle yerlerdir. Hatta hemen her ilçenin ve şehrin de bir kalesi mutlaka bulunmaktadır. Bunun sebebi, bölgenin birçok saldırıya, savaşa tanıklık etmesi şeklinde açıklanabilir. Şirvan rent a car firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz bu bölgede de bu tarz yapıtları görmek pek tabi mümkün olacaktır. 

Bölgede yapılan araştırma ve incelemelere göre, Şirvan’ın sahip olduğu tarihin neredeyse milattan öncesine kadar dayandığı ortaya çıkmıştır. İlçenin tarihi olaylarına bakıldığında, 1514 senesinde Osmanlı Devleti’nin sınırları arasında yer aldığı görülmektedir. Bu hakimiyet ise Osmanlı Padişahlarından biri olan Yavuz Sultan Selim’in zamanında yapılmış Çaldıran Seferi ile gerçekleşmiştir. Şimdilerde Şirvan adıyla bilinen ilçe, birçok tarihi bölge gibi geçmişte farklı bir isim olan Küfre ile anılmıştır. Fakat sonrasında değişmiş ve Şirvan adını almıştır. 

şirvan-araç-kiralama

Bölgenin resmi kayıtlardaki tarihlerine bakıldığında ise Şirvan’ın 1945 senesinde bir belediye konumuna ulaşmış olduğu görülmektedir. İçerisinde 2 mahalleye ve 56 köye ev sahipliği yapan bu yerleşim birimine Şirvan kurumsal araç kiralama firmaları ile de ulaşım sağlayabilir ve kurumsal geziler düzenleyebilirsiniz. 

Şirvan İlçesi İçin Ulaşım Yolları

İlçeye gelmek isterseniz kent merkezinden kalkmakta olan dolmuşları kullanabilir veya Şirvan araba kiralama firmalarından sizin için uygun olanı tercih edebilirsiniz. Son model araçların yer aldığı bu kiralama sisteminde, seyahatini keyifli ve konforlu bir hale getirerek hem sevdiklerinize hem de kendinize eşsiz bir gezi planı oluşturabilirsiniz. 

Şirvan İlçesi Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

İlçe, önemli bir tarihi bölgeye sahip olduğu için Şirvan gezilecek yerler bakımından son derece zengin bir yer olarak bilinmektedir. Bu sebeple de bölgeye geldiğinizde mutlaka gezmeniz gereken yerleri listelemeniz gerekecektir. Tarihe ilgi duyanların ilçede görmesi gereken yerleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Maden Köyü
  • Küfre Kalesi ( Şirvan Kalesi)
  • Satyan Kalesi 
  • Körmaş Kalesi
  • İrun Kalesi

Küfre Kalesi ( Şirvan Kalesi)

Siirt Oto kiralama firmaları ile son derece ekonomik bir seyahat düzenleyeceğiniz ilçede, özellikle kaleler çok fazla sayıda olmaktadır. Bu kalelerden birisi de eski adıyla da bilinen Küfre Kalesi ya da günümüz adıyla Şirvan Kalesi’dir. İlçenin merkezi konumuna yaklaşık olarak 4 kilometre uzaklıkta yer alan bu kale, yırtıcı bir kuş olan kartalların yuvalarına benzeyen bir görünüşe sahip olması ile bilinmektedir. 

şirvan-oto-kiralama

Böyle olmasının sebebi, kalenin bir kartal gözü kadar tepeden görmesini sağlaması şeklinde yorumlanabilmektedir. Tüm ilçeye hakim olan Şirvan Kalesi, mutlaka tarihe meraklı olan kişiler tarafından ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir. Hem ilçeyi hem de şehri dilerseniz Şirvan kiralık araç firmaları ile konforlu ve kolay bir şekilde ziyaret edebilir ve eşsiz fotoğraflarla zamanda yolculuğa çıkmanın keyfini sevdiklerinizle beraber çıkarabilirsiniz.