Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Ayancık Araç Kiralama - Ayancık Rent A Car | Gezgin 7/24

Ayancık

Ayancık Sinop"a bağlı Batı Karadeniz’in 3. büyüklükteki ilçesidir. Arazi yapısı dağlık ve sarp kayalardan oluşan ilçe Ayancık çayı üzerindeki vadide yer alır. İlçede yerleşim arazi yapısına bağlı olarak kıyı bölgelerinde ve vadi yamaçlarında yapılmıştır. Sinop"un batısında yer alan Ayancık gezilecek yerler açısından zengin tarihi bir dokuya sahiptir. İlçede yerleşim genelde merkezde olur. Köylerde ise tarıma uygun düz alanlarda yerleşik düzen kurulmuştur. 

Ayancık İlçesinin İklim Koşulları

Verimli topraklara sahip olan ilçenin arazisinin yarısından çoğu ormanlarla kaplıdır. Sinop"a 55 km mesafede Ayancık araç kiralama sayesinde kolay keşfedilebilecek bir konuma sahiptir. İlçenin, tarım alanı olarak kullanılan arazilerinde genellikle arpa ve buğday ekimi sıklıkla yapılır. Karadeniz ikliminin hâkim olduğu ilçede, yazlar ılık ve nemli kışlar ise serin ve yağışlı bir havanın etkisi hakimdir. İlçeye yapılacak geziler için Ayancık araç kiralama, konforlu araçları ile her mevsimde hizmet verir. Havası oldukça nemli olan ilçe bu yönüyle, klasik Karadeniz ikliminden ayrılır. Ormanlarında genellikle çam, kestane, gürgen, kayın ve meşe gibi ağaçlar yetişen ilçe, yılın her mevsiminde yağış alır. 

ayancık-araba-kiralama.png

Ayancık İlçesinin Geçim Kaynakları

Geniş ağaç florası sebebiyle ilçede ormancılık oldukça gelişmiştir. Bunun yanı sıra mobilya üretimi de yoğun olarak yapılır. Son yıllarda artan tekstil fabrikaları sayesinde, ilçede küçük çapta canlılık yaşanmaya başlanmıştır.  İlçede bulunan kereste fabrikası, uzun yıllar geçim kaynağı olarak halkın hizmetinde olmuştur. Alman ve Belçika ortaklı olan fabrika, sosyal ve kültürel yapıyı etkilemiştir. Fabrikanın üst düzey yöneticileri, Ayancık kurumsal araç kiralama ile ilçede gezme imkânına kavuşmuşlardır. İlçeye yerleşen yabancılar, sosyal hayatın olumlu yönde gelişmesine katkıda bulunmuştur. 

Buradaki fabrika ilçedeki işsizlik oranını da azaltarak ekonomiye canlılık kazandırmıştır. Yabancıların yaptığı sosyal aktiviteleri barındıran tesisler, yürüyüş yolları ve gazino gibi yerler ilçenin daha farklı bir tarz yaşam standardına ulaşmasında etkili olmuştur.  Ayrıca ilçeden yurt dışına yapılan göçler, nüfusun azalmasında etkili olmuştur. Yazları ilçeye tatil için gelen işçilerin getirdiği dövizler önemli bir gelir kaynağı yaratır. İlçeye gelenler Sinop Ayancık kiralık araç ile kolayca ulaşım sağlarlar. Fabrika özelleştirildikten sonra iş alanı azalan ilçede göçler başlamıştır. Kırsal nüfusun azalmasıyla birlikte tarım da verim düşmüştür.

Ayancık İlçesine Ait Tarihi Yapılar

Ayancık tarihi yapıları ile de dikkat çeken bir ilçedir. İlçenin tarihi geçmişi ilk çağlara kadar gider. Paflogonyalı"lar, Amazonlar, Akalar, Dor"lar ve Anadolu Selçuklu Beylikleri döneminde hüküm sürmüştür. En sonunda Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılan Ayancıkkiralık araç filosunun geniş seçeneklerine sahip olan araçları ile ziyaret edeceğiniz bir konumdadır. İnaltı mağarasına, uzun bir yürüyüşten sonra ulaşılır. Turistik amaçlı olması dolayısıyla, mağaranın aydınlatılması ve tesislerin bakımı yapılmıştır. Düdeni, Akgöl ve Karlık yaylası da günübirlik geziler için tercih edilecek alanlardır. 

ayancık-araç-kiralama.png

Buraları Ayancık rent a car firmasından kiralayacağınız araçlar ile yılın her mevsiminde ziyaret edebilirsiniz. Pontus döneminin krallarının gömülü olduğu İsfehan kral mezarları ilçenin kaya mimarisi ile yapılan arkeolojik yapıtlarıdır. İsfehan kilisesi, o dönemin mozaiğini yansıtan eserler arasındadır. İlçede Ömer Seyfettin"in eserlerinde bahsettiği Yalı Cami ve kim tarafından yapıldığı bilinmeyen yalı hamamı da ziyaret edilecek yerler arasında yer alır. İsfehan bölgesi, tarihi dokunun yoğun olduğu bir alandır. İsfehan burnunda bulunan İsfehan Sulu Kilisesi, toprak altında kalan yapısıyla turistlerin Sinop oto kiralama, hizmeti ile ziyaret etmeyi isteyeceği yerler arasında yer alır. 

Ayancık İlçesi Doğal Alanları

İlçedeki Harzana Plajı, doğada tatil yapmak isteyenler için oldukça elverişli alanlara sahiptir. 500 metrelik kumsalı ile turistlerin en çok ilgisini çeken sahil şerididir. Türkiye’nin kuzey ucu olarak bilinen İnceburun Feneri de ilçede yer alır. Fenerin geçmiş dönemlerde ilçede yaşanan volkanik olaylardan sonra oluştuğu biliniyor. İlçeye farklı bir doku katan fenere Ayancık oto kiralama ile ulaşabilirsiniz.

Ayancık İlçesinin Kültürel Yapısı

Ayancık"ta el sanatları da gelişen bir zanaat olarak öne çıkar. Evlerde el tezgahlarında pamuklu kumaşlardan dokunan bürümcük, gömlek, iç çamaşırı ve şalvar yapımında sıklıkla kullanılan bir kumaştır. Ayrıca ahşap tezgahlarda dokunan keten bezi de Ayancığ"a özgü yöresel bir kumaştır. Son yıllarda ilçede tekstil sektörü oldukça fazla mesafe kat etmiştir. Ayrıca ilçede suni limanlar oluşturularak balıkçık gibi değişik iş kolları da yapılmaya başlanmıştır. 

ayancık-oto-kiralama.png

Değişik ahşap teknikleri kullanılarak yapılan Ayancık köy evleri ile de farklı mimarileri ile dikkat çeker. Rum ve Yunan mimarisi baz alınarak yapılan ve ahşap oymaları ile dikkat çeken evler Ayancık ucuz araç imkanları ile gezilebilir. İlçede bol olarak bulunan kestane ağaçlarından yapılan evler, verandalı olması ve ahşap çivilerin kullanılması Ayancık araba kiralama ile ilçeyi gezen turistlerin ilgisini çeker. İlçe eski deprem bölgesi olması sebebiyle fay kırıklarının yaşandığı alanlara sahiptir. Buradan çıkan doğal taşlar evlerin yapımında kullanılarak, dayanıklı binalar ortaya çıkarılır.