Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 28.09 - 10:00
Teslim Tarihi 03.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Tillo Araç Kiralama - Tillo Rent A Car | Gezgin 7/24

Tillo Gezilecek Yerler

Siirt’in bir ilçesi olan Tillo il merkezinden 9 km mesafede yer almaktadır. Tillo’ nun en dikkat çeken özelliği ise önemli evliyaların burada yetişmesidir. Tillo gezilecek yerler denince ilk akla gelen türbeler olmaktadır.  Evliyalar kenti olarak tanımlanan Tillo hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar için önemli bir kültürel merkezdir. İki dinden eserler ilçede yer almaktadır. Bu yapıların dışında pek çok medeniyetten izlere de rastlanmaktadır.

Tillo, Süryanice’de yüksek ruhlar anlamına gelmektedir. Yavuz Sultan Selim döneminde fethedilen ilçenin adı Tillo olmuştur. Tillo, il merkezine çok yakın bir mesafededir. Siirt il merkezinden kalkan dolmuşlar ile ulaşım sağlanabilmektedir. Görülecek yerlerde düşünüldüğü zaman en kolay ulaşım araç ile olmaktadır. Siirt Tillo araç kiralama ile ilçeyi çok keyifli bir şekilde gezebilirsiniz.

Tillo Tarihi Önemi

Tillo tarihi çok eski dönemlere kadar dayanmaktadır. Hristiyanlık ve İslamiyet için önemli bir yere sahiptir. Özellik ile Hristiyanlık döneminde yapılan bilimsel çalışmaların yapıldığı önemli bir merkez olduğu belirlenmiştir. Milattan önce 2000’ li yıllarda Babiller ve Asurlular bölgeye hakimdir. Sultan Alparslan’ın Anadolu topraklarına adım atması ile Selçuklu Devleti topraklarına katılmıştır. 1514 yılında kazanılan Çaldıran Zaferi ile Osmanlı Devleti dönemi başlamıştır.

tillo-araba-kiralama.png

Zamanında medreselerde çok yüksek eğitimin verildiği bir yer olan Tillo geçmişi ile herkesi etkilemektedir. Matematikten kimyaya ve tıpa kadar hemen hemen her alanda çalışmış bir alim ilçede yaşamıştır. O dönemlerde bu kadar e muhteşem bir ilim merkezinin kurulması büyük bir başarıdır.

Tillo Geçim Kaynakları

Tillo geçim kaynakları hayvancılık ve tarımdır. İlçede yetişen Siirt fıstığı ile çok ünlüdür. Daha az yağ içeriğine sahip olması nedeni ile daha sağlıklıdır. Fıstık ve badem yetiştiriciliği yapılmaktadır.

İbrahim Hakkı Hazretleri Türbesi Nerededir?

İbrahim Hakkı’nın asıl memleketi Erzurum’dur. Tillo ’ya gelen İbrahim Hakkı Hazretleri ömrünü bilme adamış bir alimdir. Hayatını kaybedince memleketine değil, Tillo ‘ya defnedilmiştir. Hayatını kaybettikten sonra bugüne kadar yazdığı bütün eserleri müzede sergilenmekte ve türbeye her yıl binlerce kişi gelmektedir.

Tillo ’da türbeleri gezmek için fazla vakit ayırmalısınız. Siirt oto kiralama hizmetlerinden seçeceğiniz araç ile bütün türbelere çok kolay bir şekilde gidebilir ve bu önemli yerleri görebilirsiniz.

İsmail Fakirullah Hazretleri Türbesi

İsmail Fakirullah, İbrahim Hakkı tarafından yetiştirilmiş bir ilim insanıdır. Hocasının izinden giderek ilim dolu bir hayat geçirmiştir. Çok sayıda önemli çalışma yapmıştır. Hayatını kaybettikten sonra ilçeye defnedilerek türbe yaptırılmıştır. Türbede en dikkat çeken özellik ise günün ilk ışıkları ile birlikte aydınlanmasıdır. Çeşitli restorasyon çalışmaları yapılmıştır ancak yapıldığı hali korunamamıştır. Türbe içinde yer alan camide eserleri sergilenmeye devam etmektedir.

Tillo araba kiralama ile ilim dolu türbeleri görebilirsiniz ve o dönemde yapılan çalışmalara görerek o döneme bir yolculuk yapabilirsiniz.

tillo-araç-kiralama.png

Sultan Memduh Hazreti Türbesi

Tillo ‘da doğup yaşamış olan Sultan Memduh’un dedesi İsmail Fakirullah’tır. İbrahim Hakkı hazretleri ile çok sayıda çalışma yapmıştır. Vefat edince ilçeye gömülen Sultan Memduh için 1847 yılında türbe yaptırılmıştır. Oğlu ile birlikte aynı türbeye defnedilmiştir.

Şeyh Mücahiz Hazretleri Türbesi 

Ne zaman doğduğu tam olarak bilinmeyen Şeyh Mücahiz hazretleri o dönemde yaşamış önemli bir evliyadır. Birçok evliyayı yetiştiren Şeyh Mücahiz 1262 yılında hayatını kaybetmiştir. Türbesine binlerce kişi gelip dua etmektedir. Türbesinin üzerinde Arapça olarak has evliyaların ruhlarına şif bahsettiği yazmaktadır. Tillo kiralık araç ile türbeye gelebilir ve bu kadar büyük bir evliyanın türbesini ziyaret edebilirsiniz.

Kal’at-ul Üstad Tepesi Nerededir?

Tillo’yu ünlü yapan hadise ışık hadisesidir. Bu hadiseye neden olan tepe ise Kal’at-ul Üstad Tepesi’ dir. Güneşin ilk ışıkları yer alan türbeye vurması ile muhteşem bir manzaraya sahip olmaktadır. Tepe daha çok kale olarak bilinmektedir. Piknik yapmak için gelen çok sayıda kişi buraya gelmektedir.

Tillo araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak tepeye gelip muhteşem manzarayı görmelisiniz. Aynı zamanda piknik yaparak ilçeyi tepeden görebilir ve günün doğumunu ya da batışını izleyebilirsiniz.

Ras-ıl Hacar Taşı Nerededir?

Siirt il merkezinden 4 km mesafede yer alan Ras-ıl Hacar Taşı bir doğa harikasıdır. Eruh yolu üzerinde yer alan taş doğa sporlarını yapmayı seven kişiler için ideal bir yerdir. Doğanın içinde bir gün geçirmek ya da spor yapmak isteyenlerin uğradığı bir yer olan taş çok bilinmemektedir. Gelen kişiler ise birkaç defa gelmektedir. Tillo oto kiralama ile buraya gelebilir ve şehrin yoğunluğundan uzakta bir gün geçirebilirsiniz.

Tillo Kalesi ve Cam Terası Nerededir?

Osmanlı Devleti döneminden kalan bir eserdir. Kale içine inşa edilen cam teras ile Siirt çok güzel bir şekilde görülmektedir. 

Tillo ‘da Ne Yenir? 

Tillo fıstığı ve balı ile çok ünlüdür. Bu lezzetler dışında perde pilavı içli köfte başka bir adı ile kitel mutlaka tadına bakılmalıdır.

tillo-oto-kiralama.png

 

Tillo’da Nasıl Bir Tur Yapılabilir?

Tillo’da bu yerler dışında Evliya Çelebi’nin kaldığı düşünülen Delikli Taş’ ta görülmesi gereken yerlerden biridir. İlçede bir türbeler, doğal güzellikler ve yapılar açısından çok zengin olduğu için her gün farklı bir plan yapabilirsiniz. Tillo rent a car firmaları ile kaliteli hizmet vermektedir. Ayrıca Siirt araç kiralama hizmeti de vermeleri uygun fiyatlar istediğiniz her yer gidebileceğiniz anlamına da gelmektedir. Araç kiralama hizmetleri içinde Tillo kurumsal araç kiralama da yer almaktadır. Dilerseniz bu hizmetten de yararlanabilirsiniz.