Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 25.09 - 10:00
Teslim Tarihi 30.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Silopi Araç Kiralama - Silopi Oto Kiralama | Gezgin724

Silopi İlçesi Hakkında Genel Bilgi 

Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Şırnak şehrinin 6 ilçesinden birisi olan Silopi, kent merkezine yaklaşık olarak 32 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Hem tarihi yapıtları hem de sahip olduğu doğal güzellikleri ile bilinen bu yerleşim birimine Silopi araç kiralama firmaları ile ekonomik ve konforlu bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. 

Silopi İlçesi İklim Koşulları Nasıldır?

Silopi ilçesi, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alması sebebiyle, bölgede yoğun olarak görülen iklim karasal iklim olmaktadır. Bu sebeple de Silopi yerleşim biriminde yaz ayları sıcak ve kurak geçerken, kış ayları da soğuk ve kar yağışlı olmaktadır. Şırnak Silopi araç kiralama firmaları ile kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bu ilçede, aynı zamanda iklim koşulları sebebiyle gece ve gündüz arasında da ciddi anlamda bir sıcaklık farkı söz konusu olmaktadır. Bu sebeple bölgeye gezi için geldiğinizde yanınıza her türlü hava koşuluna göre kıyafet almanız, hem gezinizin daha keyifli geçebilmesi hem de sizin sağlığınızın açısında son derece önem taşımaktadır. Şırnak oto kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz bölgede ayrıca olası don olayları riskine karşı da tedbirli olmanızda fayda olacaktır. 

Silopi İlçesi Geçim Kaynakları Nelerdir?

Sahip olduğu coğrafi konum sebebiyle Şırnak’ın Silopi ilçesinin yöre halkının başlıca geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılık yer almaktadır. Özellikle sahip olduğu yaylalar aracılığıyla küçükbaş hayvancılığın daha sık yapıldığı bölgeye, Silopi oto kiralama firmaları ile rahat ve son derece uygun fiyatlara ulaşım sağlamanız mümkün olmaktadır. Bölgede ayrıca kömür madeni çok sık çıkartıldığı için, madencilik gibi geçim kaynakları da söz konusu olmaktadır. Belirli kişilerin ticaretle de uğraştığı görülen ilçeyi, dilerseniz Silopi kiralık araç firmalarından sizin için uygun olanı ile gezebilir ve yöre halkının ne şekilde kendi geçimini sürdürdüğüne bizzat tanık olabilirsiniz. Ayrıca hayvancılık yapılan bölgede, sürülere denk gelerek eşsiz manzara fotoğraflarına da imza atabilmiş olmanın tadını çıkarabilirsiniz. 
silopi araba kiralama
Silopi İlçesin Ulaşım Yolları Nelerdir?

Silopi ilçesine, dilerseniz toplu taşıma aracılığıyla kent merkezinden sıkça kalkmakta olan dolmuşlar aracılığıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat bölgeye geldiğinizde gezmek, dilediğiniz yerde konaklamak gibi bir düşünce içerisinde iseniz de Silopi araba kiralama firmaları arasından, sizin için uygun olanı aracı seçerek, yolculuğunuzu yapmanız mümkün olacaktır. Şehrin merkezine yaklaşık olarak 32 kilometre uzaklıkta yer alan yerleşim birimine, merkezi konumdan ulaşım ise 30 dakika kadar sürmektedir. 

Silopi İlçesi Tarihi Hakkında Genel Bilgi

Anadolu Bölgesi’nde yer alan tüm şehirler, şüphesiz ki derin tarihi içerisinde barındıran ve kültür kokan bölgeler olarak bilinmektedir. Şırnak kentinin Silopi ilçesi de bu anlamda buram buram tarih kokan ve gerek yerli gerekse de yabancı turistlerinin bir zaman yolculuğuna çıkmasında son derece etkili olmaktadır. Silopi ucuz araç kiralama firmaları ile rahat ve ekonomik bir şekilde ulaşım sağlayacağınız bu yerleşim biriminde de tarihsel açıdan birçok araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde bölgenin tarihinin M.Ö. 4000 senesine kadar dayandığı ortaya çıkmıştır. Bu bulgu, Silopi ilçesinin birden fazla medeniyet ve uygarlığa da ev sahipliği yaptığının en büyük kanıtı olmaktadır. Söz konusu medeniyetler arasında Babiller, Medler, Asurlar, Gutiler, Persler, Portlar, Sasaniler, İslam İmparatorluğu, Abbasiler, Zengiller, Eyyubiler, Artuklular ve Emeviler yer almaktadır. Ayrıca bu önemli bölge, bir dönem Osmanlı Devleti’nin hakimiyeti altına da girmiştir. Silopi kurumsal araç kiralama firmaları ile kurumsal geziler de düzenleme fırsatınızın bulunduğu bölgede, dilerseniz okulunuz aracılığıyla eğitime biraz da olsa ara vererek tarihi bir yolculuğa çıkabilir, dilerseniz de şirketiniz veya ofis arkadaşlarınız ile iş yoğunluğundan bir nebze de olsa kurtularak burayı gezebilirsiniz. Geçmiş zamanda bir köy olarak varlığını sürdüren Silopi’nin, ilçe olarak Şırnak kayıtlarına geçtiği tarih ise 1960 senesini göstermektedir. Fakat bu dönemde Mardin kentine bağlanan ilçe, 30 senenin ardından Bakanlar Kurulunca alınan kararın ardından şimdiki ev sahibi Şırnak şehrinin ilçesi olarak yerini almaktadır. Günümüzde bu şehre bağlı olan ilçeye Silopi rent a car firmaları ile de ulaşım sağlamanız mümkün olacaktır. 
silopi araç kiralama
Silopi İlçesi Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Şırnak şehrinin en bilinen yerleşim yerlerinden birisi olan Silopi gezilecek yerler bakımından da son derece zengin bir konumda yer almaktadır. Gerek tarihi geçmişiyle gerekse de doğal güzellikleri ile ilgileri üstüne toplana ilçenin mutlaka görülmesi gereken yerleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Cuddi Dağı
  • Yılmaz Güney Parkı
  • Nuh Nebi Cami Medrese
  • Han Kalıntısı
  • Yeşiltepe Höyüğü
  • Cem’a (Birlik) Köyü Taş Köprüsü
  • Görümlü Köprüsü
  • Şerif Cami