Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 28.09 - 10:00
Teslim Tarihi 03.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Şırnak Araç Kiralama - Şırnak Rent A Car

Şırnak Oto Kiralama

Şırnak oto kiralama firmaları arasında en uygun fiyatı veren firmayı bularak, gezgin724 üzerinden araba kiralama ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Farklı birçok özelliğiyle muhteşem bir kullanıcı deneyimi sunan Gezgin 7/24, en nitelikli hizmetleriyle uygun fiyatlara en iyi araçları kiralayabilme imkânı sunmaktadır.

Şırnak Ucuz Araç Kiralama

Web sitemizden yapacağınız kiralama işleri için Şırnak araç kiralama firmalarının sunduğu önemli avantajlardan yararlanarak, Şırnak ucuz araç kiralama hizmeti alabilirsiniz. Şehirde kiralık araç hizmeti sunan firmalar arasında yapacağınız kıyaslamanın ardından, aynı araçlar için en ucuz fiyatı veren firmalara yine web sitemiz üzerinden rezervasyon yapmanız gerekmektedir. Firmalar tarafından sunulan fiyatların tamamı, sadece gezgin724 sitesine özel sunulmaktadır.

Şırnak Havalimanı Araç Kiralama

Şırnak’a uçakla geleceklerin hizmet alabilecekleri Şırnak Havalimanı araç kiralama firmaları, kiraladığınız aracı Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanına getirerek tarafınıza teslim etmektedir. Bunun için öncelikle Gezgin 7/24 platformu üzerinden istediğiniz firmadan kiralık araba hizmeti almanız yeterlidir. 

Şırnak Hakkında Bilgiler

Güneydoğu Anadolu bölgesi sınırları içinde yer alan Şırnak, sanayi bakımından oldukça geri kalmış olup, başta tarım olmak üzere bir nebze de hayvancılık şehrin önemli geçim kaynakları arasındadır. Özellikle küçükbaş hayvancılığın yapıldığı Şırnak’ın nüfusu, 246 bin 605 kişidir.

Nüfusunun önemli bir kısmı büyük şehirlere göç etmiş olup, şehirde yaşayanların önemli bir kısmı ise şehir merkezinde bulunmaktadır.
sirnak arac kiralama

Şırnak Mutfağı

Her yörenin kendine has bir mutfak kültürü olduğu gibi, Şırnak’ın da kendine özgü lezzetleri bulunmaktadır. Özellikle yoğurt ve et yemeklerinin başı çektiği Şırnak mutfağının en bilinen meşhur yemeği, perde pilavıdır. 

Şırnak’ın neyi meşhur? Sorusuna verilebilecek cevapların başında perde pilavından sonra, Gutilik, Hekeheşani, Bırınzer, Serbidev ve Sulu sirik yemekleri gelmektedir.

Bunların dışında mumbar, Cizre aşı, Beytüşşebap çorbası, İçli köfte, şımşıpe gibi lezzetler de, Şırnak’ın meşhur tatları arasında yer almaktadır.

Şırnak Gezilecek Yerler

Finik Ören Yeri ve Kalesi

Tarihi milattan öncesine dayanan ören yeri ve Finik kalesi, Şırnak gezilecek yerler arasında özellikle tarihi yerleşim yerlerine ilgi gösterenlerin şehirde ziyaret ettikleri alanlardan biridir. Milattan önce 4000 yılında yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinen ören yerinde, kervansaray, saray, insan eliyle yapılmış mağaralar gibi farklı yapılar vardır. Burada aynı zamanda, erkek ve kadın kabartmalarının bulunması ve kayalara aslan gibi hayvanlara benzetilerek şekil verilmesi dikkat çekmektedir. 

Cizre Ulu Camii

İlk yapıldığında kilise plan Ulu Camii, daha sonrasında camiye çevrilmiştir. Tarihi çok eski olup, Hz. Ömer’in hilafet yıllarına kadar dayanmaktadır. Avlu kısımda birçok kemeri bulunan tarihi yapının kapısındaki Efderli kapı tokmağı, Selçuklu zamanında kullanılmış olup yapıya ayrı bir önem vermektedir.

Nuh Peygamber Türbesi

Nuh tufanının bu bölgelere yakın bir konumda gerçekleştiği, hatta Şırnak ve çevresindeki birçok yerini kapsadığı, kuvvetli tahminler arasındadır. Tufan sonrasında Hz. Nuh peygamberin gemisinin de, Cudi dağına oturduğuna dair önemli kanı mevcuttur. Tufandan sonra Nuh peygamberin burada yaşam sürdüğü ve vefatından sonra da buraya gömüldüğü rivayet edilmektedir. Gömüldüğünün düşünüldüğü yere, türbe yaptırılmıştır.
şırnak havalimanı arac kiralama

Kasrik Ören Yeri

Sazirka ismiyle de anılan ören yerinde, köprüler, hamam kalıntıları, su betleri ve farklı şehir kalıntılarının olduğu görülmektedir. Farklı medeniyetler tarafından, ılıman yapısı sebebiyle özellikle yaz aylarında kullanıldığına dair bulgular mevcut olup, Şırnak gezilecek yerler arasındaki tavsiyelerimiz arasındadır. Ören yerini çevresini daha rahat gezmek için, Şırnak araç kiralama hizmetiyle ya da kendi özel aracınızla buraya gelebilirsiniz.

Kırmızı Medrese

Yapımında kırmızı tuğlaların kullanılmasıyla birlikte kırmızı bir görünüm kazanan medreseye, kırmızı medrese adı verilmiştir. 15. Yüzyılda yapılan medrese, Cizre sınırları içinde yer almaktadır. Medrese içerisinde dershane, yemekhane, mezarlar ve çeşme bulunmaktadır.

Cudi Dağı

Şırnak ve bölgenin simgeleri arasındaki Cudi dağı, özellikle Nuh’un gemisinin burada bulunduğu inanışı nedeniyle daha fazla ilgi görmektedir. Farklı efsanelerin de konuları arasında olması ve muhteşem heybetiyle, Cudi dağı iyice simgeleşmiştir. 

Geçmiş yıllardaki terör faaliyetlerin yoğun olması nedeniyle hak ettiği değeri bulamayan Cudi dağı, günümüzde yeniden turizme kazandırılmaya çalışılmaktadır. Yamaç paraşütü ve diğer dağcılık sporları için oldukça elverişli olması nedeniyle, özellikle doğa sporları sevenlerin uğrak yerleri arasındadır.

Cizre Kalesi

Dicle nehrinin yanı başında kurulan Cizre kalesinin, Romalılar tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Oldukça eski olduğu tartışmasız bir gerçek olsa da, ne zaman yapıldığına dair net bilgi yoktur. Kalenin önemli bir kısmı harabeye dönmüş olsa da, sırf tarihi niteliği nedeniyle ziyaret edilebilmektedir.

Abdaliye Medresesi

Emir Abdal tarafından 1437 senesinde yaptırıldığı bilinen medrese, Cizre ilçesinde yer almaktadır. Şırnak gezilecek yerler arasındaki en eski yapılardan biri olan medrese içerisinde hücre, türbe ve mescit gibi alanlarda bulunmaktadır.

Beyaz Köprü

Kısmen kesme taştan ve daha yoğunlukla moloz taştan yapılan köprü, Uludere ilçesi sınırlarında ilçe merkezinden 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. Oldukça eski bir görüntüye sahip olan köprü üç gözlü ve küçük bir köprü olup, sadece yaya geçişine uygundur.

Uludere ilçesindeki bu köprüyü ve ilçede bulunan farklı alanları, gezgin724 sitemizden Şırnak oto kiralama rezervasyonu yaparak kiralayacağınız araçla çok daha rahat gezebilirsiniz.
şırnak havalimanı oto kiralama

Belkısana Kaplıcası

Düğünyurdu köy sınırında bulunan kaplıca, Dicle nehrinin kenarında yer almaktadır. Kadın ve cilt hastalıklarının yanında romatizmal hastalıklar için de rahatsızlığı bulunanların ziyaret ettikleri kaplıca tesisinin su sıcaklığı ise, 67 derecedir.