Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Cizre Oto Kiralama - Cizre Araç Kiralama | Gezgin724

Cizre İlçesi Hakkında Genel Bilgi 

Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin şehirlerinden birisi olan Şırnak’ın 6 ilçesinden birisi olan Cizre, kentin merkezini konumuna yaklaşık olarak 46 kilometre uzaklıktan yer almaktadır. Bu da yaklaşık olarak 50 dakikalık bir yolculuğu beraberinden getirmektedir. Hem tarihi yapıtlar hem de doğal güzellikleri ile bilinen bu yerleşim birimine Cizre araç kiralama firmalarından sizin için uygun olan bir araba ile rahatlıkla ulaşım sağlamanız mümkün olmaktadır. 

Cizre İlçesi İklim Koşulları Nasıldır?

Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Cizre isimli yerleşim birimi, sahip olduğu coğrafi konum sebebiyle karasal iklim koşullarını yoğun bir şekilde yaşamaktadır. Bu sebeple de ilçede yaz ayları çok sıcak ve kurak geçerken, kış ayları da bir o kadar soğuk ve yağışlı geçmektedir. Karasal iklim özellikleri sebebiyle bölgede gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı da hayli yüksek olmaktadır. Bu sebeple de buraya Şırnak Cizre araç kiralama firmaları ile ulaşım sağladığınızda, hem olası don olaylarına hem de sürekli olarak değişmekte olan hava koşullarına karşı tedbirli olmanız gerekecektir. 

Cizre İlçesi Geçim Kaynakları Nelerdir?

Cizre rent a car firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz, Şırnak’ın yerleşim birimlerinden birisi olan Cizre halkının başlıca geçim kaynakları arasında hayvancılık, tarım ve madencilik gelmektedir. Özellikle de küçükbaş hayvancılığın yaygın olduğu bölgede, yöre halkı aynı zamanda ticaret ile de uğraşmaktadır. Şırnak oto kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz bu bölgede, dilerseniz yöre halkı ile geçim kaynakları üzerine konuşma yapabilir ve durumları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
cizre araba kiralama
Cizre İlçesine Ulaşım Yolları Nelerdir?

 Şırnak’ın ilçesi olan Cizre’ye ulaşım için dilerseniz kentin merkezinden kalkan toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Dilerseniz de konforlu bir yolculuk için ve dilediğiniz yeri gezme fırsatı yakalayabilmek adına Cizre kiralık araç firmalarını kullanabilir ve keyifli yolculuklar yapmanın tadını çıkarabilirsiniz. 

Cizre İlçesi Tarihi Hakkında Genel Bilgi

Cizre ucuz araç kiralama firmaları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz ve sevdiklerinizle tarihi bir gezintiye çıkacağınız Şırnak’ın Cizre isimli ilçesinin çok derin bir tarihi bulunmaktadır. Bölgede yapılan tarihi çalışmalar, araştırmalar, incelemeler ve arkeolojik kazılar sonucunda, Cizre’nin tarihinin demir çağına kadar dayandığı ortaya çıkmıştır. Bu da yaklaşık olarak M.Ö. 200 yılına işaret etmektedir. Ayrıca bölgede birden fazla medeniyet ve uygarlığın da yaşamış olduğuna dair bilgiler söz konusudur. Bu medeniyet ve uygarlıklar arasında Asurlar, Baviller, Persler, Medler ve Araplar yer almaktadır. Ayrıca tarihi bölgede Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti de yaşamını sürdürmüştür. Bölge, Osmanlı Devleti’nin hakimiyeti altına girer girmez, ilk olarak Diyarbakır’a bağlanmış sonrasında ise Musul Beyliği’nin yönetimi altına girmiştir. 1841 senesinde gerçekleşen bu sürecin hemen ardından, şimdiki adı Cizre olan bölge, İslamiyeti kabul etmiş ve Cezire adını alarak tarihteki yerini kazanmıştır. Cizre oto kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz bölgede, görülmesi gereken çok sayıda da yer bulunmaktadır. 
cizre araç kiralama
Cizre İlçesinde Gezilecek Yerler Nelerdir?

Oldukça derin bir tarihe sahip olan Cizre gezilecek yerler bakımından da son derece zengin bir konumda yer almaktadır. Buraya gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerler ise şu şekilde sıralanabilir: 

 • Mem-ü Zin Medresesi
 • Kırmızı Medresesi
 • Ahmet El-Cezeri Türbesi 
 • Cizre Ulu Cami Kapı Tokmağı
 • Nuh Türbesi 
 • Mir Abdal (Abdaliye) Medresesi
 • Cizre Kalesi
 • Finik Ören Yeri
 • Şah Ören Yeri
 • Babil Ören Yeri 
 • Kasrik Ören Yeri
 • Bazebde Ören Yeri

cizre oto kiralama
Cizre Kalesi

Şırnak’ın Cizre isimli yerleşim biriminde yer alan Cizre Kalesi’nin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Bölgede yapılan araştırma ve incelemelerin yanı sıra, arkeolojik kazıların da vermiş olduğu bilgilerle, kalenin Gudiler isminde bir medeniyet tarafından M.Ö. 4000 senesinde yapıldığı sonucuna varılmıştır. Cizre kurumsal araç kiralama firmaları aracılığıyla, bölgede kurumsal geziler düzenleme fırsatı da bulunmaktadır. Bu sebeple de Cizre’ye yolunuz düştüğünde dilerseniz ofis arkadaşlarınızla dilerseniz de okulunuz aracılığıyla çeşitli kurumsal geziler düzenleyebilir ve yoğunluğunuza bir tatil molası verebilirsiniz. 

Kalenin yapımında, edinilen bilgilere göre Nuh tufanından da etkilenildiği düşünülmektedir. Bu sebeple bu kale bir gemi görüntüsüne sahiptir. Çeşitli uygarlıklar tarafından onarıma uğrayan kale, ziyaretçilerini adeta bir tarih yolculuğuna çıkarmaktadır. Cizre araba kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz bölgede, Asurlular, Abbasiler ve Babiller yaşamıştır. Onarımlar da bu uygarlıklar tarafından gerçekleşmiştir. 

Mem-u Zin Zindanı 

Cizre oto kiralama firmaları ile konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz bu tarihi yapıt, kurşun eritme ile inşa edilmiştir. Bugüne kadar tüm ihtişamıyla ayakta duran Mem-u Zin Zindanı, bir efsaneye göre Mem isimli kişinin kaldığı yer olarak da bilinmektedir. Efsanelere, tarihe ilgisi olan kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bu yer, buram buram tarih kokunu içerisinde barındırmaktadır.