Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
İdil Araç Kiralama - İdil Oto Kiralama | Gezgin724

İdil İlçesi Hakkında Genel Bilgi 

Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin Şırnak şehrinin 6 ilçesinden birisi olan İdil, kentin merkezine yaklaşık olarak 74 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Şırnak İdil araç kiralama firmaları ile kolay ve konforlu olmanın yanı sıra ekonomik geziler de düzenleyebileceğiniz bu yerleşim birimi, içerisinde birçok doğal güzellik ve tarihi yapıta da ev sahipliği yapması ile bilinmektedir. 

İdil İlçesi İklim Koşulları Nasıldır?

Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Şırnak şehrinin bir yerleşim birimi olan İdil, iklim özellikleri bakımından karasal iklim şartlarını yoğun olarak yaşayan bir coğrafi konumda yer almaktadır. Bu sebeple de bölgede kış ayları çok soğuk ve kar yağışlı geçerken, yaz ayları da bir o kadar sıcak ve kurak geçmektedir. Bu da bölgenin gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farklarının çok yüksek olmasına sebebiyet vermektedir. Bu durumda İdil araç kiralama firmaları ile ulaşım sağlayacağınız zaman, özellikle de gece saatlerinde araç kullanacak iseniz olası don ve kayma durumlarına karşı tedbirli olmanız gerekecektir. Bunun yanı sıra bölgeye gelirken yanınıza almanız gereken kıyafetlere de bir o kadar dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü yaz mevsiminde dahi gelseniz, akşamları çok soğuk olacağı için mutlaka yanınızda uzun ve kalın şeylerin ihtiyacınızı duyacaksınızdır. 

İdil İlçesi Geçim Kaynakları Nelerdir?

Şırnak şehrinin yerleşim yerleri arasında yer alan İdil halkının başlıca geçim kaynakları arasında hayvancılık ve tarım gelmektedir. Özellikle de sahip olduğu coğrafi konum sebebiyle bölgede en fazla görülen hayvancılık çeşidi, küçükbaş hayvancılığa yönelik yapılmaktadır. Bu küçükbaş hayvanlar arasında koyun, koç ve keçi yer almaktadır. Şırnak oto kiralama firmaları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bölgede, dilerseniz bölge halkı ile de çeşitli sohbetler yapabilirsiniz. Ayrıca bölgede madencilik ve ticaret gibi çeşitli geçim kaynakları da söz konusu olabilmektedir. 
idil araç kiralama
İdil İlçesine Ulaşım Yolları Nelerdir?

Şehrin merkezi konumuna yaklaşık olarak 74 kilometre uzaklıkta yer alan İdil yerleşim birimine, toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlamak isterseniz kent merkezinden kalkmakta olan dolmuşları tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, bölgede çeşitli geziler düzenlemek, hem kendinize hem de sevdiklerinize son derece konforlu yolculuklar yaşatmak isterseniz İdil oto kiralama firmalarını kullanabilir. Yolculuğunuzun yaklaşık olarak 1.5 saat süreceğini de söylemekte fayda vardır. 

İdil İlçesi Tarihi Hakkında Genel Bilgi 

Bölgede yapılan çeşitli araştırma ve incelemeler sonucunda İdil ilçesinin çok eski bir tarihe dayandığı ortaya çıkmıştır. Bu tarih M.Ö. 2000’li yıllara kadar dayanmaktadır. Bu da İdil yerleşim biriminin birden fazla medeniyet ve uygarlığa ev sahipliği yaptığı anlamına gelmektedir. İdil araba kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz bu tarihi bölge, aynı zamanda Osmanlı Devleti’nin de hakimiyeti yer almıştır. Bu hakimiyetin tarihi 1517 tarihine dayanmaktadır. Bu yıllarda Osmanlı Devleti’nin hükümdarlarından birisi olan Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi ile devletin toprakları arasına katılan İdil ilçesi, geçmiş zamanda Mardin şehrine yakınlığı sebebiyle buraya bağlı olmuştur. Fakat sonrasında alınan karar ile Şırnak kentine bağlanan İdil yerleşim biriminin, ilçe statüsüne geçmesi ise 1991 senesinde gerçekleşmiştir. Özellikle de Hıristiyan din mensubu kişilerin yaşadığı bu bölgede, bu sebeple birçok kilise yer almaktadır. İdil kiralık araç firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz bölgenin, görülmesi gereken birçok tarihi yeri de bulunmaktadır.  
idil araç kiralama
İdil İlçesinin Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Hatay şehrinden sonra en fazla Hıristiyan din mensubunun yaşamakta olduğu yerleşim birimi olan İdil gezilecek yerler bakımından da oldukça zengin olmasıyla bilinmektedir. Özellikle de tarihi yapıları ile ünlü olan bu yerleşim biriminin, mutlaka görülmesi gereken ve ziyaret edilmesi gereken yerleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Meryem Ana Kilisesi 
  • Öğündük (Maryohanna) Kilisesi 
  • Maraday Kilisesi
  • İdil Haberli (Basıbrin) Mor Dodo Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi

İdil rent a car firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz Meryem Ana Kilisesi, ilçenin önemli tarihi yapılarından birisi olmaktadır. İlçenin merkezi konumunda yer alan bu önemli yapı, Süryani kişilerin ibadet alanlarından birisi olmaktadır. Tarihe merak duyan kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden birisi olan bölgeye ulaşım ise oldukça kolay olmaktadır. 
idil oto kiralama
Öğündük (Maryohanna) Kilisesi

İdil ilçesinin Öğündük isimli köyünde yer alan ve İdil ucuz araç kiralama firmaları ile rahat ve son derece ekonomik bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz Öğündük Maryohanna Kilisesi, Süryanilerin ibadet ettiği bir kilise olmaktadır. 

Maraday Kilisesi

İdil kurumsal araç kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz ve kurumsal geziler aracılığıyla gezi düzenleyebileceğiniz Maraday Kilisesi, İdil ilçesinde yer alan Başak Köyü’nde yer almaktadır.